Do formy s domácim cvičením: Toto všetko o ňom potrebuješ vedieť
Aj vďaka aktuálne "covid" dobe sa vo veľkej miere ľudia pochopiteľne venujú cvičeniu v domácom prostredí, na ktoré sme si už počas uplynulých dvoch rokov padnemických opatrení zrejme zvykli viac než dosť. Čo sú však základy, na ktoré sa pri tom domácom cvičení oplatí myslieť a aké sú metódy na to, aby sme ho urobili skutočne čo najviac efektívnym?
Cvičenia doma. Čo treba vedieť?
Všetci to isto veľmi dobre poznáme – keď už raz prídeme na tréning do fitka, jednoducho si odcvičíme náš program. V pohodlí obývačky však tá motivácia môže kolísať – ak sa už vôbec do toho cvičenia človek dokope, občas sa trochu ťažšie udržuje sústredenie na tú skutočne poriadnu makačku. Článkov na túto tému bolo všade už mnoho, no skúsime sa na túto problematiku pozrieť z iného uhla pohľadu.
Aj v domácom cvičení sa totiž dajú stále hľadať nové techniky. Aké cviky, koľko opakovaní, ako dlho oddychovať? Rozdeľovať si silové tréningy stále podľa partií alebo odcvičiť jednoducho celé telo? Spôsobom ako k domácim tréningom pristúpiť je skutočne mnoho, ale skúsime ťa minimálne naviesť na základy a zároveň poukázať na spôsoby ako si cvičenie aj doma v obývačke zefektívniť.
Ako si vybrať správny tréningový program?
Na začiatok – určite odporúčame počúvať svoje vlastné telo. Obzvlášť pokiaľ ide o tréningové programy s vysokou intenzitou záťaže. Pokiaľ naozaj potrebuješ – oddychuj. Aj pokiaľ cvičíš s vlastnou váhou, netlač svoje cvičenie zbytočne cez bolesť. Vždy si dopraj iba taký tréning, ktorý je vhodný pre tvoju fyzickú kondíciu, pretože nemá zmysel “odpáliť sa” hneď v prvých minútach a potom si celý proces domáceho cvičenia akurát tak znechutiť.
Vo výbere tréningových plánov z internetu ti vieme poradiť minimálne toto – prispôsob si ich výber tomu, či si začiatočník, pokročilý alebo skúsený profesionál. Úrovní obtiažností rôznych tréningových plánov je pravdepodobne i viac, avšak toto je úplný základ toho, v čom si máš vybrať ten svoj.
Populárne je aj príprava tréningového plánu na mieru – vtedy máš najväčšiu šancu na to, že tvoj program bude pre teba ideálny minimálne z hľadiska bezpečnosti. Personalizované tréningové plány však samozrejme niečo stoja, preto plne rozumieme, ak sa rozhodneš skúsiť podaktorý z voľne dostupných tréningových plánov na vlastnú päsť.
Aj na našom blogu nájdeš niekoľko video-tréningov, ktoré ťa navedú. Zväčša však platí, že by si mal odcvičiť z jedného cviku 3 až 4 série po 10 až 15 opakovaní, v závislosti od tvojej kondície a cieľa.
S pomôckami alebo bez?
Cvičenie na doma sa stereotypne spája najmä s cvičením s vlastnou váhou. Veľa ľudí zostáva celý život vo forme skutočne iba takto, avšak nemusí to byť nevyhnutné. Samozrejme, dokážeš si odcvičiť kompletne bez použitia akéhokoľvek náčinia.
Avšak obzvlášť pre tých, ktorí vyžadujú väčšiu mieru záťaže a chcú ďalší progres spočíva riešenie v zapojení rôznych cvičebných pomôcok – ktoré sú dostupné naozaj úplne pre každého.
Ideálnou voľbou sú napríklad nastaviteľné jednoručné činky, ktoré ti vďaka svojej dômyselnosti a kompaktnosti nahradia celý rad jednoručných činiek rôznej váhy.
U nás nájdeš naozaj široký výber pomôcok, s ktorými si vieš ozvláštniť svoj domáci tréning aj ty. Od nastaviteľných činiek, cez kettlebelly, jednoručky, medicinbaly až po klasické jednoručky či lavičky. Na svoje si prídu aj milovníci funkčného tréningu: pre rôznorodosť cvikov určite padnú vhod rôzne expandre, závesné systémy, balančné pomôcky, fitlopty, podložky na cvičenie či dokonca pomôcky na jogu alebo pilates.
Zefektívni si cvičenie aj ty
Zapojenie cvičebných pomôcok ti dokáže skvele pozdvihnúť náročnosť tvojich tréningov. Okrem toho sa však dá zvýšiť aj ďalšími možnosťami. Základom sú napríklad vyššie počty opakovaní (ktorých si určite môžeš dopriať viac ako so strojmi a závažiami vo fitku), zvýšením počtu jednotlivých sérií, prípadným skrátením oddychových páuz a podobne. Zároveň však, ako sme písali vyššie, nechoď zbytočne do žiadnych extrémov, pretože bezpečnosť musí byť stále na prvom mieste.
Zdravie aj forma v jednom
Tým, ktorí sa rozhliadajú po urýchlení procesu chudnutia, alebo sa chcú rýchlo dostať do formy určite neušiel fakt, že jedným z najlepších spôsobov ako to docieliť je venovať sa kardiu - teda aeróbnému tréningu.
Počas kardio cvičenia totiž spáliš množstvo kalórií, ktoré by si silovým tréningom pálil zhruba dvojnásobok času. Navyše vďaka kardio cvičeniu sa dostáva do formy aj tvoj kardovaskulárny systém, teda podporuješ zdravie svojho srdca, trénuješ tiež pľúca a celkovo zlepšuješ svoju fyzickú kondíciu.
Pretože byť fit, neznamená len dvíhať ťažké váhy, ale hlavne zvládať hravo každodenné činnosti. Ideálnym spôsobom ako sa teda dostať do formy je kombinovať silové cvičenia, pokojne aj s domácimi pomôckami na cvičenie s kardio cvičením.
Toto sú naši najobľúbenejší kardio parťáci, ktorí ťa nabudia, posilnia, zabavia a to najhlavnejšie...šetria tvoje kĺby (v porovnaní s behom vonku).