10 bezkofeínových tipov pre dostatok energie
Prišla jeseň a posledné dni babieho leta nás pomaly ale isto opúšťajú. Tak ako sa dni skracujú a počasie je čoraz studenšie a sychravejšie, vytráca sa aj energia. Tak ako sa hovorí o jarnej únave, malo by sa aj o tej jesennej.
Takmer každý z nás určite pozná stavy, kedy má kopec povinností, ale namiesto toho by sa radšej iba schúlil do deky, pozeral seriály, čítal knihu, lebo si jednoducho doprial celodenného šlofíka. Počas jesene takáto únava a nedostatok energie potrápi väčšinu z nás. Prispieva k tomu chladný vzduch, daždivé počasie, krátke dni, nedostatok vitamínu D kvôli nedostatku slnečného žiarenia, ale v neposlednom rade aj smútok za letom. Do práce, školy či na tréningy však treba chodiť aj v tomto období a povinnosti tiež nepočkajú. Ako teda zvýšiť energiu a chuť do života aj bez kávy či kofeínových tabletiek, udržateľne a účinne? Pozrime sa na to spolu!
Čo je jesenná únava?
Jesenná únava, alebo aj „fall fatigue“ je známy pojem. Môže postihnúť v podstate každého z nás a u predisponovaných jedincov môže viesť dokonca k rozvoju vážnej depresie. Nie každá únava, alebo zlá nálada je však depresiou v pravom zmysle slova. Ak na sebe pozoruješ zvýšenú únavu, ospalosť, nechuť do bežných činností, stratenú motiváciu či už v práci, alebo pri koníčkoch a športe, alebo ťa trápi napríklad častá bolesť hlavy, môže ísť o jesennú únavu. Počas letných mesiacov je teplo, dni sú dlh a slnko svieti. Navyše je to obdobie, kedy veľa cestujeme, dovolenkujeme, socializujeme sa a sme aktívni. Niet sa preto čo čudovať, že keď sa všetko, čo sme spomenuli počas jesene radikálne zmení, na mnohých z nás sa to negatívne zapôsobí.
Riešenie bez kofeínu
To, čo asi každému z nás napadne ak prvé riešenie únavy je káva, matcha, čierny čaj či rôzne iné stimulanty, u ktorých je spoločným menovateľom kofeín. To, ako svoju energiu stimulovať a „naboostovať“ aj bez kofeínu si povieme v tomto článku, kde nájdeš 10 tipov pre dostatok energie.
1. Kvalitný spánok
Určite ťa neprekvapí, keď povieme, že základom pre dostatok energie je kvalitný spánok. Ideálom pre dospelého človeka je 7-9 hodín spánku denne, neprerušovaného a plnohodnotného. Skús dve hodiny pred spánkom nejesť a vyhýbať sa používaniu mobilov či počítača. Modré svetlo znižuje produkciu melatonínu – hormónu spánku a tvoj spánok tak môže byť nekvalitný a prerušovaný. Rovnako sa pred spánkom vyhýbaj požívaniu nápojov s obsahom kofeínu a alkoholu. Namiesto toho si skús dopriať sprchu či kúpeľ, prečítaj si knihu a namiesto ťukania do telefónu sa skús so svojimi blízkymi pred spaním rozprávať. Uvidíš, že čím kvalitnejší bude tvoj spánok, tým viac energie budeš mať počas dňa.
2. Energia zo stravy
Strava je základ pri všetkom, čo sa týka nášho zdravia, nálady a energie nevynímajúc. Dbaj na pestrú a vyváženú stravu a obzvlášť počas jesene siahaj po jedlách z nízkym glykemický indexom. Vyhýbaj sa rafinovaným cukrom a uprednostni komplexné sacharidy. Siahaj po sezónnom ovocí a zelenine, orieškoch, dobrých tukoch a pokojne si dopraj aj bielkoviny, ktorých glykemický index sa blíži k nule. Okrem toho zaraď aj potraviny bohaté na vitamín D – mliečne výrobky alebo ryby, a neváhaj vitamín D dopĺňať aj vo forme výživových doplnkov.
3. Raňajky šampiónov
Tento tip asi moc neocenia ľudia, ktorý do práce či školy chodia tak skoro, že sa doma nestíhajú ani naraňajkovať a prvé jedlo majú takpovediac „za chodu“. Ak ti to čas a povinnosti dovoľujú, dopraj si ráno pokojné raňajky v pohodlí domova, podľa tvojej preferencie. Keď k nim pridáš pohár čerstvej pomarančovej šťavy, zaistíš si okrem príjemného rána aj dávku vitamínu C, ktorý podporí tvoju imunitu.
4. Fyzická aktivita
Či už chceme alebo nechceme, hýbať by sme sa jednoducho mali. Šport a fyzická aktivita preukázateľne podporujú energiu, zvyšujú tvorbu endrofínov a serotonínu, vďaka ktorým sa po tréningu budeme cítiť spokojne a dobre aj napriek fyzickej únave. Ak máš navyše v športe rutinu, tiež to prospieva úrovni tvojej energie.
5. Viac vody, menej alkoholu
Ak by sme mali vybrať jednu jedinú živinu, ktorá je pre naše telo dôležitá a jej nedostatok sa prejaví únavou, bola by to práve voda. V boji proti únave určite oceníš efekt, ktorý sa dostaví pri správnom pitnom režime. Naopak, to, čo tvojmu pitnému režimu dobre nerobí je alkohol. Alkohol má tlmivé účinky a negatívne vplýva aj na kvalitu spánku. Ak sa preto chystáš piť, rob to vždy s mierou a v čase, kedy si môžeš dovoliť stratiť nejaké to množstvo energie.
6. Stopka fajčeniu
Ak si fajčiar, teraz je ideálny čas s týmto zlozvykom prestať. Okrem toho, že fajčenie negatívne vplýva na pľúca a celý organizmus a podporuje vznik mnohých nádorových ochorení, je spojené aj so zvýšenou únavou. Nikotín pôsobí ako stimulant, čo sa môže zdať ako želaný efekt. Opak je však pravdou. Nikotín spôsobuje nespavosť a zníženie celkovej kvality spánku, či taktiež prispieva k zvýšenej miere únavy.
7. Bezstresová zóna
To, čo nám uberá energiu snáď najviac je stres. Samozrejme, vieme, že rada tipu „nestresuj sa“ sa lepšie povie ako vykoná. Snaž sa preto krok po kroku postupne znižovať stres, venovať sa aspoň pol hodinu denne tomu, čo ti robí radosť a relaxovať akýmkoľvek spôsobom, ktorý ti najviac vyhovuje.
8. Nepremáhajme sa
Jednou z najčastejších príčin únavy je prepracovanosť. Skús preto spomaliť. Svet sa predsa nezrúti ak neurobíš všetko (ne)potrebné v jeden deň. Snaž sa svoje povinnosti plánovať. S efektívnym time managementom sa ti určite podarí nájsť si aj v na prvý pohľadom plnom dni chvíľku pre seba a pre svoje koníčky.
9. Šlofík
Pri poobednom spánku sa názory odborníkov rozchádzajú. Niektorí tvrdia, že poobedným spánkom znižujeme kvalitu toho nočného, a že zbytočne rozhádže náš denný rytmus. Na druhej strane, krátky, 20-30 minútový spánok v návale akútnej únavy vie pomôcť a nakopnúť energiu.
10. Čerstvý vzduch
Pobyt na čerstvom vzduchu nielen zlepšuje náladu, ale aj dodáva energiu. Nejde len o pobyt vonku, aj keď prechádzky či šport vonku sú to najlepšie čo môžeš urobiť. Skús si pred spaním poriadne vyvetrať a uvidíš, že aj tvoj spánok bude mať zrazu inú kvalitu. Okrem toho vetraj priebežne aj počas dňa. Len máločo vie unaviť tak ako teplý, ťažký a vydýchaný vzduch.