Ideál krásy podľa sociálnych sietí
Vznik sociálnych sietí pred mnohými rokmi bol spojený s ováciami a nadšením akým pomocníkom budú nielen pre komunikáciu na diaľku, ale aj pre udržiavanie vzťahov, inšpiráciu a podobne. Postupom času a hlavne s príchodom dnes najmodernejších sietí – Instagramu a TikToku sa však situácia mení a sociálne siete môžu byť dokonca nebezpečné.
Krásne a štíhle telá na nás doslova vyskakujú z chladničky a hlásajú zakaždým inú filozofiu či už chcú predať zbytočný produkt, alebo im ide iba o srdiečka a videnia. Aj človeka so silnou povahou nezriedka donútia chcieť vyzerať inak a dokážu vyprovokovať pocit, že práve oni sú ideálom krásy. Takéto online deptanie netreba podceňovať, pretože štúdie ukazujú, že vplyv sociálnych sietí môže súvisieť s poruchami príjmu potravy či psychickými ťažkosťami!
Čo je dokonalosť?
Po otvorení Instagramu je ponuka príspevkov vždy z nejakej časti tvorená viac či menej oblečenými, štíhlymi telami s nekonečne dlhými nohami, dokonalým opálením, oblečením, dovolenkami, životom... Pri pravidelnom kontrolovaní sietí sa tak veľmi ľahko hlavne dospievajúcemu človeku stane, že nadobudne pocit, že jeho život stojí za nič keď nevyzerá tak ako jeho vzory, nemá peniaze na luxusné dovolenky či najnovšie značkové modely. A čo na tom, že tieto vzory majú za sebou buď tím stylistov, alebo fotku zopár krát prehnali cez filter, prípadne oboje. Len málo obsahu na sociálnych sieťach je neupravovaného a nestajlovaného nasilu. Prečo by to tak aj malo byť keď takéto „ideály“ sú pre sledujúcich najlákavejšie? Vďaka vymoženostiam nielen filtrov, ale aj estetickej medicíny a rôznych „zlepšovákov“ sa tak zdá, že individualita zmizla a všetci by sme mali vyzerať rovnako. Rovnaké nosy, plné pery, obočie, umelé mihalnice, nechty, poprsie...doplň si čokoľvek. Pri takejto záplave však často zabúdame na fakt, že ak by sme všetci vyzerali rovnako, nič naozaj pekné alebo zaujímavé by na tom nebolo.
Hlavne predať
Väčšina ľudí holdujúcich sociálnym sieťam zaraďuje medzi svoju najväčšiu neistotou svoju postavu. To dobre vedia aj Instagramové krásky a snažia sa tak predať kolagén na dokonalú pleť ako majú oni (make-up samozrejme opomenú), zázračné tabletky na chudnutie, sérum na vlasy, mihalnice či nechty. Len zriedka však ide o naozaj účinné pomôcky čo však nevie každý vyfiltrovať. Preto treba obzvlášť pri používaní médií používať aj zdravý rozum, rozmýšľať, googliť a hľadať štúdie konkrétnych produktov (ak vôbec nejaké existujú).
Ako s tým súvisia poruchy príjmu potravy?
Vzniku samotných porúch príjmu potravy často predchádza práve pocit nedostatočnosti, ktorý v nás provokujú sociálne siete. Keď vidíme ultraštíhlu krásnu ženu, ktorá práve vstala a vyzerá ako z časopisu a vysvetľuje nám, že môže zjesť čo chce, že na večeru mala pizzu a na obed burger a nepriberá kvôli zázračným tabletkám, pozitívnej energii či genetike prvé čo nám napadne je to, že s nami je niečo zle keď sami od seba nechudneme. To, že takýto človek očividne klame nám pri obrovskom množstve obsahu nemusí ani napadnúť. Tak sa ľahko stane, že napríklad dospievajúce dievča alebo chlapec s nižším sebavedomím prestane jesť úplne, nasadí radikálnu diétu, prípadne začne po jedle zvracať. Časom síce schudne ale tlaky zo sietí nepoľavujú a tak sa začína začarovaný kruh v ktorom sa chudnutie stáva životným cieľom. Anorexia a bulímia však nie sú jedinými problémami. Už len fakt, že podľa vzoru „What I eat in a day“ neustále myslíte na jedlo a všetky svoje porcie rozmieňate na kalórie. Nezdravé jedlo vyprovokuje automaticky výčitky svedomia a sľubovanie si, že od zajtra to bude lepšie. Už takýto nezdravý vzťah k jedlu je len jedným krôčikom k prehupnutiu do choroby či už PPP alebo depresií a úzkosti.
Sociálny detox
Výskumy ukazujú, že sociálne siete môžu spôsobovať psychické problémy, avšak po obmedzení ich používania sa stav po čase môže vrátiť do normálu. Ak si netrúfaš hneď radikálne ukončiť svoju účasť a vymazať všetky siete, skús si odinštalovať napríklad Instagram na týždeň s tým, že potom sa vrátiš. Už takéto krátke obdobie spôsobí zmenu k lepšiemu. Ak nechceš siete úplne odstrániť, nastav si časovač povedzme na 15 minút denne a dodržiavaj to. Sám/sama uvidíš, že po čase sa ti uľaví a budeš mať kopec voľného času navyše.
Dobre si vybrať
Aby sme sociálne siete len nehanili, dnes už na nich vieme nájsť aj veľa kvalitného obsahu, ktorý produkujú odborníci a vďaka ktorému sa vieme aj mnoho naučiť. Ak sa teda nechceš vzdať používania týchto médii, daj si záležať na výbere obsahu, ktorý sleduješ. Ak ťa niekto poúča o strave či cvičení všímaj si či ide o nutričného špecialistu, lekára, alebo certifikovaného trénera. Vzdelanie je základom a siete ponúkajú „zásterku“ a každý sa zrazu môže vyjadrovať k veciam, ktorým ani nerozumie len na základe toho, čo niekto povedal alebo to niekde čítal. Vyberaj si teda svoj obsah starostlivo a pamätaj, ak niečo vyzerá až príliš dobre na to, aby to bola pravda, zrejme to pravda nebude!