Ako vybrať stacionárny bicykel (rotoped)
Pre mnoho ľudí, je rotoped, resp. stacionárny bicykel prvé fitness zariadenie, ktoré si zadovážia do svojho domova. Je však dôležité vybrať si správny bicykel, ktorý vám poskytne dobrý pomer cena výkon. Veľa nekvalitných rotopedov, často končí ako drahý vešiak, takže sa určite oplatí spraviť si prieskum trhu a zistiť ktoré faktory, ovplyvňujú výber pri kvalitnom a cenovo dostupnom stacionárnom bicykli.
Prečo si vybrať stacionárny bicykel (rotoped)?
Rotoped poskytuje veľké množstvo výhod užívateľom, bez ohľadu na to, aká je ich úroveň fitness, teda či sa jedná o začiatočníkov alebo pokročilých cyklistov. Jednou z najväčších výhod rotopedov je že nie je potrebné sa niečo učiť. Stačí si iba sadnúť a začať šliapať do pedálov.
Okrem toho stacionárne bicykle poskytujú vynikajúce možnosti kardiovaskulárnych cvičení. Ako bolo preukázané, tieto cvičenia pomáhajú bojovať proti najzávažnejším chorobám, vrátane srdcových ochorení, cukrovky a ďalších. Cvičenie na rotopede niekoľkokrát do týždňa vám zaručí výborne výsledky z hľadiska chudnutia a celkovej kondície.
Cvičenie na stacionárnom bicykli poskytuje výhodu oproti napríklad behu na bežeckom páse v tom, že šetrí kolená a kĺby. Preto je rotoped vhodným zariadením pre tých, ktorí sú v procese rekonvalescencie po úraze, alebo majú problémy s kĺbmi.
Druhy stacionárnych byciklov (rotopedov)
Pri kúpe rotopedu, je dôležité mať na pamäti, že existujú dva typy rotopedov. Podľa toho či sa na nich sedí ako na bicykli – klasický rotoped, alebo sa máte možnosť oprieť o opierku tzv. opierkový stacionárny bicykel. Okrem týchto dvoch základných druhov sú najmä vo fitness centrách známe spinngové bicykle, ktoré svojim prevedením kopírujú profesionálne bicykle. Všetky druhy majú svoje výhody aj nevýhody, ale pre mnohých kupujúcich bude hlavnou voľbou osobný vkus a preferencie.
Väčšina ľudí sa už s klasickým rotopedom stretlo. Tento stacionárny bicykel je podobný bicyklu, ktorý všetci dobre poznáme, už aj vďaka Petrovi Saganovi. Na takomto rotopede nájdete všetko, presne tak ako ste zvyknutí z vášho dvojkolesového miláčika.
Konštrukcia rotopedu s opierkou, je na druhej strane odlišná od tradičného stacionárneho bicykla najmä tým, že pedále sú umiestnené v prednej časti stroja, namiesto na spodku. Stacionárny bicykel s opierkou, alebo rucumbent je vhodný predovšetkým pre ľudí, ktorý mali v minulosti problémy s chrbticou. Tým že sa môžu pri cvičení oprieť, získavajú výhodu oproti klasickému rotopedu.
Veci na ktoré si dať pri kúpe stacionárneho bicykla pozor
Pri kúpe rotopedu, musíte zvážiť veľa vecí. Poďme sa teraz pozrieť na tie najdôležitejšie:
-
Nastavenie výšky sedenia na bicykli
- Je dôležité vybrať si stacionárny bicykel tak, aby sa dala jednoducho nastaviť výška posedu pre každého záujemcu o cvičenie na tomto fitness zariadení. Zariadenie ktoré pri cvičení nie je pohodlné nebude využívané naplno a môže sa stať, že bicykel bude slúžiť iba ako drahý vešiak.
-
Sedadlo bicykla
- Pri kúpe sa uistite, či je sedadlo dostatočne veľké a hodí sa všetkým používateľom. Určite odporúčame si sedlo pred kúpov vyskúšať v niektorej z fitness predajní. Pokiaľ takú možnosť nemáte, nemusíte zúfať. Sedlo nie je žiadna veľká položka a v prípade potreby sa dá kedykoľvek vymeniť za vyhovujúci kus.
-
Pedále bicykla
- Na bicykli by mali byť ľahko ovládateľné a mali by zabezpečiť hladkú prevádzku stroja. Mnoho modelov, predovšetkým tých, ktoré sú určené na spinning zároveň umožňujú jednoduchým spôsobom uchytiť si chodidlo popruhom na pedál počas jazdy, čím sa ešte viac zvyšuje komfort používania.
-
Bezpečnosť stacionárneho bicykla
- Určite sa pri kúpe rotopedu uistite, že všetky pohyblivé časti ako je napríklad reťaz, sú schované pod ochranným krytom. Takéto zabezpečenie prispeje k bezpečnosti počas prevádzky a ochráni vaše deti a domácich miláčikov pred zranením. Nikdy nenechajte malé deti pri fitness zariadení bez dozoru.
-
Nosnosť stacionárneho bicykla
-
Jednou z dôležitých vecí pri výbere stacionárneho bicykla je tiež hmotnosť ktorú unesie. Každá značka, alebo model ponúka rôzne maximálne nosnosti a je preto dôležité vybrať si ten správny bicykel pre vás. Najlepšie značky sú dimenzované na hmotnosti od 130 do 180 kg, takže nájsť dobrý rotoped by nemal byť veľký problém.
-
Dôležité! Nosnosť je udávaná vždy pre sedlovku, nie pre státie na pedáloch.
-
-
Nastavenie intenzity
- Je tiež dobré pozrieť sa, či rotoped poskytuje možnosť nastavenia intenzity cvičenia. Väčšina rotopedov poskytuje takúto možnosť, čo je obzvlášť dôležitým faktorom pre tých, ktorí pravidelne cvičia. Možnosť nastavenia intenzity cvičenia sa hodí keď sa zvyšuje vaša fyzická zdatnosť, rotoped vám tak poskytne neustále výzvy, čím sa zvyšuje aj vaša kondícia.
-
Meranie srdcovej frekvencie.
- Ďalším dobrým spôsobom, ako sledovať úroveň svojej zdatnosti je použiť merače srdcovej frekvencie, ktoré sú integrované pri mnohých modeloch. Monitor srdcovej frekvencie je skvelý spôsob, ako sledovať svoj pokrok a merať intenzitu tréningu. Okrem monitorov tepovej frekvencie, veľa modelov poskytuje ďalšie funkcie, ako je sledovanie spálených kalórií a vzdialenosť prejdených kilometrov. Pri niektorých modeloch máte dokonca k dispozícii možnosť pripojiť sa na internet a na monitore sledovať svoje obľúbené programy, či pripojiť slúchadlá a počúvať hudbu.
-
Záruka
- Okrem už vyššie spomenutých faktorov, je dôležité pozrieť sa pri kúpe rotopedu aj na to, ako dlhú záruku ponúka výrobca, resp. predajca. Záručná doba sa samozrejme líši v závislosti od modelu, alebo značky. Niektoré značky domácich zariadení ako je napríklad Life Fitness i NordicTrack ponúkajú záruku 10 rokov na rám zariadení.
-
Cena kvalitného stacionárneho bicykla je diametrálne odlišná od lacného kusu
- Pokiaľ ide o cenu, môžete očakávať, že ceny stacionárnych bicyklov sa pohybujú v rozmedzí od 500 EUR do približne 3000 EUR, v závislosti od kvality prevedenia a ponúkanej doplnkovej výbavy. Aj keď existujú na trhu lacnejšie modely, väčšina z nich sú pochybnej kvality. Preto je pri kúpe stacionárneho bicyklu, rovnako ako je tomu u iných fitness zariadení, dôležité zvážiť nie len cenu, ale aj kvalitu rotopedu.
Veríme, že sme vám pri výbere stacionárneho bicyklu pomohli. V prípade, že sa stále rozhodujete, neváhajte navštíviť, ktorúkoľvek z našich predajní, kde vám odborne školený personál zodpovie všetky dôležité otázky.