Prevrátená alebo aj reverzná diéta - čo to je a s čím ti pomôže?

Prevrátená diéta, označovaná aj ako „diéta po diéte”, zachytí každého pozornosť už len samotným názvom. Čo sa však skrýva pod ním je netradičný spôsob postupu formovania svojej postavy. Teória, ktorá hovorí o strate hmotnosti napriek neustálemu príjmu kalórií, tvorí predmet skúmania mnohých odborníkov a základ stravovania profesionálnych športovcov. Čím ale táto diéta podmanila toľkých zástancov a je pustiť sa do nej naozaj vhodné pre každého?

Čo je to prevrátená diéta?

Aby sme si dokázali toto nezvyčajné spojenie slov lepšie predstaviť, mali by sme odbočiť zo sveta diét do sveta motoristiky. Ak si niekedy vlastnil auto, tušíš, že jedna z jeho najdôležitejších údržieb je výmena motorového oleja. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že auto ide hladko, bez zmeny oleja, bude čím ďalej tým viac pomalé a menej efektívne. Na podobnom princípe pracuje aj náš metabolizmus.

Prevrátená diéta predstavuje stravovací plán pozostávajúci z postupného zvyšovania príjmu kalórií. Zameriava sa na podporu metabolizmu, ktorý je už po niekoľkých týždňoch schopný spáliť o polovicu kalorických jednotiek viac, než pred jej začiatkom.

Ako to funguje?

Väčšina diét spočíva v znížení kalorických jedál, práve preto, aby ich spaľovanie prevyšovalo príjem. Tvoje telo sa pri tom začne prispôsobovať a spomalí metabolizmus v snahe šetriť energiu. Prevrátená diéta je postavená na opačnom základe. Na rozdiel od nej, bývajú striktné stravovacie jedálničky problematické, keď si pripravený vrátiť sa k bežnej strave, ale chceš si ponechať súčasnú váhu. Väčšinou to dopadne neslávne známym jojo efektom či v najhoršom prípade priberieš ešte viac, ako si mal/a pred diétou samotnou.

  

Kedy začať s prevrátenou diétou?

Mnoho obdorníkov sa zhodlo, že najvhodnejší čas na nadobudnutie skúseností s týmto typom diéty, je hneď po mesiacoch strávených s reštriktívnou stravou.

Poďme opäť uvažovať. Ak si si znížil príjem na 1200 kalórií za deň, so stratením pár kíl z hmotnosti nebudeš mať problém. Avšak, čo potom? Odborníci odporúčajú nevracať sa k starým zvyklostiam v podobe stravovacích návykov pred držaním diéty.

Namiesto toho by si mal zvyšovať svoj príjem o 50 - 100 kalórií každý týždeň počas priebehu troch mesiacov. Tento prístup ti môže pomôcť k podpore metabolizmu a potlačeniu tvorby Ghrelínu - hormónu zodpovedného za apetít a pocit hladu, čím sa zníži riziko nadmerného stravovania a opätovného priberania.

Ktoré výživové látky by si mal zvyšovať?

Proteíny

Dostatok proteínu je dôležitý pre rast svalov, čo je často presne to, čo práve hľadáš. Aj keď súčasná odporúčaná dávka u dospelých ľudí tvorí cca 1g proteínu na kilogram telesnej hmotnosti, pre človeka, ktorý sa pravidelne venuje cvičeniu, to nestačí. Kvôli odbúravaniu bielkovín počas aktivít a na podporu regenerácie a rast svalov sa športovcom odporúča zvýšiť svoju dávku na 1,2 g pre udržanie svalov až 1,5 gramu na kilogram telesnej hmotnosti pri budovaní novej svalovej hmoty.

Plnú silu proteínov si pritom môžeš vychutnať vždy vo svojej obľúbenej príchuti.

Tuky a sacharidy

Keď už máš v tele dosť proteínu, môžeš striedavo pridávať sacharidy s tukmi. 50 - 150 kalórií je približne 15 až 35 gramov sacharidov alebo 5 - 16 gramov tuku. Pre najlepší úspech je stanoviť si ich dávky tak, aby zapadali k tvojim cieľom. Ak sa venuješ vysoko intenzívnym cvičeniam - HIIT, Crossfit, budeš pravdepodobne potrebovať viac cukrov na rýchlu energiu. Pokiaľ však uprednostňuješ turistiku, chôdzu alebo beh v stabilnejšom a ustálenejšom uvoľňovaní energie ti pomôžu práve zdravé tuky.

Prevrátená diéta a chudnutie?

V súčasnosti je výskum účinkov prevrátenej diéty obmedzený a väčšina jej výhod je podložená len neoficiálnymi dôkazmi. To znamená, že zvýšenie príjmu kalórií by mohlo zároveň podporiť ich väčšie spaľovanie, čo by viedlo k chudnutiu. Rovnako je tiež známa pre svoje znižovanie rizika nadmerného stravovania, ktoré je častým problém medzi kulturistami a tými, ktorí sa rozhodli dodržiavať prísne stravovacie reštrikcie. Stále sú však potrebné ďalšie výskumy, aby sa zistilo, či je prevrátená diéta efektným spôsobom, ako zabrániť opätovnému priberaniu alebo podporovať chudnutie.

Niekedy ti k prvému popudu schudnúť stačí zazrieť nádherné šaty vo výklade alebo fotku obľúbenej televíznej hviezdy v plavkách. Obrátiť sa môžeš na športové aktivity, diéty, ale aj na ich kombináciu spolu s rokmi overenými spaľovačmi tukov z našej ponuky. Odborníci sa vzhľadom na účinky prevrátenej diéty delia na dva tábory. Niektorí pôsobia nedôverčivo voči jej chodu „proti gravitacií” a iní ju považujú za prelom v moderných stravovacích plánoch. Ku ktorej strane sa prikloníš ty?

Výhody

● umožňuje ti konzumovať väčšie množstvo jedál

● zvyšuje energetickú hladinu

● znižuje chuť do jedla

Nevýhody

● nie je veľmi ľahko realizovateľná

● potrebuje neustálú kontrolu prijmu kalorií

● má nedostatok výskumov