8 fitness tipov, ktoré ti pomôžu prekonať ťažké tréningové začiatky
Či už cvičíš prvýkrát, alebo sa k cvičeniu vraciaš po zranení, pauze či po pôrode, vieme aké to v začiatkoch môže byť náročné a demotivujúce. Možno si už aj vyrazil do fitness centra s nápadom na zlepšenie svojej kondičky, no po príchode si sa cítil/a vystrašene, neisto a netušil si ako používať vybavenie či akým cvikom sa venovať?
Alebo po dlhšej pauze nevieš kde a s čím začať a ako sa vrátiť späť do formy? Nech je tvoj scenár akýkoľvek, v dnešnom článku ti poradíme, ako sa dostať tam, kde si praješ.
8 najlepších tipov pre fitness začiatočníkov
Začať alebo reštartovať svoju cestu zdravia a kondície môže byť náročné z mnohých dôvodov. Tieto tipy ti môžu pomôcť prekonať prekážky a začať už dnes.
1. Začni zľahka
Kľúčom k úspechu je začať JEDNODUCHO a pozvoľna, pokiaľ si začiatočník – v začiatkoch tréningov teda zvoľ menší počet opakovaní, menšie váhy alebo nižšiu intenzitu tréningov. Jednoducho zvoľ takú záťaž, v ktorej sa budeš cítiť komfortne, ale zároveň ti zaručí aspoň miernu svalovicu ďalšie dni.
Postupom času pridávaj na opakovaniach, intenzite aj váhe s ktorou cvičíš. Pomalý progres je v tomto období to, čo je pre teba najvhodnejšie. V prvej fáze zotrvaj 7-14 dní, s tréningami aspoň 3 x do týždňa. Následne zvyšuj nároky na svoj výkon.
Zároveň keď začneš pomaly, budeš cítiť ako máš postupom času viac energie, ako keď si začínal, a to ti pomôže motivovať sa v pokračovaní.
Pamätaj, že tvoje zdravie a kondícia je CESTA. Nie cieľ. Starostlivosť o svoje telo, zdravie, kondíciu či hmotnosť je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje tvoju pozornosť a rozumný prístup.
2. Vyberaj si cvičenia, v ktorých sa budeš cítiť sebaisto
Pri cvičení by si sa mal v ktorejkoľvek fáze tvojej fitness cesty cítiť bezpečne a premáhať sa v tréningu len preto, že je súčasťou cesty k niečomu, čo chceš dosiahnuť, NEZNAMENÁ, že je to pre teba ten najlepší variant. Existuje množstvo cvikov či športov, ktoré môžeš vyskúšať. Nefixuj sa preto na tie, v ktorých sa necítiš dobre, aj tak by si to po čase vzdal a z tréningu odišiel z nechuťou.
3. Tréningy si naplánuj do kalendára
Urob si zo svojich tréningov prioritu – rovnako ako v prípade stretnutí s priateľmi či business meetingov. Naplánuj si tréningové dni v kalendári a vedz, čo budeš robiť PRED ich začatím, aby si na plánované cvičenie mal všetko, čo potrebuješ.
Zároveň dbaj na pitný režim a výber stravy pred tréningom, aby cvičenie prebehlo hladko a bez akéhokoľvek rozptyľovania, či nepríjemných pocitov hladu/plného žalúdka, nezáležiac na tom, či trénuješ doma alebo v posilňovni. Priprav si oblečenie a výstroj večer predtým na ranné cvičenie alebo si ich zbaľ do tašky na cvičenie v posilňovni po práci.
4. Nájdi si kamaráta na cvičenie, s ktorým sa budete motivovať a povzbudzovať
Dobrým spôsobom, ako udržať zodpovednosť za svoje cvičenie, je nájsť si tréningového partnera. Stanovte si spolu svoje ciele a podporujte sa v tréningoch navzájom.
Nevadí, keď budete na rozdielnej tréningovej úrovni, v posilňovni aj vonku je množstvo možností. Môžete cvičiť s rôznou váhou, na rôznej rýchlosti bežeckého pásu či eliptického trenažéra alebo urobiť rôzne počty opakovaní cvikov a pod.
5. Spoj svoje cvičenie s aktivitou, ktorá ťa baví
Máš svoj obľúbený seriál na Netflixe? Alebo podcasty na Spotify, ktorých ti nemôže uniknúť ani jedna časť? Pusti si ich popri aktivite, budeš sa cítiť viac nabitý energiou a dokonca zabudneš, že cvičíš! Ak nie si fanúšikom streamovacích služieb postačí aj energická hudba, ktorá ťa nabudí na pohyb.
Na týchto zariadeniach môžeš sledovať svoje obľúbené programy, zatiaľ čo páliš kalórie:
6. Stanov si ciele
Zváž svoje ciele a buď realistický, pokiaľ ide o to, ako často by si mal trénovať, aby si ich aj naozaj dosiahol – naozaj stojí za to menej spať len preto, že si myslíte, že natlačenie ďalšieho tréningu do tvojho nabitého týždňa ti pomôže dosiahnuť ciele rýchlejšie?
Aj dostatok spánku a odpočinku je v chudnutí či zlepšovaní kondície nesmierne dôležitý. Snaž sa preto maximalizovať svoje možnosti na tréning, avšak nie na úkor kvalitného spánku či zdravia. Veríme, že s dobrým plánovaním stihneš aspoň 3 tréningy za týždeň. Nájdi si, čo najviac zodpovedá tvojmu životnému štýlu, rozvrhu a úrovni energie a drž sa toho!
7. Dopraj si čas na zotavenie
Ak vedieš zaneprázdnený životný štýl, pridanie väčšieho množstva cvičenia nemusí byť najlepšou možnosťou na dosiahnutie cieľov. Ak začínaš, skús si zacvičiť aspoň dva-tri krát týždenne a ostatné dni využi na to, aby si sa zameral na pohyb ako taký (chôdza, schody) a na dostatok odpočinku, aby si sa po tréningu čo najskôr zregeneroval.
8. Zapoj svoje deti alebo domáce zvieratko
Ak si zaneprázdnený rodič, môže byť náročné prinútiť deti, aby sedeli a potichu sa hrali počas tvojho tréningu. Problémom tiež môže byť kde malé deti nechať, resp. s kým, ak chceš ísť do fitka. Existuje však množstvo tréningových programov, ktoré sa dajú zvládnuť aj z domu a zvládneš ich do 30 minút. A toľko by už hádam mohli vydržať, no nie?
Alebo čo tak skúsiť drepy či výpady s bábätkom alebo psom v náručí? Znie to možno šialene, ale obzvlášť pre deti to vie byť veľká zábava. Navyše máš takto „závažie“ zdarma.
V prípade menších detí stojí za zváženie aj zakúpenie kardio zariadenia priamo domov, môžeš tak cvičiť, behať, trénovať...a zároveň mať dianie v domácnosti pod dohľadom.
Osožný ti bude aj integrovaný osobný tréner v appke iFit od NordicTrack, s ktorou zároveň prebrádziš rôzne kúty sveta.
Prekonaj aj ty svoje bariéry a začni s cvičením už dnes!
Čokoľvek ťa ako začiatočníka vo fitness brzdí, môžeš skúsiť tieto tipy, aby si to raz a navždy prekonal.
Keď nájdeš svoju fitness motiváciu, môžeš dokonca inšpirovať ostatných okolo seba, ktorí môžu mať rovnaký strach alebo prekážky.
Už si úspešne prekonal svoje ťažké začiatky? Podeľte sa s nami o svoj príbeh v komentároch alebo e-mailom. Možno práve tvoj zverejníme tu na našom blogu alebo na webe muscle-fitness.sk.