Cvičenie v letných horúčavách
Leto sa pomaly ale isto rozbieha a vysoké teploty už čakajú za rohom tak, ako to k letu patrí. Pláže, more, bazény a kúpaliská kde chceme všetci vyzerať vo forme obzvlášť v plavkovej sezóne. Od pobytu vonku a od cvičenia nehovoriac nás však často odrádzajú vysoké horúčavy. Ako si teda naplno užívať šport a zostať vo forme aj v lete bez toho aby nám vysoké teploty ublížili? Na to sa dnes spolu pozrieme.
Čo sa deje v našom tele?
Ľudské telo na svoje fungovanie a obzvlášť pri športe spotrebuje množstvo energie. Ak sa táto zvýšená spotreba energie spojí ešte aj s vyššími teplotami, nároky organizmu výrazne stúpajú a pri nedostatočných opatreniach si dokonca koledujeme o prehriatie organizmu. Naše telo má síce schopnosť prispôsobovať sa, avšak nie donekonečna a preto je pri športe v lete dôležité chrániť sa pred slnkom.
Ako sa prejaví prehriatie?
Medzi najčastejšie prejavy prehriatia organizmu patria úpal a úžeh. Ľudia si ich však často mýlia. Pri úžehu ide zjednodušene povedané o prehriatie mozgu. Rizikové sú hlavne situácie, kedy nechránime hlavu čiapkou alebo šatkou. Naopak pri úpale ide o celkové prehriatie organizmu. To je spôsobené kombináciou tepla a nedostatočného pitného režimu. Prejavuje sa bolesťou hlavy, teplotou, nevoľnosťou až zvracaním. Oba môžu byť nebezpečné, čo platí dvojnásobne pre malé deti a starších ľudí.
Ako športovať v teple?
Športu sa však netreba určite vzdávať ani v lete, treba len vedieť ako na to. Najdôležitejšia rada, ktorú dostanete od každého odborníka je dodržiavanie dostatočného pitného režimu. V lete sa vplyvom športu aj teplôt viac potíme a vystavujeme sa tak riziku dehydratácie. Zatiaľ čo pri bežnom dni stačia 2 l tekutín denne, počas vysokých teplôt je vhodné príjem tekutín zvýšiť a len počas tréningu môžeš prijať pokojne aj 1,5 l navyše. Najlepšou voľbou je čistá voda, ale ak máš radšej ochutené nápoje, siahni po iontovom nápoji. Ak ti to tvoj časový program umožňuje, vyhni sa cvičeniu v najteplejších hodinách dňa. Najväčší hazard je určite šport medzi 11-15 tou hodinou, kedy je slnko vysoko a má tendenciu najviac uškodiť. Ideálne je presunúť tréning na ráno medzi 6 a 9 hodinou, alebo počkať, a cvičiť až večer, povedzme po 118tej. Ďalšou dobrou radou je vhodný výber športového oblečenia. Siahni skôr po voľných kúskoch vo svetlých farbách a nezabúdaj na ochranu hlavy či už použiješ šiltovku alebo šatku. Ďalej je dôležité nielen kvôli prevencií zranenia dbať na rozcvičku. Aj počas leta treba začínať postupne a prispôsobiť intenzitu tréningu počasiu. Ak predsa len trénuješ na priamom slnku, používaj krém s vysokým SPF aby si sa nespálil(a). Čo sa týka stravy, skús sa vyhnúť mastným a ťažkým jedlám hlavne bezprostredne pred tréningom – bude sa ti cvičiť oveľa jednoduchšie. Siahni radšej po ľahkých jedlách, zelenine a ovocí, ktoré vďaka tomu, že je sladké pomôže aj ako vítaný zdroj energie.
Vodné športy
Vodné športy sú špeciálnou kategóriou obľúbenou hlavne v lete. Keď plávaš, vesluješ, alebo sa venuješ Paddle boardu, môže sa kvôli studenšej vode zdať, že nie je tak teplo. Opak je však pravdou a tak netreba pitný režim a pokrývku hlavy zanedbávať ani v týchto prípadoch.
Ak máš šport rád rovnako ako my, môžeš si ho zdravým spôsobom a bezpečne užívať aj počas leta. Stačí dodržiavať naše rady, hlavne dostatočne piť a riadiť sa takpovediac zdravým rozumom a v neposlednom rade počúvať svoje telo. To ti najlepšie napovie, kedy ti už je veľmi teplo a kedy sa ti najlepšie cvičí.