Doplnky výživy pre diabetikov
November je mesiacom diabetikov. Vyvážená a hodnotná strava je pri diabete nevyhnutnosťou. Stravovanie totiž vo výraznej miere ovplyvňuje vývoj ochorenia. Diéta pri diabete vôbec nemusí byť monotónna. Do stravy je potrebné zaradiť strukoviny, zeleninu, ovocie, biele mäso, chudé červené mäso a ryby.
MENEJ ako 1 sacharidová jednotka (SJ) na porciu
Diabetická diéta však zahŕňa aj rôzne špeciálne dietetické potraviny, ktoré pomáhajú podporiť tvorbu svalovej hmoty, či prípravky na zahustenie nápojov a potravín. Do tejto kategórie sme zahrnuli produkty, ktoré neprekračujú 1 sacharidovú jednotku(10g sacharidov celkom) v porcii. Ich užitie by nemalo presiahnuť zvýšenie cukru v krvi o viac ako 2 mmol/l.
#showmore#
Aminokyselinové produkty, kreatíny, adaptogény, špeciálne látky, pumpy, vitamíny a minerály sú prirodzene, vo väčšine, bez sacharidov, nie je nutné vyberať z nich do tejto kategórie.
Jedna SJ zvyšuje glykémiu o 2 mmol/l, pričom to zodpovedá 10 g sacharidov. Na výrobku sa sacharidy počítajú na 100 g produktu, preto ak chcete poznať počet SJ na 100 g, uvedené sacharidy predeľte 10. Do úvahy pritom berte celé „sacharidy“, nielen „z toho cukry“.
Ako počítať sacharidové jednotky?
Jednou z najťažších zmien pri stravovaní je počítanie sacharidových jednotiek. Zdravý človek sa SJ vôbec nezaoberá a po diagnostikovaní diabetu si musí pacient zrazu osvojiť, čo SJ je, ktoré potraviny majú koľko SJ a ako si vypočítať SJ v strave.
Počítanie SJ je pomerne ľahké. Všetky doplnky výživy ako aj zdravé potraviny, proteíny a proteínové tyčinky majú výživové údaje na 100g aj na porciu uvedené na obale.
Napr. ak 100 g tabuľka čokolády obsahuje 50 g sacharidov, toto číslo si predeľte 10 a zistíte, že v daná čokoláda má 5 SJ. Nezabúdajte, že hoci sa údaje zobrazujú na 100 g výrobku, jedno balenie môže mať viac alebo menej g. Napr. SJ čokoládovej tyčinky vážiacej 50 g, ktorá má na 100 g výrobku 70 g sacharidov, vypočítate tak, že si najprv zistíte SJ na 100 g, teda 70 g / 10 = 7 SJ. A keďže tyčinka obsahuje len 50 g, tak 7 SJ / 0,5 = 3,5 SJ.
To, koľko SJ musíte prijať v jednotlivé časy dňa, je veľmi individuálne a je potrebné sa o tom poradiť so svojím lekárom. SJ prijaté za deň sa môžu časom meniť, napr. pri zmene liekov alebo zmene inzulínu. Od toho sa odvíja aj to, koľko jedál a v akých množstvách SJ má pacient v priebehu dňa skonzumovať.
https://www2.niddk.nih.gov/health-information/diabetes">Odhaduje sa, že v Spojených štátoch má diabetes 30,3 milióna ľudí, čo predstavuje 9,4 % populácie. Približne jeden zo štyroch ľudí s cukrovkou nevie, že má toto ochorenie. Odhaduje sa, že 84,1 milióna Američanov vo veku 18 rokov alebo starších má prediabetes.
Aké sú rôzne typy diabetu?
Najbežnejšie typy cukrovky sú diabetes 1. typu, diabetes 2. typu a tehotenská cukrovka.
Diabetes 1. typu
Ak máte cukrovku 1. typu, vaše telo si nevytvára inzulín. Váš imunitný systém napáda a ničí bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín. Diabetes 1. typu sa zvyčajne diagnostikuje u detí a mladých dospelých, hoci sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Ľudia s cukrovkou 1. typu musia každý deň užívať inzulín, aby zostali nažive.
Cukrovka 2. typu
Ak máte cukrovku 2. typu, vaše telo nevytvára alebo nevyužíva dobre inzulín. Cukrovka 2. typu sa u vás môže vyvinúť v akomkoľvek veku, dokonca aj v detstve. Tento typ cukrovky sa však najčastejšie vyskytuje u ľudí v strednom a vyššom veku. Typ 2 je najčastejším typom cukrovky.
Gestačná cukrovka - tehotenská
Gestačná cukrovka sa u niektorých žien vyvinie, keď sú tehotné. Väčšinou tento typ cukrovky po narodení dieťaťa vymizne. Ak ste však mali gestačnú cukrovku, máte väčšiu šancu, že sa u vás neskôr v živote vyvinie cukrovka 2. typu. Niekedy je cukrovka diagnostikovaná počas tehotenstva v skutočnosti cukrovkou 2. typu.
Ďalšie typy cukrovky
Medzi menej časté typy patrí monogénna cukrovka, čo je dedičná forma cukrovky, a cukrovka súvisiaca s cystickou fibrózou.
Ako častá je cukrovka?
V roku 2015 malo cukrovku 30,3 milióna ľudí v Spojených štátoch, čo predstavuje 9,4 % populácie. Viac ako 1 zo 4 z nich nevedel, že má toto ochorenie. Cukrovka postihuje 1 zo 4 ľudí vo veku nad 65 rokov. Približne 90 až 95 percent prípadov u dospelých predstavuje diabetes 2. typu.1
U koho je vyššia pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu?
Pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu je vyššia, ak máte 45 rokov alebo viac, v rodine sa vyskytla cukrovka alebo máte nadváhu. Na pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu má vplyv aj fyzická nečinnosť, rasa a niektoré zdravotné problémy, ako napríklad vysoký krvný tlak. Pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu je vyššia aj vtedy, ak máte prediabetes alebo ste mali tehotenskú cukrovku, keď ste boli tehotná.
Fyzická aktivita je okrem medikamentov kľúčovým pomocníkom bežného denného režimu diabetika
Stanovte si cieľ byť fyzicky aktívnejší. Snažte sa dosiahnuť 30 minút alebo viac fyzickej aktivity počas väčšiny dní v týždni.
Rýchla chôdza, bicykel i plávanie sú dobrými spôsobmi, ako sa viac hýbať. Ak teraz nie ste aktívni, opýtajte sa svojho zdravotníckeho personálu na typy a množstvo fyzickej aktivity, ktoré sú pre vás vhodné.
Referencie
- https://www.diabetes.co.uk/What-makes-someone-diabetic.html
- https://www2.niddk.nih.gov/health-information/diabetes
- https://www2.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/managing-diabetes