Počúvať svoje telo je nevyhnutnosť! 9 tipov ako sa to jednoducho naučíš

Naučiť sa počúvať svoje telo je základom správneho fungovania všetkých procesov v našom tele. Či už ide o cvičenie, výživu alebo životné situácie celkovo, počúvanie svojho tela nám umožňuje efektívne rozložiť psychické i fyzické sily, kedy pridať, kedy je čas na oddych či zmenu prvkov v jedálničku. A všetky tieto na pohľad drobnosti sa v konečnom dôsledku pretavia do celkovej kvality nášho života.

Čo znamená počúvať svoje telo?


Načúvanie nášmu telu znamená venovať mu čas, čas na odpoveď na jedlo, ktoré prijímame, aktivitu, ktorú vykonávame a podobne. Je jednoduché nechať sa uniesť kolotočom každodenného života a pritom sa ani nezamyslieť nad tým, čo nám chce naše telo povedať. Mal/a si už niekedy po náročnom dni v práci pocit, že s celou skvelou zdravou životosprávou a cvičením by si najradšej skoncoval/a?

Ako skutočne počúvať svoje telo?


Naučiť sa počúvať svoje telo nemusí byť vôbec jednoduché, preto ti prinášame pár tipov, ako svojmu telu lepšie porozumieť.

1. Veď si denník


To, že si budeš zapisovať ako sa tvoje telo cíti ti pomôže ľahšie to identifikovať, pretože sa budeš nad tým skutočne zamýšľať. Veci, ktoré si môžeš zapisovať sú napríklad počet hodín spánku a ako sa po nich cítiš, typ a množstvo jedla a pocity z neho, cvičenie, typ cvičenia a pod. Často sú to maličkosti, ktoré nám prinášajú diskomfort alebo naopak skvelé pocity, preto je veľmi dobré ich identifikovať a tie nevhodné veci účelovo vyradiť. 

2. Užívaj si jedlo 


Ak sa snažíš jesť zdravo, no uvedomuješ si, že potrava ktorú konzumuješ nie je pre teba zaujímavá, potom si ju asi len ťažko budeš užívať. Ak si ešte doteraz nepodľahol trendu zdravého stravovania, potom problém možno nebude v tebe, len v nedostatku informácií. Zdravé jedlo sa totiž dá pripraviť veľmi jednoducho. Vyskúšaj nové suroviny a zisti, ktoré sú pre teba tie najchutnejšie, po ktorých sa cítiš dobre. Quinoa, amarant, pšeno, ovsené vločky, bielkovinový chlieb, vajcia, čisté orechy, ryby, morské plody, syry plné bielkovín, množstvo ovocia a zeleniny, ktoré máš rád/rada...Nakombinuj si zdravé suroviny v rozumnom pomere a skúšaj nové kombinácie tak, aby si vyhovel/a svojim chutiam.

3. Urob si na seba čas


Praktizovanie chvíľky pre seba ti môže pomôcť naladiť sa na vibrácie svojho tela a započúvať sa, čo ti naozaj hovorí. Ak sa každý deň aspoň na pár minút staneš svojou prioritou číslo jeden, načúvanie svojho ja ti pomôže nie len v strave a cvičení ale aj rozhodovaní, myslení a prospeje tvojmu celkovému blahu. Nemusia to byť hodiny, v rušných dňoch je dobré ale nájsť si aspoň desať minút.

\t\"normoe.png\"","contentType":"image/png","data-remove-link":"/admin/blog/new?articleAddControl-id=1242&do=articleAddControl-removePhoto","filename":"normoe.png","filesize":439699,"height":500,"previewable":false,"url":"/user/documents/images/blog/normoe.png","width":500}" data-trix-content-type="image/png" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--png"> normoe.png


4. Medituj


Meditácia a joga sú dve najlepšie veci na upokojenie ako aj zavnímanie svojho vlastného tela. Zároveň si pri jóge zacvičíš = a máš to 2v1. Pracuj na poriadnych nádychoch, výdychoch, len si ľahni, odpočívaj a precíť, čo tvoje telo momentálne potrebuje, ako sa cíti. Meditácia je tiež skvelý spôsob ako odbúrať stres a vyčistiť myseľ. 

5. Vedz, ako reaguješ na stres


Keď si si vedomá/ý toho, ako tvoje telo reaguje na stres, je omnoho jednoduchšie predísť nežiaducemu efektu, ktorý na teba môže mať. Napríklad, keď máš stres a nervozitu a začneš automaticky dýchať plytšie, rýchlejšie, zhrbíš sa či stuhneš a tvoje telo sa celkovo cíti pod tlakom, môžeš s týmito pocitmi vedome bojovať. Natiahni sa, začni zhlboka dýchať, daj si krátky strečing alebo sa jednoducho venuj aktivite, ktorá ťa rozveselí. Ak máš dlhodobý stres, ktorý nevieš odstrániť vlastnou pomocou, je vhodné obrátiť sa na odborníka. 

6. Všímaj si ako tvoje telo reaguje na cvičenie


Sústredenie sa na svoj dych pri každom pohybe ti pomôže lepšie spolupracovať s vlastným telom. Všímaj si ako tvoje telo reaguje na konkrétne cvičenia. Cítiš sa po nich energicky, flexibilne, silne alebo naopak vyčerpane? Keď prídeš na to, čo ti robí v ktorý moment najväčší osoh, cvičenie si zamiluješ. 

7. Mysli na to, čo skutočne potrebuješ


Je ďalšia tabuľka čokolády to, čo tvojmu telu urobí skutočne dobre? Alebo je to len niečo čo ti aktuálne urobí potešenie? Áno a možno máš chuť na tretiu či štvrtú kávu poobede, keď melieš v práci z posledného, ale vieš, že extra kofeín ti spôsobí, že večer nebudeš môcť zaspať. Zastav sa na chvíľu a premýšľaj čo by si mohol urobiť lepšie. Napi sa vody. Nedostatok tekutín často vedie k únave, falošnému pocitu hladu, zápcham a podobne. Rob rozhodnutia v strave, cvičení i živote, ktoré ti lahodia z dlhodobého hľadiska, nie len na pár minút.

\t\"ako","contentType":"image/png","data-remove-link":"/admin/blog/edit/352?articleEditControl-id=1243&do=articleEditControl-removePhoto","filename":"ako skutocne pocuvat svoje telo quote fitplus.png","filesize":345301,"height":500,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1243/ako+skutocne+pocuvat+svoje+telo+quote+fitplus.png","width":500}" data-trix-content-type="image/png" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--png"> ako skutocne pocuvat svoje telo quote fitplus.png


8. Sebaovládanie nadovšetko


Kedysi sme ani zďaleka nemali taký výber a taký počet produktov ako máme dnes. Žiaľ kvantita nejde ruka v ruke s kvalitou a preto je dnes regály obchodov „zdobí“ doslova mnoho odpadu. Je viac ako vhodné poznať limity svojho tela, pokiaľ ide o cvičenie, stravu ale i prácu. Počúvanie svojho tela ti umožní uvedomiť si kedy už stačilo a naopak kedy ešte môžeš pokračovať – vo všetkom. Ak sa budeš vedome riadiť zmyslom pre sebaovládanie, dokážeš si zo života užiť naozaj všetko. Popri zdravej strave, cvičení, práci si zariadiš aj čas na odpočinok, hobby, či občasné zhrešenie vo forme nezdravých potravín. A to je v poriadku! 

9. Buď „telocentrik“


Je úplne v poriadku variovať cvičenia na základe toho, ako sa práve cítiš. Cítiš sa skvele a máš plno energie? Skús pokoriť svoj doterajší rekord! Si unavený alebo prepracovaný? Daj si ľahší tréning zameraný na dýchanie, strečing a kardio. Zmena intenzity cvičenia je stále lepším variantom, ako pre svoje telo neurobiť vôbec nič.

Počúvanie svojho tela je základom vyrovnaného a zdravého životného štýlu. Byť fit a zdravý je o rovnováhe, preto sa ju snaž docieliť v každej oblasti svojho života.

Začínaš so zdravším životným štýlom? V našom BLOGU nájdeš tipy na efektívne tréningy i správne stravovanie.