Výhody strečingu

 

Čas je v dnešnej uponáhľanej dobe vzácna vec a je veľa ľudí, ktorí sa ponáhľajú z posilňovní čo najrýchlejšie do práce alebo domov. Môžeme ale vynechať naťahovanie svalov? Aké sú výhody kvalitného strečingu a prečo ho robiť? Tu je pár dôvodov:

Zvýšené hladiny energie

 

Cítiš sa ťažký a pomalý? Ak sú tvoje svaly neustále namáhané, cítiš sa ťažký a unavený. Strečing môže zvýšiť prísun živín, ktoré sa dostanú do svalov a mozgu.

 

Krvný obeh

 

Správna cirkulácia krvi pomáha pripraviť tvoje svaly na špičkový výkon. Kedykoľvek si môžeš zvýšiť prietok krvi do svalov a zvýšiť obsah kyslíka v tele, čím sa odplavujú odpadové produkty svalov, ako je kyselina mliečna. Pretiahnutie po tréningu pomôže svalom priviesť potrebné živiny na ich regeneráciu.

 

Úľava od bolesti

 

Bolesti svalov môžu byť spôsobené napätím alebo tuhosťou z nedostatočného krvného prietoku. Naše telo kompenzuje únavu stuhnutím. To môže spôsobiť, že tkanivá stvrdnú a ďalej sa znižuje krvný obeh. Zvýšený prietok krvi pomáha nielen s bolesťou, ale tiež začína proces hojenia.

Strečing a jeho výhody

Uvoľnenie stresu

 

Strečing je relaxom pre telo i myseľ. Lahnúť si na podložku je to doba, kedy sa môžeš sústrediť na svoje telo a dýchanie. Stres môže zvýšiť vnímanie bolesti. Avšak, ak si chvíľku oddýchneš, môže to zvýšiť hojivé schopnosti tela a pohodu.

 

Vylepšené držanie tela

 

Naše telá sú vyrobené tak aby fungovali čo najlepšie. Často sa stáva, že zlé držanie tela môže viesť k veľkým problémom a bolestiam chrbta. Dôsledný strečing môže naopak pomôcť zvrátiť niektoré škody tým, že pomáha prestavať chrbticu a zlepšiť celkové držanie tela. Pri naťahovaní by cieľom mala byť rovnosť. Obe strany tela by mali byť naťahované rovnako. Ak je jedna strana tela tuhšia ako druhá, bude potrebné ju naťahovať častejšie.

 Zvýšený rozsah pohybu

 

Flexibilita a maximálny rozsah pohybu je spojená so zvýšeným výkonom. Strečing pred cvičením  pripraví šľachy, kĺby a svaly na prácu, ktorá je pred tebou. Tým sa kĺby pripravia na celý rozsah pohybu, takže sa budeš môcť pohybovať na plný výkon, čo znižuje šance na zranenie počas tréningu.

 

Nie všetky cviky sú rovnaké

 

Ako sa správne naťahovať? Dynamický strečing (natiahnutie tela, v pohybe) sa vykonáva najlepšie pred tréningom. Toto naťahovanie by malo napodobňovať pohyby, ktoré sa budú vykonávať počas tréningu. Malo by ísť o ľahký a rytmický pohyb. Všeobecné pravidlo je začať svoju rozcvičku po 5-10 minútovom cvičení na kardio zariadení, alebo po kardiovaskulárnej aktivity (ako je chôdza alebo jazda na bicykli), zahriať svaly, pred tým ako začneš robiť strečing. Akonáhle sú svaly v teple, stávajú sa pružnejšie.

 

Statický strečing (cviky, ktoré sa vykonávajú po dobu 10-30 sekúnd) je najlepšie robiť po cvičení. Rovnako ako dynamický strečing, je ideálne, keď sa statický strečing vykonáva po dobu 5-10 minút, ideálne po kardio cvičení nízkej intenzity.

 

Rada na záver:

 

Uisti sa, že vykonávaš každý cvik správne. Strečing môže byť chvíľkovo nepríjemný, ale nikdy by nemal spôsobiť bolesť. Vykonávanie strečingu môže trvať niekoľko minút navyše, ale výhody sú obrovské a stoja za to!

 

Bol tento článok pre vás zaujímavý? Povedzte o ňom svojim priateľom