Viaczložkový proteín, komplexný ochranca vašich svalov
Ako už samotný názov napovedá najčastejšie sa jedná o zmes srvátkových proteínov s kazeínom v rôznych pomeroch, tak, že množstvo srvátkového proteínu je obvykle vyššie. K čomu tento doplnok slúži, kedy nám môže pomôcť a na čo si dať pri jeho výbere pozor, na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Vitajte pri ďalšom diely našej mini série článkov, venovaných proteínovým prípravkom. Dnes sa pozrieme na zúbky ďalšiemu zástupcovi tejto kategórie, ktorým je, viaczložkový proteín.
Zmes rôznych druhov proteínov
Ako už samotný názov napovedá najčastejšie sa jedná o zmes srvátkových proteínov s kazeínom v rôznych pomeroch, tak, že množstvo srvátkového proteínu je obvykle vyššie. K čomu tento doplnok slúži, kedy nám môže pomôcť a na čo si dať pri jeho výbere pozor, na to sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Viaczložkový proteín by mal zabezpečiť rýchlo a pomaly vstrebateľné bielkoviny
Rýchlo využiteľné bielkoviny sú bielkoviny srvátkové, medzi pomaly vstrebateľné potom patrí kazeín v rôznych formách, alebo stredne rýchla bielkovina, čo sa vstrebateľnosti týka – vaječný albumín. Hlavným účelom viaczložkového proteínu je poskytnúť našim svalom konštantný prúd aminokyselín potrebných k dostatočnej regenerácii a rastu svalov. Najskôr sa o to postará srvátkový proteín, ktorý ako už možno viete je vhodný takmer ihneď po tréningu. Jeho výhodou je rýchla vstrebateľnosť a zahájenie anabolických procesov. Po odznení tohto efektu sa na rad dostanú aminokyseliny z kazeínu, ktorý behom svojho dlhého a zložitého štiepenia zásobuje naše krvné riečisko konštantným prúdom aminokyselín.
Premýšlate, kam počas svojho denného režimu tento prípravok zaradiť?
Konštantný príjem bielkovín síce znie veľmi lákavo, ale pamätajte na to, že kazeín v našom tráviacom ústrojenstve vytvorí ťažko stráviteľnú rôsolovitú hmotu, ktorej nejakú dobu trvá, kým sa vstrebe. Zaradiť teda viaczložkový proteín po tréningu, pokiaľ vás v blízkej dobe čaká jedlo, nie je príliš vhodné a pravdepodobne by to vyústilo iba do bolestí brucha a pokazilo by vám to dobrý pocit z tréningu.
Zaradenie tohto tipu proteínu je teda najvhodnejšie v dobe pred spaním, alebo pred absolvovaním dlhého časového úseku, kedy viete, že sa nedostanete k vytúženému jedlu (práca, dlhé cesty atď.). Po čom teda siahnuť, pokiaľ pred sebou máte dlhé okno bez jedla, kedy potrebujete doplniť bielkoviny a tiež nechcete, aby vám škvŕkalo v bruchu?
Samotný kazeín je veľmi vhodný do diéty, pokiaľ sa teda snažíte nahnať formu a hľadáte zdroj bielkovín počas dňa, skôr odporúčame siahnuť po ňom. Viaczložkový proteín je často chuťovo príjemnejší, obsahuje väčšie množstvo cukru a ako už bolo napísané aj rýchlo vstrebateľné srvátkové bielkoviny.
Ked je teda vhodné siahnuť po viaczložkovom proteíne?
Keď dokončíte tréning a viete, že vás čaká niekoľko hodín bez jedla (samotný kazeín po tréningu nie je vhodný). Pre všetkých, ktorí navštevujú posilňovne v ranných hodinách, a potom sa rovno vyberú do práce či školy, bez možnosti sa nejakú dobu dostať k jedlu, ide teda o ideálny doplnok výživy. Rovnako je tiež vhodný pre tých, ktorí končia tréning naozaj neskoro večer a veľmi neskorá večera by im dlho ležala v žalúdku a nedovolila by im zaspať.
Na čo si pri výbere dať pozor?
Rozhodne by sa z viaczložkového proteínu nemal stať „predražený práškový cukor“. Snažte sa teda nájsť taký, kde bude množstvo sacharidov (cukrov) čo možno najmenší. Rovnako tak je nežiadúca prítomnosť sójového proteínu, ktorý sa používa ako relatívne lacný a nie príliš kvalitný zdroj bielkovín. Výhodou naopak môžu byť prítomné tráviace enzýmy, glutamínové peptidy, či tzv. micelárny kazeín.
Medzi najkvalitnejšie viaczložkové proteíny na trhu už dlhé roky patrí Weider Protein 80 Plus.
Prajeme šťastnú ruku pri výbere a v prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.
Prečítajte si tiež Viete aký je najlepší proteín?