Kolagén, viac pohybu – menej zranení!

Obrázok článku

Kolagén je hitom posledných rokov a asi nenájdeš človeka, ktorý by o ňom ešte nepočul. Propagujú ho celebrity, ktorým má zaručiť krásnu pleť bez vrások, ale aj športovci a fitnessáci, ktorý kolagénom podporujú zdravie kĺbov. O čo teda ide? Aký je medzi populárnymi kolagénmi rozdiel, ako si vybrať ten najlepší? A aj to najdôležitejšie – ako podporiť zdravie svojich kĺbov a užívať si ešte viac pohybu! To všetko a oveľa viac sa dozvieš v tomto článku.

Čo je kolagén?

Kolagén je jednou z najviac sa vyskytujúcich bielkovín – proteínov v ľudskom tele. Ide o tuhý, nerozpustný a vláknitý proteín, ktorý je dôležitou stavebnou štruktúrou spojivového tkaniva. Konkrétne kolagén nachádzame v najvyšších množstvách v koži, kĺboch, šľachách, chrupavkách, ale aj v kostiach a svaloch. Okrem toho kolagén nájdeme v hojnom zastúpení aj v cievach a v medzi bunkových spojivových štruktúrach, vďaka čomu držia bunky pohromade. Asi teda rozumieš, že bez kolagénu by nebolo všetko na poriadku. Zdravá – normálna hladina kolagénu sa podieľa na udržiavaní normálneho stavu a funkcie kĺbov, šliach a chrupaviek. Normálna hladina kolagénu je tiež dôležitá pre zachovanie pružnosti pokožky, ale je dôležitý aj pri ochrane obličiek a ostatných orgánov či zdravý srdcovocievny systém!

 

Nie je kolagén ako kolagén

Možno sa pýtaš ako môže jedna zázračná „tabletka“ pomôcť na krásnu pleť, zdravé kĺby a ešte aj hocčo ďalšie. Nie je to tak úplne jednoduché, pretože rozlišujeme viac druhov kolagénu. Udáva sa, že existuje až 28 typov kolagénu, pričom sa líšia v štruktúrach. Najdôležitejšie sú však kolagén typu I, II, III a V. Drvivá väčšina kolagénu v tele je kolagén typu I vyskytujúci sa hlavne v pokožke a medzi bunkami, preto sa využíva hlavne na kozmetické účely. Podporuje pružnosť a elasticitu pokožky, redukuje vrásky a celebrity naň nedajú dopustiť. Kolagén typu III má veľký význam pri hojení rán a typ V zas pri zdravý ciev. Nás ako športovcov však bude najviac zaujímať kolagén typu II, ktorý je dôležitý pre zdravie pohybového aparátu!

Kolagén II. typu

Tento typ kolagénu je pre športovcov najdôležitejší. Vyskytuje sa v hojnom množstve v chrupavke, teda je nevyhnutný pre jej normálny stav. Súčasťou kĺbov sú však okrem chrupaviek aj kosti a šľachy, v ktorých je tiež zastúpený aj kolagén I. Typu. Preto keď sa stretávame s doplnkami označovanými ako „Kolagén na kĺby“, ide väčšinou o kombináciu kolagénov typu I a II s prevahou druhého typu. Tento kĺbový kolagén II typu ako súčasť kĺbu zabezpečuje elasticitu a pevnosť v kĺbe. Pri aktívnom životnom štýle sú zdravé kĺby úplným „must have“, pretože so chorými a boľavými kĺbmi len ťažko zvládneme aj obyčajnú prechádzku, nieto ešte šport. Kolagén v našom tele je endogénny – naše telo si ho tvorí aj samo, avšak hlavne v mladom veku. Keď začne množstvo endogénneho kolagénu klesať, je na čase svojmu telu na ceste za zdravými kĺbmi dopomôcť!

Prečo kolagénu ubúda?

Produkcia endogénneho kolagénu plynule klesá s vekom, sú však aj ostatné faktory, ktoré množstvo a tvorbu kolagénu ovplyvňujú v negatívnom zmysle. Okrem starnutia k nedostatku kolagénu vedie aj nízky príjem vitamínu C, oxidačný stres spôsobený nevhodným životným štýlom (fajčenie, alkohol, nevhodné stravovanie...), ale aj hormonálne zmeny v dôsledku tehotenstva či menopauzy. Určité štúdie dokonca tvrdia, že aj nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu môžu viesť k nedostatku kolagénu v dôsledku jeho zvýšenej degradácie v koži vplyvom UV žiarenia!

Pomoc pre športovcov

Keďže produkcia kolagénu po 30tke výrazne klesá a my si chceme vychutnávať šport bez bolesti aj ďalej, je dôležité prispôsobiť svoj životný štýl tomu, aby tvoje kĺby neboleli a zvládali všetko čo je treba. Základom je samozrejme pestrá strava s dostatkom vitamínov, kolagén dodáš aj vývarom z kostí či z rýb. Dôležité je tiež dbať na správne technické prevedenie cvikov, aby si si kĺby zbytočne neničil. Tu prichádza na radu aj dopĺňanie kolagénu vo forme výživových doplnkov. Ako si však vybrať ten správny? Nič sa neboj, radi ti poradíme!

Ako vybrať ten správny kolagén?

Kolagén je dostupný v rôznych formách, v type I, II, prípadne kombinovaný. Treba si všímať aj pôvod kolagénu, môže ísť o bravčový či hovädzí, ale aj o morský. Kolagény často zvyknú byť obohatené aj o iné látky, často ide o kyselinu hyalurónovú, ktorá má taktiež efekt na udržiavanie zdravých kĺbov, šliach a chrupaviek, alebo o vitamín C či glukozamín. Často sa stretneš aj s pojmom hydrolyzovaný kolagén. Hydrolýza znamená štiepenie. Kolagén je teda v tomto stave rozštiepený na menšie aminokyselinové fragmenty, ktoré voláme peptidy. Takáto menšia a „jednoduchšia“ forma sa v tele lepšie vstrebáva a využíva, prečo je pre naše telo výhodnejšia. Nikdy nezabúdaj sledovať presné zloženie, zdroje a vybrať si aj podľa formy a ceny, ktorá ti najviac vyhovuje. Pri výživových doplnkoch, ktoré sú tak populárne ako kolagén je veľmi ľahké sa nechať nachytať aj na cene. Najdrahší neznamená zákonite aj najkvalitnejší, preto si vždy pozorne preštuduj zloženie a objednávaj od overených predajcov.

Ako a kedy užívať kolagén?

Produkcia kolagénu začína klesať už po 30tke, je teda len na tebe, či po kolagéne siahneš už v tomto veku a zaručíš si tak prevenciu, alebo počkáš kým sa problémy s kĺbmi skutočne dostavia. My z redakcie Fitplus ti odporúčame dodržiavať dobrú životosprávu, s dostatkom vitamínov a všetkých makroživín. Keď však začneš suplementovať kolagén už vopred, predídeš tak zbytočným ťažkostiam týkajúcich sa pohybového aparátu. Pestrú ponuku kvalitných a overených kolagénov nájdeš našom e-shope www.fitplus.sk!