Ako si poradiť s chuťou na sladké

young-beautiful-woman-enjoying-wholesome-dinner

Ak patríš medzi tú hŕstku šťastlivcov, ktorí sladké nemusia, gratulujeme ti. Väčšina z nás však sladké nielen môže, ale patrí aj k obľúbeným chutiam. Niet sa čomu čudovať, cukor je pre náš mozog zdrojom energie a preto sa jeho nedostatok môže prejaviť únavou či malátnosťou, dokonca poruchami sústredenia.

Naše telo však na pohon – glukózu vie premeniť aj komplexné sacharidy, ktoré sú pre telo oveľa lepšie a zdravšie ako výrobky plné rafinovaného cukru. Pri dostatočne pestrom jedálničku, ktorý obsahuje okrem bielkovín a zdravých tukov aj komplexné sacharidy náš mozog vie získať energiu v podobe glukózy aj bez sladkostí. Ako to teda s tým dobrým a zlým cukrom je a čo robiť aby sme sa vyhli návalom chutí na sladké? Spolu sa na to pozrieme.

Sacharidy

Sacharidy ako také sú jednou zo základných makroživín, ktoré poháňajú naše telo. Či už sú sacharidy komplexnejšie, alebo menej, ich osud v tele je približne spoločný keďže všetky sa rozkladajú na finálny produkt – glukózu, ktorú naše telo ďalej spracováva, aby si vytvorilo energiu napríklad pre mozog či svaly. Obsahuje ich väčšina bežných potravín od pečiva, cez ryžu, cestoviny, ovocie až po koláče a sladkosti či niektoré druhy zeleniny. Sacharidy naše telo potrebuje, to platí bez debaty. Keď nás však prepadne chuť na sladké, len málokto siahne po ovocí či miske ryže. Prečo aj, veď predsa mám chuť na čokoládu alebo balíček cukríkov, no nie? V takýchto situáciách radšej siahame po rafinovanom (zlom) cukre za čo môže hneď niekoľko faktorov. Ktoré sú to?

Glykemický index

Glykemický index (GI) je hodnota, ktorá určuje ako rýchlo a ako veľmi sa zvýši koncentrácia glukózy v krvi po prijatí určitej potraviny, pričom platí, že napríklad väčšina ovocia má GI nižší  tak po zjedení ovocia hladina glukózy stúpa len mierne a postupne, zatiaľ čo napríklad po keksíku vystrelí hore rýchlo a výrazne. Takéto výkyvy nielen že nie sú dobré pre naše telo, sú aj jedným z dôležitých faktorov, ktoré nám vedia privodiť takzvaný „vlčí hlad“. Nejde pritom ani tak o samotný prudký nárast ako o to, že po prudkom náraste nasleduje aj prudké zníženie, pri ktorom si naše telo vyžiada ďalšiu dávku sladkého. Jednou z možností ako si poradiť s chuťou na sladké je teda konzumovať prevažne potraviny s nízkym až stredným GI a udržiavať si tak stabilnú glykémiu. Nielen že tým zmiernime chuť na sladké ale telo sa nám odmení aj dostatkom energie.

Sladká droga

Sladkosti plné „zlého“ cukru sú pre náš mozog atraktívne aj preto, že pôsobia podobne ako drogy. Koniec koncov, aj na sladkom môže vzniknúť závislosť. Sladkosti v našom mozgu stimulujú tvorbu serotonínu a privedú nás tak k potešeniu, zlepšeniu nálady či dokonca k šťastiu, ktoré však vyprchajú rovnako rýchlo ako prišli a kolotoč s chuťou na niečo dobré sa začína od začiatku. Jednoduchšie a hlavne zdravšie ako stále dopĺňať kalorické bomby je teda vyváženejšie jesť a pravidelne sa pohybovať.

Za všetkým hľadaj hormóny

Chute na sladké trápia väčšinu žien najmä s blížiacou sa menštruáciou. Náhoda? Ani nie. Hormóny skáču jedna radosť a na emočnú nestabilitu, ktorú vyprovokujú existuje jednoduchá náplasť a tou je čo? Samozrejme, že čokoláda. V takejto situácii každú ženu, ktorá to pozná len ťažko presvedčíte, že sladkosť nie je riešením. A preto ak nedokážete odolať a zvyšok cyklu sa stravujete vyváženou a pestrou stravou, jedna čokoláda v takomto období vám určite neublíži.

Málo kalórii a stres

Nízky kalorický príjem býva tiež častým dôvodom, prečo si naše telo žiada sladké. Je t logické. Keď nášmu telu nedávame dostatok živín, mozog sa snaží si pre svoje fungovanie zabezpečiť rýchly zdroj energie, ktorým je práve „zlý“ cukor. Kalorický deficit je pre naše telo stresovou situáciou a tak ťa určite neprekvapí, že  aj ostatné, či už osobné, pracovné, vzťahové či zdravotné situácie v nás taktiež provokujú takéto chute. Je tomu tak z rovnakého dôvodu ako pri PMS. Telo hľadá pri období smútku, únavy alebo strachu prvú pomoc vo forme sladkosti, ktorá nám nachvíľu náladu pod psa zlepší.

Nezakazovať si

V neposlednom rade, tak ako je tomu pri všetkom, zakázané ovocie chutí najlepšie. Nehovoríme, že sa máš napchávať od rána do večera. Keď sa však nebudeš obmedzovať a z času na čas si dopraješ aj dobrotu, na ktorú máš práve chuť, ver tomu, že aj tvoje chute sa zmiernia.

Aké sú teda naše rady? Základom je dodávať telu dostatok kvalitných živín a zakladať si na pestrej strave obsahujúcej komplexné sacharidy. Pomôže ti aj pravidelný pohyb, kvalitný spánok alebo jednoducho neprítomnosť nezdravých dobrôt v dosahu. Povedzme si úprimne, keby si na poličke nevidel Nutellu, napadlo by ti vôbec, že máš na ňu chuť? Myslíme že nie. Vyhýbaj sa stresovým situáciám a hlavne nedovoľ, aby sa celý tvoj deň točil okolo jedla, Netreba sa brať moc vážne a z času na čas si pokojne „niečo dobré“ dopriať môžeš.