Čo je lepšie ako Vitamín C? Je jeho účinok preceňovaný?
Na čo je dobrý vitamín C?
Vitamín C sa inak nazýva aj kyselina askorbová. Jedná sa o jeden z najznámejších, ak nie úplne najznámejší vitamín. Vyberáme si potraviny, ktoré ho obsahujú, dopĺňame ho práškom či šumivými nápojmi. Je však naozaj taký účinný ako sa o ňom hovorí?
Vitamín C sa v tele zapája do mnohých procesov. Je silný antioxidant, čo znamená, že chráni naše bunky pred oxidačným stresom a podporuje obranyschopnosť organizmu. Je dôležitý pri tvorbe kolagénu, ovplyvňuje cievy, kosti, orgány a vlastne aj celé telo. Štúdie hovoria, že pre optimálne fungovanie organizmu je potrebných približne 90 mg vitamínu C denne s tým, že pri fajčiaroch a tehotných ženách sú tieto čísla o niečo vyššie. Jeho potreba stúpa aj vtedy, keď sa telo potrebuje regenerovať tj. napríklad po operáciách, kedy je vitamín C potrebný pre syntézu kolagénu.
Potrebujem vitamín C?
Pri závažnom nedostatku vitamínu C vzniká ochorenie, ktoré sa nazýva skorbut. Jedná sa o závažnú chorobu, ktorá sa prejavuje poruchou zubov a kostí, krvácavými prejavmi, ale môže viesť až k smrti! Na prevenciu skorbutu však stačí aj 10 mg vitamínu C denne, čiže sa jedná o množstvo, ktoré pri pestrej strave aj niekoľkonásobne prekročíme. Pre predstavu, taký pomaranč obsahuje približne 70 mg vitamínu C.
Štúdie ukázali, že dopĺňanie vitamínu C napríklad takými tabletkami nemá vplyv na prevenciu pred nádchou, chrípkou či inými ochoreniami. Dokonca sa ukázalo, že ak už ochoriete, ani priebeh choroby nie je zmiernený či skrátený pri suplementácií vitamínom C. Aby sme nezavádzali, mierne skrátenie priebehu nádchových ochorení bolo zaznamenané pri vrcholových športovcoch, nie však pri bežných ľuďoch.
Siahni radšej po vitamíne D!
Za vitamínom C ostatné vitamíny a minerály často zaostávajú čo sa týka popularity. Čo sa týka účinnosti však určite nie. Napríklad taký vitamín D. Naše telo si ho síce dokáže vytvoriť aj samé, ale iba vplyvom slnečného žiarenia. V lete, keď je počasie jasné, a naša pokožka je vystavovaná slnku, vitamín D sa tvorí v dostatočnom množstve. Počas jesene a hlavne zimy sa však v našom tele vitamín D netvorí vôbec a zásoby z leta na pokrytie jeho potrieb zďaleka nestačia. Vitamín D sa v malom množstve nachádza aj v niektorých rybách, červenom mäse, vaječnom žĺtku či obilninách. Toto množstvo ale nepostačuje, a preto je dôležité vitamín D dopĺňať. Dokonca je to dôležitejšie, ako dopĺňať vitamín C.
Zázrak na písmeno D
Vitamín D sa nazýva aj kalciferol a nejedná sa iba o jeden vitamín, ale o celú skupinu. Vitamíny skupiny D majú dôležitú úlohu pri metabolizme vápniku a fosforu. Podieľa sa na správnom vývine, normálnom fungovaní nervového systému a je mimoriadne dôležitý pre normálny stav zubov a kostí. Pri nedostatku vitamínu D môžete trpieť zvýšenou krehkosťou kostí, ktorá je už len krok k osteoporóze. Zvýšené množstvo potrebujú aj tehotné ženy, pretože vitamín D je nevyhnutný pre správny vývin kostí bábätka. Ocenia ho aj preto, že zvyšuje tvorbu materského mlieka. Vitamín D nájdeš v rôznych formách, od tabletiek až po kvapky. Na webe Fitplus si nájdeš ten najlepší presne pre teba!
A čo ostatné doplnky?
Na pultoch lekární a všetkých eshopoch s výživovými doplnkami však ponúkajú oveľa viac ako len vitamíny C a D. Ktoré sú teda tie pravé? Pre správne fungovanie organizmu sú esenciálne aj vitamíny skupiny B, známe aj ako B komplex či vitamín E. Vitamín K vplýva na zrážanie krvi, a preto by sme neodporúčali suplementovať ho rutinne, ale iba po konzultácii s lekárom, alebo lekárnikom. Okrem vitamínov sú na trhu aj minerály, ktoré sú súčasťou väčšiny enzýmov v tele, medzi najpopulárnejšie patrí horčík, vápnik, selén či zinok. Všetky z preparátov, ktoré sme si spomenuli sú zdraviu prospešné a pre správne fungovanie organizmu nevyhnutné. Treba však spomenúť aj to, že pri vyváženej a pestrej strave by sme ich mali dodať organizmu bez problémov aj prostredníctvom jedla (neplatí pre tehotné ženy). Vždy však treba myslieť na to, že výživové doplnky nie sú náhradou pestrej stravy, ktorá zostáva stále základom a je najdôležitejšia. Ak ťa aj tak zaujíma, či tvojmu telu niektorá zložka chýba, požiadaj svojho lekára, aby ti zmeral hodnoty.
Ponuka doplnkov je pestrá a sú dostupné v rôznych formách či dávkovaniach, stačí si už len vybrať!
Referencie:
- https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/vitamin-c/faq-20058030
- https://www.mayo.edu/research/clinical-trials/cls-20446939
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32053519/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34501487/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21133662/
Beáta Loffayová