Kreatín – podlieha expiračnej dobe?
Načo nám je kreatín?
Kreatín je populárny výživový doplnok hlavne medzi atlétmi, bodybuildermi a všetkými nadšencami fit životného štýlu. Je známy pre svoj pozitívny boosting efekt na športový výkon, ale aj na rast svalstva či skvalitnenie regenerácie. Okrem toho však podľa posledných výskumov môže byť užitočný aj prie liečbe niektorých neurologických ochorení a zároveň slúžiť aj ako užitočná prevencia.
Ako tomu je pri každej potravine, lieku či výživovom doplnku, existuje doba – tzv. expiračná doba. Je to vlastne obdobie, počas ktorého výrobca zaručuje najvyššiu kvalitu výrobku. Po tejto dobe sa potraviny môžu „pokaziť“, pri liekoch hovoríme skôr o znížení účinku. Mali by sme si na expiračnú dobu dávať pozor aj pri kreatíne? Čítaj ďalej!
Ako dlho kreatín vydrží?
Spravili sme si rýchly prieskum rôznych druhov kreatínu od rôznych výrobcov. Pri drvivej väčšine prípravkov sa expiračná doba pohybuje medzi 2-3 rokmi. Štúdie však ukazujú, že v skutočnosti môžu vydržať „dobré“ a účinné oveľa dlhšie!
Čo sa stane s kreatínom po expiračnej dobe?
Istý rozdiel bol zistený aj pri odlišných formách kreatínu. Ako najstabilnejší sa ukázal byť kreatín monohydrát vo forme prášku. Jedná sa o mimoriadne stabilnú formu, ktorá len výnimočne podlieha rozpadu na svoj odpadový produkt – kreatinín. Dokázalo sa dokonca, že prášok kreatínu monohydrátu môže byť rovnako kvalitný aj pri expozícii vyšším teplotám. Ak sa však už kreatín premení na svoj odpadový produkt kreatinín, stáva sa tak omnoho menej účinným a je len vysoko nepravdepodobné, že by mohol mať rovnaké vlastnosti.
Ako sme si však už spomenuli, kreatín monohydrát vo forme prášku je stabilný a prehľad viacerých výskumov ukázal, že kvalita kreatínu sa znížila až po 4 rokoch, navyše pri skladovaní v teplotách okolo 60 stupňov Celzia. Ideálne pre skladovanie kreatínu je teda udržiavať ho v suchu a v chlade.
A čo ostatné formy kreatínu?
Pri porovnaní práškového kreatínu monohydrátu s ostatnými suplementami na báze kreatínu – napríklad s kreatín etyl esterom a ostatnými formami kreatínu predávaného hlavne v tekutých formách sa zistilo, že tieto iné formy sú menej stabilné a po svojej expiračnej dobe ich kvalita klesá omnoho rýchlejšie.
Môže mi starý kreatín ublížiť?
Vo všeobecnosti je kreatín dobre študovaný a jeho konzumácia je považovaná za bezpečnú s minimálnym rizikom vedľajších účinkov. Môže mi však konzumácia kreatínu po záruke uškodiť? Poďme sa na to spoločne pozrieť!
Vzhľadom na vysokú stabilitu kreatínu vo forme monohydrátu je veľmi nepravdepodobné, že by jeho konzumácia po záručnej dobe mohla spôsobiť závažné vedľajšie účinky. Dôležité je tiež spomenúť, že ak je tvoj kreatín hrudkovitý, nemusí to hneď znamenať že je pokazený. Pravdepodobnejšie je, že bol vystavený vlhkosti, ktorá spôsobila túto zmenu. To mu však na účinkoch neuberá a je len veľmi nepravdepodobné, že by ti mohol spôsobiť závažné ťažkosti. Ak si však všimneš, že tvoj kreatín zmenil farbu, alebo začal zapáchať, najlepšie čo môžeš urobiť je prestať ho užívať a informovať svojho distribútora. Takéto zmeny by mohli poukazovať na prítomnosť baktérii, sú však veľmi ojedinelé.
Ako správne skladovať kreatín?
Ako to platí pri všetkých potravinách či liekoch, správnym skladovaním môžeš uchovať, prípadne predĺžiť obdobie, počas ktorého má výrobok najvyššiu možnú kvalitu. Rovnako ako ani jogurt nenechávaš vytiahnutý na stole pri izbovej teplote, aj pri kreatíne je najlepšie dodržiavať odporúčania týkajúce sa jeho skladovania.
Dobré je kreatín po každom použití poriadne zavrieť a skladovať ho na suchom a chladnom mieste, ideálne nevystavovať balenie priamemu slnečnému žiareniu.
Odporúčanie na záver
Kreatín je vo fitness svete najznámejšia a zároveň aj najštudovanejšia pomôcka, ako zvýšiť svoj výkon či nabrať svalovú hmotu. Jeho benefity výrazne prevyšujú jeho možné nežiadúce účinky a pri správnom skladovaní ho môžeš pokojne užívať v najvyššej kvalite aj 1-2 roky. Navštív náš eshop www.fitplus.sk a vyber si svoj najlepší kreatín!
Referencie:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17908288/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10893433/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21424716/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12701816/
Beáta Loffayová