Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri tréningu: Koľko z nich robíš ty?
1. Ty máš dvíhať váhy, nie váhy majú dvíhať teba.
Napríklad pri bicepsových zdvihoch by sa trup a paže nemali pohybovať, aby dokázali pohnúť váhou a vykonať cvik. Všetko by malo byť vykonané pomaly, kontrolovanými opakovaniami a ak zistíš, že váhy ťa nútia porušiť správnu dráhu pohybu, alebo nezvládneš predpísaný počet opakovaní, potrebuješ cvičiť s nižšími váhami.
Ak sa rozhodneš cvičiť s vyššou váhou, než je vhodná pre tvoju výkonnosť, dopracuješ sa buď k nerovnosti svalov, alebo ešte horšie, k bolesti. Je dôležité dvíhať nižšie váhy (adekvátne výkonnosti) správnou technikou.
2. Nerozcvičuješ sa?!
Prosím, prosím, prosím rozcvičuj sa a na záver si nechaj čas na vychldnutie. Ani studený motor auta nevytúruješ rovno do maximálnych otáčok – tak to nerob ani svojmu telu.
Najlepším spôsobom, ako predísť zraneniu, je okrem správnej techniky cvičenia aj zahriatie tela úvodnou rozcvičkou. Každý tréning by si mal začať 5–10 minútami ľahkého kardia, aby si zvýšil krvný obeh, čím svaly správne okysličíš.
3. Pri drepoch negulať chrbát.
To je istý spôsob, ako ublížiť krížovej časti chrbta! Musíš spúšťať zadok k zemi pri zachovaní vystretej chrbtice s prirodzeným zahnutím v spodnej časti.
4. Nezistil si, že chudnutie je z 80% vecou stravy!
Je takmer nemožné trénovať pri zlom stravovaní. Zmeniť stravovanie znamená preveriť svoj vzťah k jedlu – akými emocionálnymi, fyzickými či environmentálnymi faktormi sa riadiš pri výbere potravín. Zmena tohto vzťahu vyžaduje obrovské množstvo času a energie, ale z dlhodobého hľadiska stojí za to, aby si vedel, ako podnietiť telo, cítiť sa čo najlepšie.
5. Pred tréningom nerob statický strečing.
Elasticita svalov sa zvyšuje ich zahriatím a statický strečing na začiatku tréningu, keď sú svaly ešte chladné, ich môže poškodiť. Statický strečing rob iba na konci tréningu. Statický strečing pomáha uľahčiť proces hojenia, znižuje bolestivosť a zvyšuje flexibilitu, ale iba ak ho urobíš správne na konci tréningu.“
Statický strečing je strečing vo výdrži, ako natiahnutie kvadricepsov uchopením prstov na nohách. Pred tréningom namiesto toho rob dynamický strečing – čiže strečing v pohybe, ako sú výpady v chôdzi, karaoke kroky, beh s kolenami vysoko či zakopávaním, ktoré pripravia tvoje telo na pohyb.
6. Zameriavaš sa na váhu! To je ale dosť klamlivé.
Váha nie je tak dôležitá ako to, ako sa cítiš. Takže zameraj sa na to, ako sa každý deň cítiš.
„Keď som konečne objavil tréningový program, ktorý mi vyhovoval, nabral som 5 kg a veľkosť nohavíc sa zvýšila, ale z 29% tuku som bol na 19%. Je oveľa viac spôsobov ako odmerať progres, než váhou.“
7. Mnoho ľudí si myslí, že kardio je kľúčom k chudnutiu.
V skutočnosti je to ale silový tréning, čo ti v dlhodobom horizonte poslúži. Čistá svalová hmota zvyšuje množstvo kalórií, ktoré tvoje telo spáli, a aj budovanie svalov vyžaduje tiež veľa kalórií. Nakoniec budeš oveľa silnejší a budeš mať rýchlejší metabolizmus, ako keby si robil iba kardio aktivity.
Veľa žien robí celý čas iba kardio a nič iné, ale to ti nič nerobí! Podvíhaj trochu závaží, uvidíš, že nebudeš po pár mesiacoch hneď vyzerať ako Rambo.
8. Zlá technika behu na páse či tréning na schodovom trenažéri.
Šprintovanie s držaním sa rukovätí pásu nikdy nie je dobré. Ak na páse dupeš ako kôň, to je tiež zlé. Tiež by si sa nemal nechať unášať pozeraním videa na schodovom trenažéri, ak ideš v tempe 4 kroky za minútu.
9. Videla som veľa ľudí, ktorí chceli iba zhodiť tuk na bruchu, mať väčšie paže, alebo menšie stehná, oblejší zadoček – to sa bohužiaľ nedá.
Nedá sa vybrať, kde zhodím tuk, a u každého to funguje ináč. Ak chceš mať brušáky, musíš zhodiť tuk všade! Cvičiť každý deň iba brucho ťa nedovedie k šiestim tehličkám.
10. Chyba je myslieť si, že sacharidy sú nepriateľ – oni sú všetko.
11. Priveľa ľudí robí cviky na predné svaly, takže sú príliš rozvinuté.
Skús si spomenúť, kedy si naposledy cvičil chrbát alebo boky – pravdepodobne nemôžeš, že?“ Ponaťahovanie predku a posilnenie chrbta a bokov pomôže vyvážiť svaly tela.
12. Zabíja ma, keď vidím ľudí na veslovacom trenažéri používať iba paže.
Nielen, že strácajú na sile a energii, ale v priebehu času im to môže privodiť hroznú bolesť chrbta. Ubezpeč sa tiež, že vystrkuješ zadok až si vidíš vrecká na nohaviciach a udržiavaš hlavu a plecia uvoľnené a vzadu“ – eleisonplaster
13. Snaha schudnúť čo najrýchlejšie.
Realistické a postupné rozumné chudnutie je nielen lepšie, ale aj udržateľnejšie. Toto nie je šprint – to je maratón a životný štýl.
14. Zameranie sa iba na chudnutie alebo tvarovanie.
Zistila som, že keď si stanovíš cieľ týkajúci sa sily a životného štýlu, ako napríklad „byť schopná urobiť 10 kľukov alebo ísť po schodoch bez zadychčania, namiesto tých, ktoré sú založené na tom, ako chceš vyzerať, ľahšie zostaneš dôsledný a cítiš sa hrdo. Nakoniec bude nasledovať estetika.
15. Neznalosť toho, že na chudnutie potrebuješ kalorický deficit a na rast svalov naopak prebytok.
16. Najväčšou chybou, ktorú ľudia robia je nedôslednosť v tréningu.
Trénovať 7 dní v týždni po dlhodobom ničnerobení je istý spôsob, ako vypadnúť z cvičebného programu, rovnako ako vrhnúť sa do cvičenia s brutálnou intenzitou, na ktorú tvoje telo nie je pripravené. Zvyčajne to nevedie k výsledkom. Fungovať bude postupné zvyšovanie intenzity či frekvencie toho, čo normálne robíš.“
Napríklad, ak si necvičil, možno je čas začať dennou chôdzou. Je to udržateľnejšie ako zrazu začať chodiť na crossfit. A niekto, kto cvičí niekoľkokrát do týždňa, by mal pridať ďalší deň cvičenia do programu, alebo zvýšiť náročnosť doterajšieho tréningu. Je to všetko o dosiahnutom pokroku, nie o cieli alebo konečnom cieli.
17. „Si na seba veľmi tvrdý.
Nemôžeš očakávať, že bez cvičenia pôjdeš rovno na Spartana. Najprv musíš vedieť chodiť, kým začneš behať, takže najskôr urob malé, jednoduché zmeny.
18. „Prestaň sledovať nereálne plány na Instagrame.
Nemôžeš získať pekný zadok za 30 dní!“ Vybudovať zadoček, to skutočne vyžaduje drinu, drepy, variácie mŕtvych ťahov, rumunských mŕtvych ťahov, sumo drepov, výpadov a leg pressov. Zameraj sa na progresívne preťaženie – neustále zvyšuj váhu – a jedz viac bielkovín.
19. Rob strečing.
Ppo silovom tréningu alebo po cvičení s odporom, nielen po kardiu.
20. Nereálne predstavy o tom, čo je dobrý tréning.
Vedieť ako presunúť váhu z bodu A do bodu B, je menej o zapojených svaloch a viac o tvojom prístupe k pohybu. Vieš, ako správne dýchať, pripraviť sa, zapojiť a dokončiť pohyb?
Ľudia často očakávajú, že tréning bude intenzívny a využijú všetku váhu, pričom by bolo lepšie, keby využili čas zlepšovaním rozsahu pohybu, presnosti techniky a izometrickým cvikom.
21. Nepočúvaš svoje telo.
Každé telo je jedinečné a dokáže nám povedať, keď to preženieme s konkrétnou svalovou skupinou, alebo urobíme primálo.
22. Nemôžeš robiť ten istý typ cvikov dookola a očakávať trvalé výsledky, bez ohľadu na to, čo robíš.
Variuj to. Dvíhaj váhy, rob kardio. Rob čo ťa baví. Pokiaľ sa budeš hýbať, dovtedy budeš zdravší.
23. Prestaň sledovať fitness influencerov na Instagrame, ktorí nemajú certifikát osobného trénera.
Vedia iba to, čo platí na nich. A každý je iný. Navyše, robia veľa tých bláznivých cvičení pre čísla lajkov a zobrazení, ktoré pre teba vôbec nemusia byť vhodné ani prospešné.
Pripravila: Ľubica Šulejová
Editovala: Iveta Škrabáková