Ako zvýšiť koncentráciu u detí v škole vďaka výžive?
Prázdniny sú pomaly na konci, školá volá všetky deti a študentov k návratu naspäť do lavíc už o pár dní. S nasledujúcim školským rokom sa priblížil aj prázdninami zaprášený systém učenia sa nových vecí, do ktorého sa všetky deti a študenti budú musieť opätovne dostať. Po dvoch mesiacoch (pravdepodobného) absolútneho ničnerobenia si žiaci na opätovnú potrebu koncentrácie môžu ťažšie zvykať, ale existuje spôsob, ako k tej želanej koncentrácii pri štúdiu dopomôcť.
Všetky informácie sa ukladajú v našom mozgu, ktorý je svalom rovnako ako hociktorý iný v našom tele. A tak ako dávame výživu našim ostatným svalom, vieme vyživovať práve aj samotný mozog. Pýtaš sa ako? Dovoľ nám to v krátkosti vysvetliť.
Kvalitnejšie učenie za pomoci Omega-3
Celá táto “mágia”, ktorú sme načrtli spočíva v takzvaných omega-3 mastných kyselinách. Sú to látky, ktoré si žiaľ naše telo samo vytvoriť nedokáže, aj keď sú pre náš vlastný metabolizmus takpovediac kľúčovými. Je teda potrebné ich istým spôsobom nášmu telu dopĺňať, aby všetky potrebné procesy mohli fungovať tak, ako po správnosti musia (a mali by).
Omega-3 mastné kyseliny vedia pomôcť celkovej koncentrácii, čo uľahčí žiakom učenie, ale prinášajú aj ďalšie benefity. Napríklad v súvislosti s deťmi, u ktorých bola diagnostikovaná vývojová porucha koordinácie (dyspraxia), boli pri istých štúdiách zaznamenané výrazné zlepšenia v oblasti čítania, pravopisu, nepozornosti a taktiež hyperaktivity.
Čo môže spôsobiť nedostatok Omega-3 mastných kyselín?
Spomínali sme, že omega-3 mastné kyseliny si naše telo samo o sebe vytvoriť nedokáže. Dokáže ich však vytvárať z tzv. kyseliny alfa-linolénovej, ktorá je obsiahnutá napríklad v semiačkach, či orechoch.
Vo všeobecnosti stále iba malá časť našej populácie myslí na pravidelné dopĺňanie omega-3 mastných kyselín, čo v prípade detí tvorí ešte menšiu časť. Práve u nich dokáže príliš nízka hladina týchto látok spôsobovať práve tú často zmieňovanú hyperaktivitu a takisto aj poruchu sústredenia.
Živočíšne alebo rastlinné zdroje?
Tak ako aj v prípade dopĺňania proteínov, aj v rámci omega-3 mastných kyselín je pravidlom, že tie získané zo živočíšnych zdrojov sú v porovnaní s tými rastlinnými mnohonásobne účinnejšie.
Na rozdiel od spomínaných proteínov je tu však rozdiel vo vstrebateľnosti markantne vyšší. Omega-3 mastné kyseliny získané zo živočíšnych zdrojov sú vstrebateľné približne na 98%, pričom tie rastliné sú vďaka dodatočným premenám kyselín vstrebateľné len niekde do hranice 5%. To je naozaj priepastný rozdiel, ktorý značne ovplyvní želanú efektívnosť.
Čo sa týka najmä tých populárnejších živočíšnych zdrojov, určite sa väčšine ľudí spájajú omega-3 mastné kyseliny najmä s rybami. A nie je to náhodou, keďže práve rybí olej získavaný z rýb ako makrely, tuniaky či lososy patrí k najbohatším známym zdrojom týchto látok.