Regenerácia svalov
Oddych a čas určený na regeneráciu je rovnako dôležitý ako tréning samotný. Pri cvičení dochádza k mikroskopickému poškodeniu svalových buniek aj kolísaniu hladiny hormónov a enzýmov. Správna regenerácia je preto nevyhnutná, pomôcť pri nej môžu rôzne výživové doplnky.
Regenerácia chrupavky aj svalov po behu či fitness tréningu
Najpredávanejšie
Pýtate sa, ako urýchliť regeneráciu svalov? Existuje hneď niekoľko spôsobov. Vyskúšať môžete pasívne zotavenie s úplným zastavením cvičenia, ale aj aktívnu regeneráciu; cvičenie s nízkou intenzitou. Po ťažkých silových tréningoch sa odporúča aktívne oddychovať napríklad na bicykli, pri chôdzi či joge.
Zabúdať by ste nemali ani na spánok a zdravú výživu. Dopriať by ste si mali minimálne 8 hodín spánku každú noc, aby ste dali telu dostatok času na produkciu hormónov a rastových buniek, ktoré pomáhajú pri správnej regenerácií svalov. Čo sa týka jedla, uprednostňujte najmä pokrmy bohaté na sacharidy, antioxidanty a bielkoviny. Napokon, pomôcť môžu aj rôzne typy výživových doplnkov.
Proteíny aj vitamíny na regeneráciu svalov
Výživové doplnky s regeneračnými účinkami s označením All in One sa vyznačujú spojením viacerých zmesí. Môžu obsahovať napríklad proteíny, energiu, adaptogény (ako sú napríklad hormonálne stimulanty) či multivitamínový komplex, dôležitý pre urýchlenie vyrovnania hladiny pH (zníženia kyslosti prostredia).
Výhoda týchto doplnkov výživy je hlavne v tom, že ponúkajú komplex viacerých produktov zároveň a športovec nemusí premýšľať, ktoré kapsule s ktorým proteínom skombinovať, a tak maximalizuje schopnosť regenerácie.
Regeneračná a adaptačná schopnosť
Doplnky na regeneráciu svalov sú vo všeobecnosti drahšie ako gainery a proteíny, pretože obsahujú navyše látky podporujúce regeneračnú aj adaptačnú činnosť metabolizmu. Napríklad adaptogénne zmesi ako rodiola či ecdysterone podporujú vstrebávanie proteínov, a tým zlepšujú i pocit hustoty svalov
Typy doplnkov na regeneráciu svalov
Okrem All in One produktov sú vyhľadávanými z tejto kategórie aj L-glutamín, BCAA a taurín, ktoré výrazne znižujú dobu regenerácie svalov. Tieto doplnky sa ideálne užívajú po záťaži a tréningu, prípadne pred spaním a ráno na lačno.
Ďalšou možnosťou sú aj doplnky obsahujúce mastné kyseliny, ktoré pomáhajú znižovať tvorbu kyseliny mliečnej, dodávajú energiu a zmierňujú zápal. Obľúbené sú aj kreatínové a magnéziové doplnky.