Šport a alkohol
Aký dopad na svalstvo má alkohol? Radi cvičíte, ale neodpustíte si ani pohárik? Keďže je pred nami vítanie nového roka, prečítajte si náš článok o dopadoch alkoholu na športový výkon.
Až na mále výnimky má alkohol na športový výkon nepriaznivé účinky. Výnimku predstavuje psycho-relaxačný efekt, ktorý sa okrem iného prejavuje uvoľnením pokojového svalového napätia. Zmiernenie neviditeľného pokojového trasu býva spojené so zlepšením výkonu v disciplínach, ktoré si vyžadujú koncentráciu, pevnú ruku a stabilný postoj. Ide napríklad o streľbu či lukostreľbu. Takéto účinky sú spoľahlivo preukázané a alkohol sa v týchto disciplínach považuje za doping. So zneužívaním alkoholu sa možno stretnúť aj v športoch, ako konské dostihy. Džokeji často udávajú, že dúšok na guráž im pomohol k lepšiemu výkonu. Neuvedomujú si však, že guráž zvyšuje riziko pádu, ktorý sa v dôsledku súčasného zhoršenia úsudku, reakčného času a koordinácie často končí poranením.
Negatívne účinky na výkon sa prejavujú buď priamo pri telesnom zaťažení, alebo nepriamo spomaľovaním procesov zotavovania a zhoršovaním adaptácie na tréningové podnety. V koordinačne náročných športoch negatívne pôsobí najmä zhoršenie kognitívnych funkcií, koordinácie, jemnej motoriky a rýchlosti reakcie. V športoch v ktorých sa uplatňuje vytrvalosť, sa naviac pridávajú negatívne účinky zvýšenej tvorby moču, ktorá zvýrazňuje dehydratáciu v dôsledku potenia. Zníženie objemu cirkulujúcej krvi, zhoršuje podmienky pre zásobovanie svalov kyslíkom, potrebným pre tvorbu energie a udržania vysokej intenzity zaťaženia. Navyše pečeň, ktorá je zamestnaná odbúravaním alkoholu, nedokáže efektívne tvoriť glukózu a doplňovať jej množstvo v krvi. Poklesom glykémie trpí nielen zásobovanie mozgu, pre ktorý je glukóza jediným zdrojom energie, ale pri dlhšie trvajúcom zaťažení aj kostrové svaly. Nedostatočný prísun glukózy, ako kvalitnejšieho a na kyslík, menej náročného paliva, sťažuje tvorbu energie a prejaví sa znížením intenzity zaťaženia a tým aj zhoršením športového výkonu. Negatívne účinky sa neobmedzujú iba na obdobie zvýšenej hladiny alkoholu v krvi, ale aj obdobie po jej poklese, známe ako „opica“. Laboratórne sledovania ukázali, že pokles výkonnosti na druhý deň po alkoholovom excese dosahuje až 11%.
Nepriame účinky sa týkajú procesov zotavovania. Štúdie ukázali, že alkohol spomaľuje obnovu svalových bielkovín, či už priamo, alebo prostredníctvom, negatívneho vplyvu na tvorbu anabolicky pôsobiacich hormónov (rastového a testosterónu). Naviac sa zhoršuje vstrebávanie živín, ako sú aminokyseliny B1 a B12, kyselina listová a zinok, ktoré sú dôležité nielen pre obnovu svalového tkaniva, ale aj pre tvorbu červených krviniek a celého radu ďalších procesov regenerácie.
Často sa zabúda na skutočnosť, že alkohol je bohatým zdrojom prázdnych kalórií. Jeden gram poskytuje takmer toľko energie (7 kcal), ako rovnaké množstvo tuku (9 kcal). Pollitrový pohár piva, dva a pól deci vína, či pol deci tvrdého alkoholu predstavujú navyše energiu, zodpovedajúcu približne 150 kalóriám. Ešte horšie sú miešané nápoje, ako napríklad vodka s džúsom, či gin s tonikom, ktoré obsahujú veľa cukru. Organizmus prednostne metabolizuje alkohol a pri celkovo nadmernom energetickom príjme zlepšuje podmienky pre ukladanie tuku. Alkohol nielen že zvyšuje chuť do jedla, ale aj zhoršuje úsudok a oslabuje vôľu. Výsledkom je často nekoncentrovaná konzumácia s výrazným zhoršovaním energetickej bilancie.
Objektívne však treba povedať, že vyššie popísané účinky do značnej miery závisia od dávky. Ak nemáme vyhranené športové, či na postavu zamerané ambície, malé dávky alkoholu nemusia mať negatívne, ale dokonca zdraviu prospešné účinky. Epidemiologické štúdie ukazujú, že pohár červeného vína denne zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu, znižuje riziko srdcovocievnych ochorení a predlžuje život. Treba si však uvedomiť, že pravidelná konzumácia alkoholu býva spojená so zvýšeným rizikom straty kontroly a rozvoja patologickej závislosti.
Prežite preto oslavu nového roka v pokoji a tak aby ste vykročili do nového roka s vôlou naplniť ciele ktoré si stanovíte.
Ďakujeme za priazeň v roku 2015 a tešíme sa na vás aj v roku 2016.
Tím FIT PLUS