Čo je taurín a aké sú jeho účinky?

Taurín je neesenciálna aminokyselina dôležitá pri vývoji nervového systému, očnej sietnice, pri správnom vývoji detí, ktoré ho získavajú z materského mlieka.

Na čo sa taurín používa?

Názov taurín je odvodený od prvého objavenia tejto aminokyseliny v býčích žľazách. Následne bola objavená i v ďalších tkanivách.

Verejnosti najznámejší je z energetických nápojov, z toho dôvodu si mnoho ľudí myslí, že je to škodlivá stimulačná látka. Avšak, do energetických nápojov sa taurín pridáva predovšetkým kvôli zmierneniu nepríjemných vedľajších účinkov nadmerného obsahu kofeínu.

Taurín je organická kyselina aminokyselinového pôvodu, ktorá tvorí asi 0,2 % ľudskej hmotnosti, a hrá kľúčovú úlohu v mnohých pochodoch zdravého fungovania ľudského organizmu.

Taurín v potravinách

Keď človek začal konzumovať mäso, postupne stratil schopnosť syntetizovať taurín, pretože ho prijímal zvonku (prirodzený obsah v mäse). Pre udržanie potrebného množstva dnes potrebujeme prijímať taurín v potrave.

 co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky

Taurín obsahujú výlučne potraviny živočíšneho pôvodu. Mliečne výrobky veľmi málo, mäso málo (30-160 mg/100 g), no mäso morských plodov, ako sú kraby a mäkkýše, ho obsahujú asi 10-krát viac (300-900 mg/100 g).

Taurínom k dlhovekosti

Štúdia z roku 2009 ukázala, že taurín je kľúčom dlhého života Japoncov. Skoršie štúdie z r. 2006, skúmaním ázijských krajín zistili, že tí, u ktorých merali najviac taurínu v moči, boli najzdravší, a medzi nimi je najmenej chorých s ischemickou chorobou srdca.

Toto potvrdili aj novšie štúdie z r. 2012, ktoré okrem spomínaného konštatovali, že ľudia s vyššou úrovňou taurínu majú nižší krvný tlak a index telesnej hmotnosti (BMI), ako aj lipidový profil v krvi majú lepší.

Skutočnosť, že hladina taurínu u diabetikov je taktiež nižšia, vieme už pomaly 20 rokov. Ale aj v prípade diabetu, rakoviny, zlyhania srdca a pečene, je v organizme taktiež nízka hladina taurínu.

co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky aminokyselina

Jedna revízia štúdií z roku 2012 považuje taurín za jeden z najdôležitejších esenciálnych prvkov ľudského organizmu, a jeho optimálna úroveň pre organizmus sa dá zabezpečiť len potravou s vysokým obsahom taurínu alebo užívaním kvalitných potravinových doplnkov.

Štúdie, preukazujúce dôležitosť taurínu

Z verejného zdravotného prieskumu v r. 2002 vyplynulo, že nedostatok taurínu je častejší, než si myslíme, pretože sa ťažko meria a neukladá sa. Za kľúčovo dôležitú považujú suplementáciu taurínu u detí (kvalitnejšie detské výživy ho už obsahujú).

  • Čerstvá štúdia z r. 2014 konštatovala, že 10-tim chorým, s progresívnou chorobou parodontu (tkanivo okolo zuba) po 15 dňoch užívania 500 mg taurínu sa status choroby zmenil, pričom išlo o veľmi malú dávku.
  • Ďalšia štúdia (2012) zverejnila údaje 7-týždňového sledovania obéznych pacientov s dennou dávkou taurínu 3 g. Ich telesná váha podstatne poklesla a zlepšil sa ich krvný profil triglyceridov.
  • Denná dávka 2 g taurínu počas 3 mesiacov značne zlepšila zdravotný stav pacientov s ochorením pečene. V jednej štúdii (2003), denne podávali 1,5 g taurínu takým fajčiarom, ktorí už trpeli zúžením ciev od fajčenia. Už po 5 dňoch sa ich cievy rozšírili na stav, aký majú nefajčiari.
  • Taurín tiež zvyšuje atletický výkon (silu aj vytrvalosť), chráni pred zraneniami, oxidačnými účinkami športu a tiež od svalovej horúčky. V poslednej dobe vychádzajú na svetlo výsledky zvieracích pokusoch o účinných korekciách tinnitu (chorobné hučanie v ušiach) dôsledkom užívania taurínu.

Účinky a využitie taurínu

Taurín pôsobí ako výrazný energizér – stimulant mozgovej aktivity. Podaním pred výkonom (v dávkach od 500 do 4000 mg), taurín výrazne zlepšuje koordináciu pohybov, sústredenia, psychickú odolnosť a toleranciu voči stresu, u vodičov prispieva k potlačeniu únavy, celkovú stimuláciu mozgových pochodov, oddialenie pocitu vyčerpania a zlepšenie koncentrácie pri učení (napr. u študentov).

 co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky

Zníženie krvného tlaku a zlepšenie koncentrácie

Pomáha znižovať krvný tlak, normalizovať prietok krvi do srdcového svalu, zvyšovať silu srdcového sťahu a rytmus srdca, oddialiť únavu, vznik depresií a stavov úzkosti, zlepšovať koordináciu pohybov,  učenie, zapamätávanie a koncentráciu, tvorbu HDL, zníženie LDL a VLDL, ochranu pred cirhózou pečene, stukovatením, poškodením od alkoholu, toxínov, liekov, zlepšovať funkcie bielych krviniek, podporovať tvorbu vlastného rastového hormónu GH, zosilňovať činnosť inzulínu a hydratáciu organizmu.

Pohyblivosť spermií

Vedecky sú dokázané účinky taurínu na zlepšenie pohyblivosti spermií a tým aj reprodukčnej schopnosti. Zaujímavo sa v tejto súvislosti javí kombinácia taurinu a l-argininu, pričom táto zmes pôsobí výrazne stimulačne a je vhodná tiež k zníženiu cholesterolu.

Liečba srdcovej arytmie

Taurín je preukázateľne účinný pri liečbe srdcovej arytmie, znižovaní krvného tlaku a redukcii hladiny LDL cholesterolu. Podobne ako L-carnitin sa i taurin stále častejšie pridáva do detskej výživy (podieľa sa na správnom vývoji malých detí).

Urýchlenie regenerácie

Užívaním taurínu vo forme doplnkov výživy sa mimo uvedeného zlepšuje i vstrebávanie tukov a vitamínov, urýchľuje regeneráciu po náročnom tréningu.

5 dôvodov, ktoré robia z Taurínu užitočného pomocníka

1. Taurín pomáha eliminovať stres

Každodenný stres patrí medzi najväčších nepriateľov zdravia. Oslabuje imunitný systém, podporuje priberanie na pasívnej hmotnosti a tiež zhoršuje kvalitu spánku. Najnovšie výskumy potvrdzujú, že taurín pomáha eliminovať stres a navodzovať pocit duševnej pohody.

Je to spôsobené tým, že taurín sa priamo podieľa na tvorbe (vylučovaní) kyseliny γ-aminomaslovej v mozgu (GABA), ktorá je zodpovedná za potláčanie stavov úzkosti a depresie. Kyselina γ-aminomaslová je tiež zodpovedná za kvalitu spánku. Podporuje zaspávanie a regeneráciu organizmu.

2. Taurín zlepšuje mozgové funkcie

So zvyšujúcim sa vekom postupne klesá činnosť mozgu. Práve vyššie spomínaná kyselina γ-aminomaslová účinne chráni mozog pred starnutím. Kyselina γ-aminomaslová totiž rozhoduje o tom, ktorý impulz (nervový vzruch) z obrovského množstva impulzov sa dostane do neurónu.

Pomáha neurónom odpovedať (reagovať) iba na tie impulzy, ktoré majú v danom momente zmysel a sú potrebné. Práve s pribúdajúcim vekom sa táto výberová schopnosť neurónov znižuje. Užívanie taurínu môže teda aj vo vyššom veku efektívne zlepšovať činnosť (funkcie) mozgu.

Experimentálne výsledky amerických vedcov ukázali, že makaky (druh opíc), ktoré sú veľmi podobné človeku, vo vyššom veku, ktorý je porovnateľný s vekom 90-ročného človeka, po zvýšení hladiny kyseliny γ-aminomaslovej (GABA) v mozgu vykazovali výrazne lepšie mozgové funkcie. Zlepšila sa celková odpoveď neurónov na prichádzajúce impulzy (nervové vzruchy). Makaky sa doslova stali mentálne mladšie o 20 rokov.

3. Taurín zlepšuje citlivosť buniek na inzulín a pomáha presúvať glukózu z krvi do buniek

Taurín pomáha účinne presúvať glukózu z krvi do buniek (podobne ako hormón inzulín). Tým, že taurín má antioxidačné účinky, chráni podžalúdkovú žľazu (pankreas) pred zápalmi, čím zabraňuje nekontrolovateľnému vyplavovaniu inzulínu.

Má špecifickú vlastnosť, tzv. anorexigénny vplyv, čo znamená, že reguluje pocit hladu tým, že pôsobí na oblasť mozgu (hypotalamus), ktorá obsahuje skupiny neurónov usporiadaných do centra hladu a centra sýtosti. Štúdia publikovaná v časopise Aminokyseliny (Amino Acids) ukázala, že anorexigénny vplyv taurínu posilňuje úlohu inzulínu a podporuje redukciu pasívnej hmotnosti.

4. Taurín podporuje produkciu testosterónu a zlepšuje pohyblivosť a funkčnosť spermií

Bolo výsledkami preukázané, že taurín podporuje produkciu testosterónu a rastového hormónu (GH). Nízka hladina testosterónu u mužov môže spôsobovať rôzne zdravotné komplikácie. Práve taurín môže byť pre mnohých mužov nápomocný pri zvyšovaní hladiny testosterónu aj ako účinný pomocník pri podpore liečby neplodnosti.

 co-je-taurin-a-ake-su-jeho-ucinky

Taurín totiž tiež podporuje reprodukčné zdravie mužov, pretože chráni spermie (silný antioxidant) a zvyšuje ich pohyblivosť. Najlepšia účinnosť bola preukázaná v kombinácii taurín + zinok + L-karnitín.

5. Taurín podporuje srdcovú činnosť

Taurín je pozitívne inotropný, čo znamená, že podporuje (zväčšuje) silu sťahu (kontrakcie) srdcového svalu, čím dochádza k optimálnemu zásobovaniu organizmu krvou. Chráni srdce pred nepravidelnou frekvenciou a účinne podporuje znižovanie krvného tlaku.

Hore uvedené sú len potvrdené pozitívne aspekty užívania tejto minokyseliny ako výživového doplnku. Výhodou organických aminokyselín je, že sú telu prirodzené a nemajú žiadne vedľajšie účinky. Nadmerné množstvo sa tak ako pri iných látkach z tela vylúči.

Taurín: Negatívne účinky

Tehotenstvo a dojčenie

Keďže neexistuje dostatok dôkazov o bezpečnosti užívania taurínu počas dojčenia, vyhnite sa počas neho jeho užívaniu.

Bipolárna porucha

Príliš veľa taurínu môže spôsobiť horšiu bipolárnu poruchu.

Dávkovanie Taurínu

Ideálnou dávkou pre osoby s vysokou mierou záťaže (fyzickej, alebo psychickej) sa javí cca 400 mg taurínu na 10 kg hmotnosti na deň, pričom starší ľudia pociťujú pozitívny účinok už pri dávkovaní 100-150 mg taurínu na 10 kg hmotnosti na deň.

Rovnako, ako u iných doplnkov pôsobiacich na zlepšenie metabolických procesov v organizme, sa odporúča robiť viacnásobné „ozdravné kúry“ do roka s dobou užívania 4 až 12 týždňov s prestávkami minimálne 1 mesiac.

Referencie a vedecké podklady

1.      http://www.okicent.org

2.      Yamori Y. Potraviny pre prevenciu aterosklerózy :. Ázijské perspektívy získané z analýz celosvetových potravinových biomarkerov Exp. Clin Cardiol 2006; 11: 94-8.

3.      Yamori Y, Liu L, Mori M, et al. Taurín ako nutričný faktor pre dlhovekosť Japoncov Adv Exp Med Biol. 2009; 643: 13 - 25.

4.      Azuma J, Takihara K, AWAT N, et al. Priaznivý vplyv taurínu na kongestívne srdcové zlyhanie vyvolané chronickou aortálnou regurgitáciou u králikov. Res Commun Chem Pathol Pharmacol. 45 (2): 261-70.

5.      Yamori Y, Taguchi T, Hamada A, Kunimasa K, Mori H, Mori M. Taurín v zdraví a chorobe: konzistentné dôkazy z experimentálnych a epidemiologických štúdií. J Biomed Sci. 2010; 17 Suppl 1: S6.

6.      Wu JY, Prentice H. Úloha taurínu v centrálnom nervovom systéme. J Biomed Sci. 2.010 24.srpna; 17 Suppl 1: S1.

7.      Kendler BS. . Taurín: prehľad jeho úloh v preventívnej medicíne. Med. 1989 Jan; 18 (1): 79-100.

8.      Ripps H, Shen W. Recenzia: Taurín: "veľmi dôležitá" aminokyselina. Mol Vis. 2012; 18: 2673-86. Epub 12.11.2012.

9.      Birdsall TC. Terapeutické aplikácie taurínu. Altern Med Rev 1998 IV; 3 (2) :. 108-36

10.   Stapleton PP, O'Flaherty L, Redmond HP, Bouchier-Hayes DJ. Hostiteľ obrannej úlohy pre aminokyselinu taurín. J Parenter enterálna Nutr. 1998 Jan-Feb; 22 (1): 42 - 8.

11.   Lourenço R, Camilo ME. Taurín: podmienečne esenciálna aminokyselina u ľudí. Prehľad v zdraví a chorobe. Nutr Hosp. 2.002 november-december; 17 (6): 262-70.

12.   Cañas PE, Valenzuela A. Biologické a nutričné ​​role taurínu a jeho derivátov na mobilnú a ekologickú fyziológiu. Arch Latinoam Nutr. 1991 jún; 41 (2): 139-151

13.   K Szymański, Winiarski K. Taurín a jeho potenciálna terapeutická aplikácia. Postepy hig Med Dosw (Online). 2.008 25 februára, 62: 75-86

14.   Zhang M, Bi LF, Fang JH, et al. Priaznivé účinky taurínu na sérové lipidy v nadváhe alebo obezie nediabetikov. Amino Acids. 2.004 jún; 26 (3): 267-71.

15.   Du H, ste JS, Zhao X, Park JY, Kim SH, Chang KJ. Proti obezitné a hypolipidemické účinky extraktu z listov Lotusu obohatených o taurín u potkanov kŕmených potravou s vysokým podielom tuku. J Biomed, Sci. 2010; 17 Suppl 1: S42.

16.   Nardelli TR, Ribeiro RA, Balbo SL, et al. Taurín bráni ukladaniu tuku a zlepšuje profil lipidov v plazme  obéznych potkanov kŕmených s prídavkom glutamanu sodného. Amino Acids. 2011 Oct; 41 (4): 901-8.

17.   Batista TM, Ribeiro RA, da Silva PM, et al. Taurín: suplementácia zlepšuje kontrolu glukózy pečene u normálnych a podvyživených myši kŕmených potravou s vysokým obsahom tuku. Mol Nutr Food Res. 2012 Dec 26.

18.   Ribeiro RA, Santos-Silva JC, Vettorazzi JF, et al. Suplementácia Taurínu bráni morpho-fyziologické zmeny pankreatických beta-buniek u myší s vysoko tučnou stravou. Amino Acids. 2012 ZKÚ, 43 (4): 1791-801.

19.   Tsuboyama-Kasaoka N, Shozawa C, Sano K, et al. Nedostatok Taurínu (2-aminoethansulfonová) vytvára začarovaný kruh obezity. Endocrinology. 2006 júli, 147 (7): 3276-84.

20.   Franconi F, Bennardini F, Matana A, et al. Plasma a krvné partikuly taurínu sú znížené u pacientov s inzulín-dependentným diabetom mellitus: Doplnenie účinkov taurínu. Am J Clin Nutr. 1995 May; 61 (5): 1115-9.

21.   Franconi F, Loizzo A, Ghirlanda G, Seghieri G. Suplementácia Taurínom a diabetes mellitus. Curr Opin Clin Nutr Metabo Care. 2006 Jan 9 (1): 32-6.

22.   Kim KS, Oh da H, Kim JY, et al. Taurín zlepšuje hyperglykémiu a dyslipidémiu znížením inzulínovej rezistencie a úrovne leptínu v Otsuka Long-Evans Tokushima mastné (OLETF) potkanov s dlhodobým diabetom. Exp Mol Med. 2012 30 novembra, 44 (11): 665-73.

23.   Moloney MA, Casey RG, O'Donnell DH, Fitzgerald P, Thompson C, Bouchier-Hayes DJ. . Dva týždne taurínovej supplementácie reverzuje endoteliálnu dysfunkciu u mladých s mužským diabetom typu 1. Vasco Dis Res 2010 ZKÚ, 7 (4): 300-10.

24.   Tappia PS, Thliveris J, Xu YJ, Aroutiounova N, Dhalla NS. Účinky suplementácie aminokyselinami na myokardiálne poškodenie buniek a srdcové funkcie pri cukrovke. Exp Clin Cardiol. 2.011 Fall; 16 (3): e17-22.

25.   Das J, Vasan V, Sil PC. Taurín uplatňuje hypoglycemické pôsobenie Alloxanom-vyvolaných diabetických potkanov, zlepšuje inzulínom-sprostredkovanú signálnudráhy transportu glukózy v srdci a zlepšuje srdcový oxidačný stres a apoptózu. Toxicol Appl Pharmacol. 2.012 Jan 15; 258 (2): 296-308.

26.   Ak F, Abatan OI, Kim H, et al. Taurín vracia neurologické a neurovaskulárne štrukturálne deficity u diabeticky obéznych potkanov. Neurobiol Dis. 2.006 jún; 22 (3): 669-76.

27.   Askwith T, Zeng W, Eggo MC, Stevens MJ. Oxidačný stres a dysregulácia taurínu transportéru v ľudských Schwannových bunkách vystavených vysoko-glukózovému pôsobeniu. Dôsledky pre patogenézy diabetickej neuropatie. Am J Physiol Endocrinol Metabo 2009 Sep; 297 (3): E620-8.

28.   Askwith T, Zeng W, Eggo MC, Stevens MJ. Taurín znižuje nitrosatívny stres a syntézu oxidu dusnatého v ľudských Schwannových bunkách exponovaných vysokým dávkam glukózy. Exp Neurol. 2012 Jan; 233 (1): 154-162.

29.   Obrosova IG, Fathallah L, Stevens MJ. Taurín pôsobí proti oxidačnému stresu a proti nervovému rastovému deficitu v ranej experimentálnej diabetickej neuropatii. Exp Neurol. 2001 Nov; 172 (1): 211-9.

30.   Yu X, Xu Z, Mi M, et al. Suplementácia taurínom zlepšuje diabetickú retinopatiu prostredníctvom anti-excitotoxicity glutamátu. Sprague-Dawley. Neurochem Res. 2008 Mar; 33 (3): 500-7.

31.   Zeng K, Xu H, Mi M, et al. . Suplementácia Taurínom zabraňuje vzniku gliových zmien v sietnici diabetických krýs. Neurochem. Res 2009 február, 34 (2): 244-54.

32.   Zeng K, Xu H, Mi M, et al. Účinky taurínu na gliových bunkách apoptózy a  expresia Taurínu transportéru v sietnici v diabetických podmienkach. Neurochem Res. 2.010 Oct; 35 (10): 1566-1574.

33.   Das J, Sil PC. Taurín zlepšuje oxidačný stres signálnych dráh a apoptózu u laboratórnych potkanov s diabetickým poškodením obličiek,. Amin Acids. 2012 ZKÚ, 43 (4): 1509-23.

34.   Murakami S. Taurín a ateroskleróza. Amino Acids. 2.012 8.prosince.

35.   Abebe W, Mozaffari MS. . Úloha taurínu v cievach: prehľad experimentálnych a humanitných štúdií. Am J Cardiovasc Dis. 2011; 1 (3): 293-311.

36.   Rahman MM, Park HM, Kim SJ, et al. Taurín zabraňuje rastu hypertenzie a zvyšuje záťažovú kapacity u potkanov s fruktózo-indukovanou hypertenziou. Am J hypertenzia. 2011 May; 24 (5): 574-81.

37.   Jeejeebhoy F, Keith M, Freeman M, et al. Nutričné ​​doplnky so základnými živiny pre srdcové myocyty obéznych zmenšujú veľkosť ľavej komory srdca u pacientov s dysfunkciou ľavej komory. Am Heart J. 2002 Jun; 143 (6): 1092-100.

38.   Zhang M, Izumi I, Kagamimori S, et al. Dôvody suplementácie taurínu, aby sa zabránilo zvýšenému námahovému oxidačnému stresu u zdravých mladých mužov. Amino Acids. 2004 Mar; 26 (2): 203-7.

39.   Balshaw TG, Bampouras TM, Barry TJ, Sparks SA. Účinok akútneho podania taurínu na 3-km chod u trénovaných bežcov na stredne dlhé trate. Amino Acids. 2.013 február, 44 (2): 555-61.

40.   Goodman CA, Horvath D, Stathis C, et al. Suplementácia Taurínom zvyšuje produkciu sily kostrových svalov a chráni svalovú funkciu v priebehu a po záťaži s vysokou intenzitou. J Appl Physiol. 2009 Jul; 107 (1): 144-54

41.   Molaparast-Saless F, Nellis SH, Liedke AJ. Účinky propionylkarnitín-taurínu na srdcový výkon v aeróbnom a ischemickom zaťažení myokardu. J Mol Cell Cardiol., 1988 Jan; 20 (1): 63-74.

42.   Manabe S, Kurroda I, Okada K, et al. Znížené hladiny kyseliny mliečnej a vylučovanie 3-methylhistidínu po cvičení počas dlhodobej liečby taurínom u potkanov. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 2003 december; 49 (6): 375-80.

43.   Imagawa TF, Hirano I, Utsuki K, et al. Kofeín a taurín zvyšuje vytrvalostný výkon. Int J Sports Med. 2009 Jul; 30 (7): 485-8.

44.   Dawson R, Jr, Biasetti M, Messina S, Dominy J. Cytoprotektívne účinky taurínu v námahou zranenom svale. Amino Acids. 2.002 jún; 22 (4): 309-24.

45.   Drobek-Słowik M, Karczewicz D, Safranow K. Potenciálne role oxidačného stresu v patogenéze vekom podmienenej makulárnej degenerácie (VPMD). Postepy hig Med Dosw (online). 2007; 61: 28-37.

46.   Militante JD, Lombardini JB. . Taurín: dôkaz fyziologických funkcií v sietnici. Nutr Neurosci. 2002 apríl; 5 (2): 75-90.

47.   Militante J, Lombardini JB. Veková degenerácia sietnice na zvieracích modeloch starnutia :. Možnosť spojenia deficitu taurínu a oxidačného stresu. Neurochem. Res 2004 Jan; 29: 151-60.

48.   Jammoul F, Degardin J, Pain D, et al. Nedostatok Taurínu poškodzuje fotoreceptory a retinálne gangliové bunky u vigabatrínom ošetrených novorodených potkanov. Mol Cell Neurosci. 2010 apríl; 43: 414-21.

49.   Froger N, Cadetti L, Lorach H, et al. Taurín poskytuje neuroprotekciu gangliových buniek u degenerácie sietnice. PLoS One. 2012; 7 (10): e42017.

50.   Chesney RW. Taurín: Jeho biologická úloha a klinické dôsledky. Adv Pediater. 1985; 32: 1 - 42.

51.   Desai TK, Maliakkal J, Kinzie JL, Ehrinpreis MN, Luk GD, Čejka J. Nedostatok Taurínu po intenzívnej chemoterapii a / alebo žiarení. Am J Clin Nutr. 1.992 Mar; 55: 708-11.

52.   Yu X, Chen K, Wei N, Zhang Q, Liu J, Mi M. Suplementácia taurínom znižuje poškodenie sietnice fotochemickým stresom prostredníctvom antioxidačných a anti-apoptotických mechanizmov. Sprague-Dawley. Br J Nutr. 2007 Oct; 98: 711-9.

53.   Liu HY, Gao WY, Wen W, Zhang YM. Taurín moduluje príliv vápnika L-typu cez napäťovo riadené kalciové kanály v izolovaných kochleárnych vonkajších periférnych bunikách u morčiat. Neurosci Lett. 2006 May 15; 399: 23- 6.

54.   Liu HY, Chi FL, Gao WY. Taurín zoslabuje aminoglykozidovú ototoxickú inhibíciu indukcibilnú syntázu oxidu dusnatého v kochley ucha. Neuroreport. 2008 Jn 8; 19: 117-20.

55.   Brozoski TJ, Caspary DM, Bauer CA, Richardson BD. . Účinok doplnkového taurínu na hučanie v ušiach a sluchovú diskrimináciu vo zvieracom modeli. Hear Res. 2010 Dec 1, 270: 71-80.

56.   Liu HY, Chi FL, Gao WY. Taurín moduluje vstup vápnika za normálnych podmienok a ototoxicitu v izolovaných kochleárnych neurónoch špirálového ganglia. Pharmacol Rep. 2008 Jul-Aug; 60: 508-13.

57.   Galazyuk AV, Wenstrup JJ, Hamid MA. Tinnitus a podkladové mozgové mechanizmy. Curr Opin Otolaryngol, Head & Neck Surg. 2.012 ZKÚ, 20: 409-15.

58.   Davies E, Donaldson I. Tinnitus, membránové stabilizátory a taurín. Praktický lekár. 1988 22 októbra, 232 (1.456 (Pt 2)): 1.139.

59.   L'Amoreaux WJ, Marsillo A, El Idrissi A. Farmakologická charakterizácia GABA receptorov u taurínom kŕmených myší. J. Biomed Sci. 2010; 17 Suppl 1: S14.

60.   Jin HB, Li B, J Gu, Cheng JS, Yang R. Elektro-akupunktúra zlepšuje epileptické záchvaty vyvolané kyselinou Kainoviou u taurínom kŕmených potkanov. Acupunct Electrother Res. 2005; 30: 207-17.

61.   El Idrissi A, L'Amoreaux WJ. Selektívny odpor taurínom kŕmených myší na izoniazid. Zvýšenie záchvatov: in vivo funkčný test pre činnosť dekarboxylázy kyseliny glutámovej. Neuroscience. 2008 októbra 15; 156: 693-9.

62.   Miyazaki T, Bouscarel B, Ikegami T, Honda A, Matsuzaki Y. Ochranný účinok taurínu proti poškodeniu pečene v modeli ochorenia pečene a pečeňových hviezdicovitých buniek. Adv Exp Med Biol. 2009; 643: 293-303.

63.   Gentile CL, Nivala AM, Gonzales JC, et al. Experimentálny dôkaz pre terapeutický potenciál taurínu v liečbe ochorení nealkoholického stukovatenia pečene. Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2011 Dec; 301 (6): R1710-22.

64.   Chen X, Sebastian BM, Tang H, et al. Suplementácia Taurínom zabraňuje zníženiu etanolu, indukovaného v sére adiponektínu a znižuje steatózu pečene u potkanov. Hepatológom. 2009 May; 49: 1554-62.

65.   Hu YH, Lin CL, Huang YW, Liu PE, Hwang DF. Suplementácia taurínom zlepšuje poškodenie pečene u pacientov s chronickou hepatitídou. Amino Acids. 2008 Aug; 35 (2): 469-73.

66.   Wolk BJ, Ganetsky M, Babu KM. Toxicita energetických nápojov. Curr Opin Pediater. 2012 apríl, 24: 243-51.

67.   Nandhini AT. Anuradha CV. Taurín moduluje kalikreínnu aktivitu a metabolizmus glukózy u inzulín-rezistentných potkanov. Amino Acids. 2002; 22 (1): 27-38.

68.   Zhao L, Lou JS, Kang Y. Koordinácia zlúčeniny Taurín-horčík zoslabuje hypoxiu / reoxygenáciu vyvolanú iónovým kanálom dysfunkcie komorových myocytov u potkanov. Drug Res (Stuttg). 2.013 Mar 13. [Epub pred tlačou]

69.   Schaffer S, Takahashi K, Azuma J. Úloha osmoregulacie v účinkoch taurínu. Amino Acids. 2000; 19: 527-46.

70.   Fujita T, Ando K, Noda H, et al. Účinky zvýšenej adrenomedullárnej činnosti a taurínu u mladých pacientov s hraničnou hypertenziou. Circulation 1987; 75: 525-32.

71.   Timbrell JA, Seabra V, Waterfield CJ. In vivo a in vitro ochranné vlastnosti taurínu. Gen Pharmacy 1995; 26: 453-62.

72.   Hwang DF, Wang LC. Vplyv taurínu na toxicitu kadmia u potkanov. Toxikológia. Októbra 2001; 167: 173-80.

73.   Waters E, Wang JH, Redmond HP, et al. Úloha taurínu v prevencii acetaminophénom vyvolaného poškodenia pečene u potkanov. Am J Physiol gastrointesti Liver Physiol. Jún 2001, 280: G1274-9.

74.   Wu C, Kennedy DO, Yano Y, et al. Tioly a polyamíny v cytoprotektivnom účinku taurínu na tetrachlórmetánom indukovanej hepatotoxicite. J Biochem Mol Toxicol. , 1999; 13: 71 - 6.

75.   Yanagita T, Han SY, Hu Y, Nagao K, Kitajima H, Murakami S. Taurín znižuje sekréciu apolipoproteínu B100 a lipidov v bunkách HepG2. Lipids Health Dis. 2.008 17.10, 7: 38.

76.   Wójcik OP, Koenig KL, Zeleniuch-Jacquot A, Costa M, Y. Chen. Potenciálne ochranné účinky taurínu na ischemickú chorobu srdca a Aterosklerózu. 2.010 Jan; 208: 19-25.

77.   Rana SK & Sanders TA. Koncentrácia taurínu v potrave, plazmy, moču a materskom mlieku vegánov v porovnaní s všežravcami. Br J Nutr 0,1986 Jún; 56: 17-27.

78.   Laidlaw SA, Grosvenor M, Kopple JD (1990). Obsah taurínu v dostupných potravíinách. JPEN J Parental Enteral Nutr. 1990 Mar-Apr, 14: 183 - 8.

79.   Pierno S, De Luca A, Camerino C, Huxtable RJ, Camerino DC. Dlhodobá suplementácia taurínom u starých potkanov zlepšuje elektrické a kontraktilné vlastnosti kostrových svalových vlákien. J Pharmacol Exp Ther. 1998 ŠkVP, 286 (3): 1183-90.

Laidlaw SA, Shultz TD, Cecchini JT, Kopple JD. Plazmové a močové úrovne taurínu u vegánov. Am J Clin Nutr. 1.988 apríla; 47: 660-3.