Jód
Prečo potrebujeme jód?
Jód zabezpečuje správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá produkuje hormóny dôležité pre ľudské telo. Hormóny majú významný vplyv aj pre správny vývoj plodu.
Budúce mamičky by preto mali dbať na dostatočný príjem jódu či už v potravinách alebo za pomoci doplnkov výživy. Okrem toho jód podporuje aj správne fungovanie nervovej sústavy, rast vlasov, nechtov, prospieva pokožke, funguje aj ako prevencia srdcovocievnych ochorení.
#showmore#
Tehotenstvo je ale obdobie, keď treba myslieť na výživu a prísun vitamínov pre matku aj dieťa. Pre tehotné a dojčiace ženy je mimoriadne dôležitý hlavne dostatok jódu.
Nedostatok jódu
Nedostatok jódu spôsobuje poruchu mentálneho vývoja, retardáciu a poruchy rastu u plodu ale aj u dojčiat. Neviete, ako zistiť že máte málo jódu? Typickými príznakmi je búšenie srdca, rýchly pulz, pocitu únavy, apatia, znížená imunita, podráždenosť a samozrejme poruchy funkcie štítnej žľazy ako je struma – zväčšená štítna žľaza.
Potreba jódu sa mení podľaveku a zdravotného stavu. U zdravého dospelého jedinca je denná dávka150 µg. U tehotných a dojčiacich žien sa dávka zvyšuje až na 250 µg za deň. Jód sa vstrebáva v čreve a odtiaľ ho až 70% putuje práve do štítnej žľazy. Ak ho má štítnažľaza nedostatok, dochádza u nej k zmenám nielen v štruktúre (pri nedostatku rastie tzv. struma), tak i vo funkcii (znížená alebo zvýšená).
Medzi základné prejavy nedostatku jódu patrí: zlá látková výmena, nesústredenosť, zvýšená únava, zníženie intelektuálnych schopností, chudokrvnosť, pocity chladu v končatinách, suchá koža či zápcha. U žien môže spôsobiť poruchy menštruačného cyklu a problémy s otehotnením a schopnosti donosiť plod.