Top stravovacie trendy na rok 2021: čo ste ešte neskúsili?
Rok 2020 priniesol mnohým ľuďom na celom svete ťažkosti, zmeny a naše každodenné návyky a správanie sa dramaticky zmenili. Zmenili sa aj naše priority, keď sa veľa ľudí znovu zameralo na svoje zdravie a pohodu, vrátane toho, čo jedia. V dôsledku toho sa zmenila kultúra stravovania a zdravia. A rok 2021 bude presne o týchto zmenách. Mnoho odborníkov sa zhoduje, že vôbec nebudú malé.
Toto sú najočakávanejšie trendy v oblasti výživy na rok 2021:
1. Zdravé domáce jedlo
Jednou z najpozitívnejších zmien v období Covid-19 je určite fakt, že sa zvýšil počet ľudí, ktorí si pripravujú stravu doma. Veľká väčšina z nás sa musela zriecť obľúbených obedov či večerí v reštauráciách. A to nie len v tých zvučných, ale mnoho krát i obyčajných, kde si bežne dávali pracovný obed. A aj keď tento trend pôvodne vznikol z nevyhnutnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou bude aj ďalej pokračovať, nakoľko mnoho ľudí si uvedomilo, že jedlo pripravené doma je jednoducho kvalitné a mnohí z nás si dokonca prípravu jedál užívajú.
Naviac príprava jedla v čase, kedy sú všetci členovia rodiny doma a môžu sa do činnosti zapojiť je o to lepšia a utužuje vzájomné vzťahy. Okrem iného ľudia za posledný rok omnoho viac dbajú o svoje zdravie, s čím logicky súvisí aj zlepšenie stravy ich a ich najbližších. Vzostup popularity teda môžeme čakať aj pri všetkých zdravých receptoch
2. Kvalita potravín a potravinové reťazce
V posledných rokoch spotrebitelia omnoho viac dbajú na transparentnosť potravín, ktoré konzumujú a nápojov, ktoré pijú. Chcú vedieť odkiaľ suroviny pochádzajú, ako boli pestované, či a nakoľko sú produkty spracované ako aj presné zloženia produktov. Niet divu, že ľudia teda siahajú po potravinách od výrobcov, pri ktorých vedia, že sa môžu spoľahnúť na kvalitu, konzistentnosť a bezpečnosť potravín, ktoré presne sedia ich osobným stravovacím preferenciám.
Nakoniec, ľudia konečne nachádzajú nové potraviny a nové alternatívy surovín, ktoré bežne konzumovali a kupovali. Častokrát pri tom prichádzajú na to, že nové alternatívy sú možno nie len tak dobré, ako produkt, ktorý kupovali predtým, ale dokonca ešte lepšie. Možno tak očakávať zmeny v nákupnom správaní.
Weider Gourmet Oat Flour, 1900 g
3. Dôraz na potraviny podporujúce imunitu
Pandémia Covid-19 rozhodne urobila posun aj v informovanosti ľudí o dopade stravy na ich zdravie a imunitu. „Zvolenie si zdravej stravy je jednou zo skvelých ciest ako podporiť svoj imunitný systém,“ uvádza špecialistka na stravu a výživová poradkyňa Jenna Anding, profesorka vied. V správnej strave nájdeš prirodzene množstvo zdraviu prospešných látok.
Bielkoviny, ktoré nájdeme v chudom mäse, hydine, vajciach, fazuli, hrášku či morských plodoch napomáhajú podporiť náš imunitný systém. Rovnako Vitamín A, ktorý sa nachádza v mrkve, brokolici, špenáte, sladkých zemiakoch, červenej paprike či marhuliach.
Na imunitu sú samozrejme skvelé aj dobre známe zdroje Vitamínu C ako čučoriedky, jahody, citrusové plody či rajčiny. Kvalitným pomocníkom je aj Vitamín E, ktorý v bežnej strave vieme prijať zo slnečnicových semienok, mandlí, arašidového masla či avokáda. Vitamín E je zároveň cenným antioxidantom. Zinok nájdeš v hydine, morských plodoch a chudom mäse, mlieku, celozrnných plodinách, semienkach a orechoch. Pre naše zdravie je nemenej významný ako vyššie spomínané vitamíny.
Medzi ďalšie vitamíny vhodné pre imunitu sú Vitamín B6, B12, selén a železo. Ani jeden z týchto spomínaných „zázrakov“ ťa neuchráni pred nákazou Covid-19, no môže výrazne napomôcť tvojmu imunitnému systému v boji s ňou a tak zmierniť následky akéhokoľvek (nielen Covid-19) ochorenia. Dôležitým je určite aj Beta glukán, ktorý nájdeš bežne v ovsenej múke, hlive, alebo efektívne koncentrovaný vo výživových doplnkoch. (napríklad Aone Active Shield)
Aone Active Shield, 500 ml
4. Mentálne zdravie
V posledných mesiacoch je rozhodne častou diskutovanou témou aj mentálne zdravie. Zatiaľ čo jedlo samo o sebe nedokáže vyliečiť depresiu, úzkostné stavy či stres, prijímanie čo najmenej spracovaných potravín a ich pestrosť dokáže napomôcť v podpore mentálneho zdravia.
Strava bohatá na antioxidanty (napr. B vitamíny), minerály (zinok, horčík), vlákninu a zdravé tuky (omega-3) a ostatné bioaktívne zložky akými sú napríklad probiotické kultúry je spájaná s lepším mentálnym zdravím, aj keď ešte tu budú potrebné ďalšie štúdie. Niet divu, že sa preto čoraz viac stretávame aj s nápojmi, ktoré sa snažia práve tieto zložky v sebe obsiahnuť.
Funkčné nápoje, ktoré obsahujú látky bojujúce so stresom, ako adaptogény (CBD) sú momentálne na vzostupe a predpovedá sa ich popularita aj na ďalšie mesiace.
A aj keď tieto doplnky dokážu jemne zmierniť stres, vyvážená a pestrá strava je jedinou cestou ako si zabezpečiť ten najlepší možný výsledok. Správna strava by tak rozhodne mala byť článkom v puzzle tvojho mentálneho zdravia.
5. Luxusná domáca káva
Údaje ukazujú, že viac ako tretina pracujúcich ľudí aktuálne pracuje z domu. To znamená, že svoju štandardnú šálku kávy si nevychutnávajú v kanceláriách, ale práve v pohodlí svojho domova. Mnohí možno v začiatkoch neboli z tohto faktu nadšení, keďže nedisponovali kvalitným strojom na prípravu kávy.
To sa ale postupne mení a ľudia sa čoraz viac snažia pripraviť si svoju obľúbenú kávu vo forme ako ju milujú aj vo svojej vlastnej kuchyni. Aj v tomto smere platí, že ľudia si prácu z domu chcú čo najviac spríjemniť a preto volia naozaj kvalitnejšie druhy kávy, siahajú po rôznych alternatívach mlieka a podobne.
Keď chceš spojiť kávu s kvalitným izolátom - Weider Whey Coffee
6. Mini listová zelenina
Mini listová zelenina nie je až takou novinkou ako by ssa mohlo zdať, aj keď v našich končinách ešte nie je až tak veľmi rozšírená. Tieto malé výhonky sú akési menšie náprotivky ich starším kolegom. Možno ste v minulosti už tieto mini zeleniny videli v luxusnej reštaurácii či v kvalitných bio potravinách. Sú nielen farebné a roztomilé, ale aj nabité výživnými látkami.
Štúdia z roku 2012 zistila, že tieto drobné zeleniny majú až o 40-krát viac živín ako ich veľké ekvivalenty. Sú skvelým prídavkom nielen do šalátov, ale aj na smoothies, ozdobenie rizota, polievky, omelety a pod. Ak ti nechutia zelené mikro lístky, skús alternatívu vo forme zelených vitamínov.
Weider Green Vitamin Complex, 90 kapsúl
7. Potraviny, ktoré bojujú proti zmenám klímy
Potravinársky priemysel značne prispieva k zmene klimatických podmienok a predstavuje až štvrtinu globálnych emisií skleníkových plynov. To, aké potraviny si vyberáme tak dokáže istým spôsobom tieto zmeny ovplyvňovať. Ľudia čoraz viac začínajú siahať po potravinách s menšou uhlíkovou stopou (nedovezené, resp. dovezené z malej diaľky, pestované doma, bio spôsobom a pod.).
V USA už dokonca vznikajú spolupráce s potravinárskymi firmami a reštauráciami, aby si tak ich zákazníci mohli vychutnávať svoje jedlo bez pocitu viny za nepriaznivé dopady ich jedla na životné prostredie.
8. Lokálnosť
Pandemické zatváranie prevádzok a celkové pozastavenie života prinieslo mnohým ľuďom nové ocenenie miestnej komunity. Najmä pokiaľ ide o miestnych dodávateľov potravín, farmárskych surovín, či menších producentov kávy. Tento trend už pozorujeme niekoľko rokov a nasledujúce mesiace bude mať určite len stúpajúcu tendenciu.
9. Produkty s príbehom
Už dávno nežijeme dobu, kedy ľudí zaujíma iba to, čo si kúpia, teda produkt samotný. Okrem pôvodu produktu a jeho zloženia ich zaujíma aj značka ako taká. Jej pozadie, pôvod, aké má názory na určité veci a čo si myslí o jej spotrebiteľoch. Mnoho ľudí sa túži zoznámiť s vnútropodnikovými informáciami a duchom spoločnosti.
V kurze je rodinné podnikanie, humánne podnikanie, jednoducho príbehy ľudí, ktoré robia samotný výsledný produkt zaujímavým. Zverejnite motívy svojho podnikania, odhaľte vznik nového receptu a ľudí, ktorí vám s tým pomáhali. Ľuďom na tom záleží. Už dávno nepredáva iba pekný obal, ale skôr dopad, ktorý bude mať nákup práve takéhoto produktu.
Weider Gold Whey je jedným z najobľúbenejších Weider produktov spotrebiteľov už desiatky rokov
10. Flexitariánstvo
Presvedčiť „mäsožravca“, aby sa stal vegánom je tak trochu boj s veternými mlynmi, no stretnutie sa týchto dvoch nápadov niekde v strede nemusí byť až tak náročné. Namiesto snahy presvedčiť všežravcov na vylúčenie mäsa a živočíšnych produktov, je lepšie zamerať sa skôr na zníženie ich príjmu.
Podľa nedávnych prieskumov sa ukázalo, že až 60% generácie mileniálov má záujem prijať takzvanú flexitariánsku stravu. To znamená, že v rámci svojho jedálnička vymenia každý týždeň niekoľko mäsových jedál za rastlinné, prípadne môžu znížiť podiel živočíšnych produktov v receptoch a pridať viac rastlinných alternatív.
Spoločnosti tak určite majú v pláne pokračovať v produkcii i propagácii rastlinných produktov, rovnako ako vyrábať potraviny s vyšším obsahom rastlinných zložiek a nižším obsahom zložiek živočíšneho pôvodu, aby tak zákazníkom pomohli nájsť zlatú strednú cestu v stravovaní sa.
Chlapi, nemusíte sa báť, že prídete o svoju mužnosť, keď vynecháte viac krát zo stravy mäso. Síce sa v minulosti tradovalo, že poriadni chlapi sú tí, ktorí jedia mäso a veľa, no na podporu mužnosti predsa efektívne pôsobia aj rastliny. Za spomenutie určite stojí tribulus, ashwaganda, maca ...
Weider Premium Tribulus, 90 kapsúl