Adaptogény
Adaptogény (rastlinné extrakty, ktoré obsahujú množstvo alkaloidov, fytosterolov pozitívne pôsobiacich na funkčnosť organizmu.). Adaptogény rastlinného pôvodu môžu nešpecificky posilniť ľudský organizmus.
Adaptogény sú vhodné pre zvyšovanie výkonnosti, zlepšenie imunity, detoxikáciu a ochranu pečene, zvládanie stresu fyzického i psychického, zlepšenie cirkadiálneho rytmu a spánku. Na rozdiel od liekov, ktoré môžu mať vedľajšie účinky, majú adaptogény blahodarný vplyv na organizmus bez jeho narušenia alebo poškodenia.
Adaptogény môžu pomôcť organizmu udržať ideálnu homeostázu v nepriaznivých alebo stresových podmienkach. Výhodou adaptogénov je vlastne to, že minimalizujú telesnú reakciu na stres a eliminujú alebo aspoň znižujú nástup fázy vyčerpania, ktorá je súčasťou tzv. všeobecného adaptačného syndrómu.
#showmore#
Medzi najznámejšie adaptogény patria
- Eleutherococcus senticosus - Ženšen (Všehoj ázijský, ženšen sibírsky)
- Tribulus terrestris (Kotvičník zemný)
- Maca (Žerucha peruánska)
- Ashwaganda (Withania opojná)
- Astragalus (Kozinec blanitý)
- Cordyceps sinensys (Húsenica čínska)
- Rhodiola rosea (Rozchodnica ružová)
- Aralia mandshurica (Arália mandžurská)
- Schizandra chinensis (Schizandra čínska)
- Reishi (Lesklokôrovka lesklá)
- Rhaponticum carthamoides (Leuzea šuštivá)
- Kurkuma (Kurkumovník dlhý)
- Echinacea purpurová
Medzi podporné účinky adaptogénov patrí:
- Zlepšovanie plodnosti u mužov
- Zlepšovanie fyzickej sily a vytrvalosti
- Zlepšovanie vitality a energie
- Stabilizovanie hormonálneho systému u žien aj mužov
- Podporovanie funkcií a výkonnosti nervového systému
- Predchádzanie častým zápalom v organizme
Mnohé z týchto rastlinných adaptogénov nájdete v produktoch podporujúcich imunitu, výkonnosť, libido, vytrvalosť a podobne.
Adaptogény napomáhajú organizmu
adaptovať sa, prispôsobiť sa situácii, pretože udržujú vnútornú rovnováhu a harmóniu v tele. Pomáhajú organizmu prispôsobiť sa zmenám a stresu.
Prírodné adaptogény sú najsilnejšie
Prírodné adaptogény majú schopnosť zvyšovať odolnosť organizmu voči stresovým zmenám spôsobeným rôznymi typmi stresorov. Na rozdiel od syntetických adaptogénov sú prírodné výťažky s mimoriadne bohatým fytochemickým zložením. Ich adaptogénne vlastnosti nie sú spôsobené jednou molekulou, ale kombináciou rôznych látok. Využívanie prírodných adaptogénov ľuďmi má bohatú históriu - používali sa pri zotavovaní z chorôb, fyzickej slabosti, zhoršených duševných funkcií a iných stavov. Približne 50 rokov používajú rastlinné adaptogény profesionálni športovci vďaka ich vysokému potenciálu zvyšovať odolnosť organizmu a zlepšovať fyzickú vytrvalosť.
V súčasnosti patria medzi najpoužívanejšie rastlinné adaptogény Panax ginseng, Eleutherococcus senticosus a Rhaponticum carthamoides. Od roku 2020 je ekdysterón, ktorý je bohatý na extrakt z leuzey, zaradený do monitorovacieho programu agentúry WADA s vyhliadkami na zaradenie na zoznam zakázaných látok.
Adaptogény sú vhodné na obnovenie fyzických a duševných síl, jeho stimulačné účinky v prípade fyzickej záťaže prevyšujú účinky ženšenu kombinácie viacerých adaptogénov. Sú vhodné po infekciách, intoxikácii organizmu, fyzických a psychických traumách, v období po ťažkých somatických ochoreniach, únave a pri hypotenzii (nízky krvný tlak). Celkovo regenerujú, stimulujú a detoxikujú organizmus, zlepšujú imunitný systém, pohlavnú činnosť, chránia pečeň (hepatoprotektivum) pred negatívnymi vplyvmi prostredia, upravujú a znižujú hladinu krvného cukru.
Adaptogény a vedecké bádanie
Niektoré precízne vedecké experimenty preukázali, že adaptogény môžu ako nešpecifické regulátory zvyšovať odolnosť ľudského organizmu voči rôznym vonkajším podnetom. Adaptogény fungujú najmä prostredníctvom ovplyvňovania osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky (HPA) v reakcii na stimuláciu vonkajším stresom.
Primárne adaptogény môžu nielen udržiavať alebo obnovovať homeostázu a alostázu, ale môžu tiež podporovať anabolické zotavenie. Primárne adaptogény môžu vyvolať pozitívnu reakciu na stres a s ňou spojenú expresiu hormónov. Primárne adaptogény posilňujú fungovanie jednotlivých systémov, podporujú optimálnu odozvu, podporujú obnovu funkcií a pomáhajú regulovať spotrebu energie zlepšením funkcie neuroendokrinného systému a zlepšením prenosu energie v bunkách, vďaka čomu môže telo veľmi efektívne využívať kyslík, glukózu, lipidy a bielkoviny, a tak nám zabezpečovať stály prísun energie.
Sekundárne adaptogény
Ďalšou kategóriou adaptogénov sú sekundárne adaptogény, ktoré spĺňajú väčšinu tradičných definícií adaptogénov, ale nie všetky kritériá primárnych adaptogénov. Sekundárne adaptogény nemôžu priamo ovplyvňovať os HPA; tieto adaptogény však môžu ovplyvňovať imunitný, nervový a endokrinný systém. Sekundárne adaptogény majú niekoľko spoločných znakov: po prvé, tieto adaptogény zvyčajne pôsobia na imunitný, nervový a endokrinný systém; po druhé, tieto adaptogény neovplyvňujú os HPA, priamo; po tretie, tieto adaptogény rastlinného pôvodu obsahujú mastné kyseliny, steroly a fenoly; po štvrté, tieto látky môžu zvyšovať anabolizmus. Sekundárne adaptogény síce môžu spĺňať väčšinu kvalifikácií primárnych adaptogénov, ale ešte sa musia podrobne preskúmať(National Library of Medicine, 2021 Aug 20. doi: 10.3390/nu13082861)