Srvátkové proteíny
Srvátkový proteín patrí medzi najrýchlejšie zdroje bielkovín, preto sa užíva najmä po tréningu a ráno, teda v časoch, kedy je dôležité čo najrýchlejšie dodať telu kvalitný prísun aminokyselín.
Taktiež sa môže dať medzi jedlami, najmä ak si tým človek napomôže k dennému prísunu bielkovín. Podľa stupňov filtrácie sa delí na koncentrát (základný typ srvátkového proteínu), izolát (vyšší obsah bielkovín ako koncentrát, minimum sacharidov a tuku) a hydrolyzát (naštiepený proteín, ktorý má najkratšiu dobu trávenia, avšak je aj najdrahší).
#showmore#
Výroba srvátkového proteínu
Proces výroby začína odstredením srvátky v mliekárenskej výrobe. Nakoľko je srvátka bohatá na ľahko stráviteľný proteín, využíva sa v prospech výživových doplnkov, prechádza odstredením, sušením. Sušenie trvá cca 6-7 dní. Po sušení prichádza proces ďalšej úpravy a to odstraňovanie mliečneho cukru mikrofiltráciou, počas ktorej sa získava Cross Flow Microfiltration Whey Protein vo forme koncentrátu.
Ďalšie procesy výroby srvátky zvyšujú podiel proteínov a BV
Izolát srvátkovej bielkoviny je vyšším stupňom výroby, a drahším samozrejme. Najzložitejší proces v vo výrobe najrýchlejšie sa vstrebávajúcej proteínovej zložky zo srvátky je enzymatická hydrolýza. Tento produkt poznáte pod označením hydrolyzát.
BV je biological value - biologická hodnota, bioavailabilita - využiteľnosť organizmom, vyššie číslo = lepšie. Ďalším spracovaním srvátkového zdroja proteínov sú peptidy (SCWP) s krátkym reťazcom, zložené z viacero aminokyselín a potom samotné aminokyseliny. Vyššia biologická hodnota je dosiahnuteľná práve kombinovaním zdrojov proteínov, odohatením aminokyselinového spektra a jeho objemu.