Lenivosť, vyhorenie či demotivácia – prečo sa ti nechce cvičiť?
Nemáš chuť ísť na tréning alebo ti pri cvičení chýba energia a nevieš, ako to riešiť? Spoznaj rozdiel medzi lenivosťou, fitness burnout (vyhorením) a demotiváciou.
Určite sa ti občas stane, že máš neodolateľnú chuť vykašľať sa na tréning. Zvyčajne sa však dokážeš prekonať a o to šťastnejší si po jeho absolvovaní. V poriadku je aj stav, keď sa cítiš unavene, cvičenie vynecháš, oddýchneš si a o to lepší výkon podáš na nasledujúcom tréningu. Čo však v prípade, keď s lenivosťou bojuješ pravidelne, chýba ti energia už niekoľko týždňov alebo nevidíš v športovaní zmysel? V tom prípade čítaj ďalej.
Lenivosť. Čo s ňou?
Keď sa mrkneš do Krátkeho slovníka slovenského jazyka na definíciu slova lenivý, dočítaš sa, že je to človek „majúci nechuť k práci, nerád pracujúci, darobný, záhaľčivý“. Lenivosť je teda vlastnosť a práve v tom spočíva jej zásadný rozdiel medzi vyhorením či demotiváciou. Lenivosť sa prejavuje napríklad tak, že sa nevieš odhodlať k pravidelnému cvičeniu alebo sa ti k nemu ťažko vracia aj po krátkej prestávke.
Samozrejme, vždy máš poruke výhovorku, prečo dnes nemôžeš ísť na tréning. Stále nie si si istý, či je tvojím problémom lenivosť? Máme pre teba definíciu od britského psychiatra, filozofa a autora magazínu Psychology Today, Neela Burtona z článku Psychológia lenivosti. Podľa nej je človek lenivý vtedy, „keď je schopný vykonávať danú činnosť, ktorej by sa mal venovať, ale nie je ochotný vynaložiť na ňu dostatočné úsilie. Túto aktivitu preto robí buď len povrchne, alebo sa venuje inej, menej nudnej činnosti, poprípade nerobí nič“.
Tipov, rád a návodov, ako prekonať lenivosť, je neúrekom. Niekedy si stačí dať konkrétny, reálny a časovo ohraničený cieľ, a stanoviť spôsoby jeho dosiahnutia. Inokedy ťa potiahne sparing partner, dobrý tréner alebo zmena tréningového plánu. Dobrou stratégiou je aj prehodnotenie životných priorít.
Proti tréningovej rutine vieš ale hravo zabojovať aj s modernými fitness zariadeniami, ktoré ti okrem cvičenia so sebou prinášajú aj množstvo zábavy. Vďaka niektorým môžeš dokonca virtuálne cestovať, objavovať ulice známych metropol, veslovať na najznámejších riekach či behať na slnkom zaliatych plážach za veľkou mlákou. Takéto zážitky ti poskytnú zariadenia NordicTrack s iFit.
Vyber si z bežeckých pásov, eliptických, veslovacích trenažérov či stacionárnych bicyklov, ktoré premenia tvoj tréning na úplne nový zážitok. Sprevádzať ta ním budú svetoznámi tréneri na TOP profesionálnej úrovni.
Fitness burnout
Vyhorieť môžeš v práci, v živote i v cvičení. Bohužiaľ, fitness burnout je čoraz rozšírenejším trendom aj v oblasti športu. Za vyhorenie v cvičení bývajú zodpovedné predovšetkým tvrdé a časté tréningy, nedostatočne vyvážené regeneráciou (oddychom, spánkom, kvalitným jedlom, výživovými doplnkami...). Výsledkom je pestré spektrum príznakov, ako napríklad pretrvávajúca únava, bolesť svalov, vnútorné napätie, znížená chuť do jedla, podráždenosť, stagnácia alebo pokles výkonov pri tréningoch, ťažkosti so spánkom a strata motivácie.
Ak na sebe začneš pociťovať symptómy vyhorenia pri cvičení, neber to na ľahkú váhu. Najdôležitejšie je spomaliť, urobiť si dostatok času i priestoru na kvalitný oddych a regeneráciu. Zájdi na profesionálnu masáž, do sauny, dopraj si kvalitné jedlo, choď na dovolenku a oddychuj... Nikto nehovorí, že musíš prestať trénovať, ale určite pribrzdi. Dôležité je aj to, aby si získal určitý nadhľad – cvičenie má byť predovšetkým o zdraví a radosti, nie o počte opakovaní alebo hmotnosti zdvíhaných závaží.
S nakopnutím pred tréningom ti môžu pomôcť aj kvalitné doplnky výživy. Pridávame niekoľko tipov:
Nezabudni, že niečo ako neísť na tréning kvôli zlej nálade alebo tomu že si mal zlý deň neexistuje. Cvičenie je predsa jedna z najlepších vecí a najjednoduchších spôsobov, ktorý ti razom zlepší náladu a zaplaví tvoje telo endorfínmi - hormónmi šťastia.
Demotivácia pri cvičení
Motivácia usmerňuje tvoje správanie alebo ťa podnecuje k cvičeniu, aby si dosiahol určitý cieľ. Keď si do vyhľadávača zadáš slovné spojenie, ako sa motivovať k cvičeniu, vypľuje ti desiatky, či stovky rád. Väčšina z nich odporúča predstaviť si ten úžasný pocit, ktorý máš po odmakanom tréningu.
Stretneš sa aj s takými, ktoré radia motivovať sa odmenami, sparing partnerom, osobným trénerom, zmenou tréningu či novým oblečením. Čo ti radíme my? Prestaň rozmýšľať nad tým, či si motivovaný, alebo demotivovaný. Zbytočne nad tým nepremýšľaj a začni cvičiť bez ohľadu na to, či sa ti práve chce, alebo nechce! Vezmi do rúk činky a makaj!