Imunita
Mať správne nastavený imunitný systém je kľúčové najmä v čase, keď športovec tvrdo trénuje. Vitamíny a minerály, ktoré vám pomôžu postaviť sa na nohy čo najskôr, patria medzi dôležité časti výživových doplnkov. Podporujú zdravú imunitu a vitalitu organizmu.
Hlavná úloha imunity
#showmore#
Imunitný systém chráni telo pred škodlivými látkami, choroboplodnými zárodkami aj zmenami v bunkách, ktoré by mohli spôsobiť ochorenie. Tvoria ho rôzne bunky a bielkoviny a pokiaľ funguje správne, ani si nevšimnete, že má vaše telo nejaký obranný mechanizmus.
Ak imunitný systém prestane fungovať, ochoriete. Môže sa to stať vtedy, ak sa organizmus stretne s obzvlášť agresívnymi baktériami, s ktorými sa ešte predtým nestretol, alebo vtedy, keď je imunitný systém celkovo slabý.
Bez imunitného systému by sme nemali možnosť bojovať so škodlivými látkami, ktoré sa do tela dostávajú zvonka, ani s nechcenými zmenami v našom tele. Medzi hlavné úlohy imunitného systému teda patrí
- Boj proti patogénom (choroboplodným zárodkom), ako sú vírusy, parazity, plesne a baktérie
- Boj proti choroboplodným zmenám priamo v tele, ako sú rakovinové bunky
- Rozpoznávanie, neutralizovanie a odstraňovanie škodlivých látok
Kedy je potrebné posilnenie imunity?
Telo vám dá veľmi rýchlo najavo, že imunitný systém nie je úplne v poriadku. Tieto príznaky vás informujú, že vás trápi slabá imunita.
- Ste stále chorí
- Máte brušné ťažkosti
- Vaše rany sa hoja pomaly
- Máte časté infekcie
- Stále sa cítite unavení
Ak sa pýtate, čo vo všeobecnosti oslabuje imunitu, odpoveďou je zlý životný štýl a nadmerné množstvo stresu. V prípade, že ste sa v týchto bodoch našli, mali by ste zvážiť posilnenie imunity prírodnou alebo umelou formou.
Čo je dobré na podporu a posilnenie imunity?
Pátrate po lieku na zvýšenie, zlepšenie či posilnenie imunity? Vo všeobecnosti existuje niekoľko odporúčaní, ktoré sú najlepšie na imunitu. Patrí medzi ne napríklad žiadne fajčenie, pravidelná fyzická aktivita, strava s dostatočným zastúpením zeleniny a ovocia, dostatočný spánok či pitie alkoholu s mierou. Ak hľadáte odpoveď na otázku, čo je najlepšie na posilnenie imunity, odpoveďou je kombinácia týchto zásad.
Čo odporúčame kombinovať na podporu imunity:
- Vitamín D Vieš, že nedostatok vitamínu D zhoršuje Covid? (Štúdia:Critical reviews in food science and nutrition 2022 v.62 no.5 pp. 1308-1316, ISSN:1549-7852). Rovnako je nedostatok D vitamínu spájaný s ochoreniami kostí, svalov i nervov. Dáta ukazujú, že 40% Európanov má nedostatok a 13% ľahký nedostatok vitamínu D (European Journal of Clinical Nutrition, 2020, 1498–1513 ).
- Vitamín C Vieš, že sú známe megadávky C vitamínu prekračujúce 250.000 mg/deň? Vieš, že milimolárne koncentrácie extracelulárneho vitamínu C ničia rakovinové bunky, ale nie normálne bunky? Štúdia:10.1073/pnas.0806433105, Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA )
- Minerály ako zinok, horčík, selén, vápnik, draslík, sodík a fosfor: pomáhajú pri budovaní a udržiavaní štruktúr kostí, svalov, kĺbov a rovnako sa bez nich nezaobíde ani imunita. Zinok (a na zinku založené enzýmy) zároveň pôsobí ako strážca imunitnej funkcie (Štúdia: pubmed. Dec.2017, 10.3390/nu9121286)
- Omega 3 mastné kyseliny Vieš, že Omega 3 mastné kyseliny majú protektívny efekt pre Alzheimerom, a že pôsobia významne na aktiváciu buniek vrodeného aj adaptívneho imunitného systému? Nedávno sa objavili údaje, ktoré dokazujú pozitívny vplyv príjmu omega-3 mastných kyselín aj na kostrové svalstvo. Existujú správy o klinicky relevantnom náraste veľkosti a sily svalov u zdravých starších osôb s príjmom omega-3 mastných kyselín, ako aj dôkazy o tom, že príjem omega-3 mastných kyselín zmierňuje úbytok svalovej hmoty a zabraňuje poklesu mitochondriálneho "dýchania" počas obdobia svalovej záťaže. Štúdia: ncbi.nlm.nih.gov 10.3390/ijms20205028 )
- Adaptogény (rastlinné extrakty, ktoré obsahujú množstvo alkaloidov, fytosterolov). Pojem adaptogén prvýkrát navrhol v roku 1940 vedec zo ZSSR, konkrétne N. Lazarev, keď opísal Schisandra chinensis (Turcz.) Adaptogény rastlinného pôvodu, ktoré môžu nešpecificky posilniť ľudský organizmus. Neskôr vedec Brekham doplnil, že môžu pomôcť organizmu udržať ideálnu homeostázu v nepriaznivých alebo stresových podmienkach. Výhodou adaptogénov je vlastne to, že minimalizujú telesnú reakciu na stres, znižujú negatívne reakcie počas fázy poplachu a eliminujú alebo aspoň znižujú nástup fázy vyčerpania, ktorá je súčasťou tzv. všeobecného adaptačného syndrómu. Medzi najznámejšie adaptogény patria: Ženšen, Tribulus terrestris, ashwaganda, astragalus, cordyceps, rodiola, arália, schizandra, reishi, leuzea, kurkuma (Štúdia: ncbi.nlm.nih.gov 10.1186/s13020-018-0214-9)