Ako nakopnúť lenivý metabolizmus pohybom?
Spôsobov, ako naštartovať a zrýchliť svoj “lenivý” a spomalený metabolizmus je hneď niekoľko. Na internete nájdeš rôzne články o tom, čo všetko ti je k tomu treba dodržiavať, pričom v základoch sa opakujú faktory typu: dostatočný spánok, zodpovedný pitný režim, kvalitné stravovanie a podobne. Neoddeliteľnou súčasťou všetkých týchto pravidiel však rozhodne je aj pohyb!
Práve ten budeme v tomto konkrétnom článku rozoberať podrobnejšie, nakoľko od neho závisí naozaj podstatná časť celého toho procesu naštartovania spomaleného metabolizmu. V čom by to teda malo spočívať?
Rýchlejšie spaľovanie len vďaka pohybu
Tým, že sa ti zväčšujú tukové vankúšiky a naopak strácajú svalové bunky, sa tvoj metabolizmus spomaľuje. Samozrejme, okrem množstva iných príčin. Avšak teda pokiaľ sa budeš v rámci snahy o nápravu snažiť celkovo svoje nadbytočné tuky spaľovať a zároveň i budovať svalovú hmotu, tvoj metabolizmus sa bude priamo úmerne i zvyšovať.
Aby ti pri pohybe spaľovalo ešte efektívnejšie, môžeš vyskúšať aj kvalitný spaľovač tukov. Tieto si naši zákazníci obľúbili najviac:
Pravidelné cvičenie, resp. silový tréning je určite základom. K tomu sa však oplatí zaradiť aj HIIT (high intensity interval training) alebo teda v skratke intenzívne kardio.
Čo do svojho harmonogramu zaradíš ty, je v tomto prípade úplne na tebe. Intenzívne tréningy možno neobľubuje veľká časť fitness nadšencov, ale vieš si ich prispôsobiť podľa seba. Môžeš ho cvičiť s vlastnou váhou alebo so závažiami.
Netreba sa iba potiť
Možno si aj ty si mylne myslíš, že ten pohyb spočíva iba v potení sa v posilňovni alebo vonku pri behu, švihadle a podobných aktivitách. V skutočnosti však najväčší rozdiel pri stave spomaleného metabolizmu a nedostatku pohybu, urobí sústredenosť na úplne bežné aktivity, v ktorých sa dá hýbať. Výmena jazdy autom za pešiu chôdzu alebo bicykel je v tomto skvelým príkladom.
Počas bežných dní mysli na to, že namiesto vysedávania sa oplatí venovať čas obyčajnej prechádzke. Keď už navštevuješ to fitko, nemusíš sa hneď za každú cenu hnať za vysokými váhami, veľkými počtami opakovaní, a podobne.
Svoj progres buduj postupne, malými krôčikmi vpred. Takým spôsobom si to samozrejme bude pýtať nejaký čas, ale za to budú tvoje výsledky kvalitnejšie a hlavne udržateľnejšie. Aj po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.
A keď sa ti nechce do fitka, vybehni na čerstvý vzduch, daj si pár kilometrov a doma využi pomôcky, vďaka ktorým posilníš aj ostatné časti tela.
Čoho sa pri pohybe treba držať?
Spomínali sme, že v tom procese štartovania pomalého metabolizmu sa oplatí striedať silový tréning s kardiom. Na čo je však treba myslieť, sú aj nejaké tie základné pravidlá, bez ktorých si tú cestu za progresom budeš iba sťažovať. Veľmi dôležitým faktorom je pravidelnosť.
Napríklad pri behu je vhodné stanoviť si povedzme tri dni do týždňa, kedy sa mu budeš venovať. Dôležité je, že aby sa z behania dostavili naozaj želané výsledky, treba sa mu venovať minimálne 30 minút počas jedného tréningu.
Ak chceš metabolizmus a jeho zrýchlenie naozaj vyšperkovať, odporúčame ti dať si celkovú očistu tela. Zdravá výživa, veľa zeleniny, ovocia, orechov, bielkovín, žiadny alkohol, s cukrom veľmi striedmo a samozrejme výdatný pohyb.
Na škodu určite nebude spoľahnúť sa na vitamíny a doplnky výživy, ktoré ti pomôžu s detoxikáciou a očistou pečene.