Čo sú to NOOTROPIKÁ a prečo by si ich mal poznať?

Je lepším posilňovačom pre mozog jedlo, tablety, vitamíny alebo výživové doplnky? Nechajte sa uniesť do sveta nootropík. Sveta, ktorý sa neustále vyvíja.

Určite poznáš niektoré výživové doplnky, ktoré z teba môžu urobiť väčšieho, rýchlejšieho a silnejšieho. Ale poznáš také, ktoré z teba urobia inteligentnejšieho a bystrejšieho? Nootropiká, známe aj pod nelichotivým názvom smart drugs (chytré drogy), v sebe zahŕňajú veľkú skupinu látok vrátanie vitamínov, rastlinných výťažkov, liekov na predpis a jedál, ktoré zlepšujú mozgovú činnosť.

O niektorých z nich ste zrejme už počuli: káva, Adderall (liek na báze amfetamínu, predpisovaný a často dostupný pod názvom Obetrol, v súčasnosti sa v Česku predáva pod názvom Ritalín ako liek na liečbu ADHD a narkolepsie, na Slovensku nie je registrovaný), MCT oleje, oleje s obsahom triglyceridov so strenou dĺžkou reťazcov, nachádzajúce sa napríklad v materskom mlieku, kokosovom oleji, ovčom, kozom a kravskom mlieku).

Niektoré budú pravdepodobne novinkou – Cordyceps (Cordyceps sinesis, žezlovka čínska, huba užívaná najmä v tradičnej čínskej medicíne na zlepšenie pozornosti) acetyl – L-karnitín pre lepšiu pamäť a učenie sa, Rhodiola rosea (Rozchodnica ružová) pre lepšiu náladu a kognitívne procesy.

Niektorí užívajú nootropiká preventívne, aby chránili svoj mozog a udržiavali ho po neurologickej stránke vitálnym až do stareckého veku. Avšak, väčšina užíva podobný druh suplementov z krátkodobého hľadiska – na zvýšenie pozornosti, zlepšenie pamäte, rýchlejšie zapamätávanie a následné vybavovanie si naučených poznatkov a predĺženia času, počas ktorého ste schopní sa nepretržite učiť,“ hovorí Cady Block, neuropsychológ z Wexner Medical Center pri Ohio State University.

V roku 2017 takmer 30% Američanov priznalo, že aspoň raz užili farmakologické preparáty na stimuláciu mozgovej činnosti. Tento údaj je podľa globálneho liekového prieskumu publikovaného v International Journal of Drug Policy o 20 percent vyšší ako v roku 2015.

Najčastejšie užívanými liekmi pritom boli Adderall a Ritalín (predpisované na lepšie sústredenie sa). Medzi ďalšími frekventovanými bol, napríklad, aj Modafinil (v USA predávaný pod názvom Provigil, predpisovaný na zvýšenie pozornosti, v Českej republike dostupný ako Modafinil chanelle, na Slovensku ako Aspendos, predpisované pre pacientov trpiacich narkolepsiou, chronickým ochorením prejavujúcim sa nadmernou dennou spavosťou)

AKO SMART DRUGS FUNGUJÚ?

Nespočetné typy nootropík znamenajú nespočetné množstvo mechanizmov ich účinku. Niektoré vplývajú na to, ako mozog vysiela a prijíma chemické a elektrické signály, km iné, ako napríklad kofeín, zvyšujú krvný prietok mozgom, viac krvi znamená viac kyslíka prichádzajúceho do mozgového tkaniva a zároveň väčšie množstvo splodín bunkového metabolizmu vylučovaných preč, čo zvyšuje efektívnosť mozgovej činnosti.

Napriek tomu, niektoré rastlinné výťažky a vitamíny pomáhajú chrániť tvoje mitochondrie proti poškodeniu zápalovými procesmi a oxidatívnym stresom, vďaka čomu môžu produkovať ATP.

„Kedykoľvek používate mozog, potrebujete ATP ako palivo na tieto procesy,“ hovorí Ai-Ling Lin, docent farmakológie a nutričných vied na Univerzite v Kentucky. Nootropiká nemusia nevyhnutne prinášať niečo nové do našich mozgov – často „iba“ umožňujú, aby sa energia a signály pre ich činnosť produkovali o čosi efektívnejšie.

NOOTROPIKÁ, KTORÉ BY SI MAL POZNAŤ

Predstavujeme ti štyri nootropiká, o ktorých veda hovorí, že majú najlepší vplyv na podporu efektivity tvojho mozgu bez toho, aby negatívne vplývali na tvoje zdravie.

KOFEÍN

Jeden z najlepšie preskúmaných krátkodobých stimulantov. Kofeín pomáha zvyšovať pozornosť, zlepšuje reakčné časy a abstraktné uvažovanie u väčšiny ľudí po dobu jednej hodiny. Dávaj si ale pozor na to, ako sa cítiš po jeho užití – tí ktorí sú totiž naň citliví, môžu pociťovať úzkosť, pokles reakčných časov, nadmerný tlak, nervozitu a problémy so spánkom.

V tomto prípade odporúčame zvoliť miernejšie alternatívy v podobe kávy či zeleného čaju, ktoré obsahujú len menšie množstvá kofeínu. Prípadne tí, ktorí tieto nápoje neobľubujú, je vhodným riešením si výživové doplnky s obsahom kofeínu dávkovať len v tretinovej miere, resp. si pozrieť presný obsah kofeínu a podľa toho si dávku nastaviť najprv na malé množstvá a otestovať si, aké množstvo je pre nich vyhovujúce.

OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY

Ich užívanie už od raného veku chráni mozog a integritu bielej hmoty. U detí v dorasteneckom veku redukujú zápaly, zlepšujú spánok a udržujú srdcový sval v správnej kondícii. Samozrejme, pozitívny vplyv na mozog nevynímajúc. Avšak, nikdy nie je neskoro s ich užívaním začať, napríklad konzumáciou rýb či ešte koncentrovanejšej verzii vo forme kapsúl alebo gumených cukríkov.

PROBIOTIKÁ

„Baktérie v tvojich črevách vplývajú na neurotransmitery v mozgu a naopak,“ hovorí vedec Lin. To je aj dôvod prečo sa o črevách hovorí ako o „druhom mozgu“. štúdie ukázali, že užívanie probiotík na dennej báze pomáha redukovať zápalové procesy vedúce k rozvoju kognitívnych porúch a Alzheimerovej choroby. Výskumy tiež naznačujú, že probiotiká môžu znižovať úzkosť a urýchľovať procesy v mozgu.

PIRACETAM

Piracetam je syntetický derivát neurotransmiteru GABA (kyseliny gama-amino-maslovej) pomáha v širokom spektre zdravotných problémov od abstinenčných príznakov až po rekonvalescenciu z mozgovej mŕtvice. „Chráni mozog a zlepšuje jeho neuroplasticitu (schopnostť mozgu učiť sa nové veci) a rovnako ako iné nootropiká môže zlepšovať pamäť a vybavovanie si naučených poznatkov,“ hovorí Block. Pozor, s ich užívaním začínaj radšej v menšom množstve.

pripravujeme: Čo na nootropiká hovorí veda?