Pivo, proteíny a šport: najčastejšie otázky letnej sezóny zodpovedané!

Vieš o tom, že po čistej vode a čaji je pivo tretím svetovo najobľúbenejším nápojom? Prvá zmienka o pití piva siaha do 7000 rokov pred naším letopočtom. Generácia mileniálov ho vypije dvakrát viac, ako generácia ich starých rodičov. Prečo je pivo tak obľúbené? Koľko ho treba vypiť aby ti osožilo a kedy je naopak nevhodné si ho dať? Nižšie sme zodpovedali vaše najčastejšie otázky.

Niekoľko faktov o pive

  • Ženy pijú pivo 2x menej než muži, ale zato vína vypijú viac než 2,5 x toľko
  • Pivo je VEGAN
  • Mierna spotreba piva znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. (*štúdia, marec 2016)
  • Malá konzumácia piva zlepšuje kreativitu. Veľa piva zhoršuje sústredenosť, myslenie a pamäť.
  • 10 minút behu spáli kalorický obsah malého piva (12%); 5 minút, keď je nealkoholické

Zlepšuje pivo vstrebávanie proteínu a živín?

Keď to vezmeme len z pohľadu tráviacej sústavy, tak áno. Pivo počas pitia pôsobí na vylučovanie tráviacich štiav v pečeni, pretože je horké. Netreba však vypiť viac ako 200 ml, a nie je potrebné aby obsahovalo alkohol. Vlastne je najžiaducejšie dopriať si ho v nealkoholickej forme. Cca 200 ml sa vstrebáva približne 15 minút. Potom môžeš pokojne vypiť svoj proteín. Ten sa ti bude po pive však zdať ešte sladší ako inokedy.

Môžem pivom zapíjať doplnky výživy?

Keďže pivo (v rozumnej miere) zlepšuje činnosť tráviacej sústavy, tak áno, môžeš. Opäť je však dôraz na uprednostnenie nealkoholickej varianty. Môžeš ním zapiť aminokyseliny, adaptogény, vitamíny, či minerály. Treba mať však na pamäti, že niektoré vitamíny a minerály pivom s obsahom alkoholu degraduješ, ako napríklad vitamín C, vápnik, alebo horčík. 

Rovnako by si alkoholické pivo rozhodne nemal kombinovať so stimulantmi obsahujúcimi vysoké dávky kofeínu, beta alanínu, taurínu či arginínu. Mohlo by to mať nepriaznivý vplyv nielen na trávenie, ale aj srdcovocievnu sústavu. 

Je pivo po tréningu vhodným nápojom?

Až na drobné výnimky, alkohol má na šport nepriaznivé účinky. Negatívne účinky na výkon sa prejavujú buď priamo pri telesnom zaťažení, alebo nepriamo spomaľovaním procesov zotavovania a zhoršovaním adaptácie na tréningové podnety. Rovnako je preukázané, že alkohol spomaľuje metabolizmus, to znamená, že všetku stravu a doplnky, ktoré prijmeš pred alebo po tréningu sa do tvojho telesného obehu dostávajú s istým oneskorením.

Z toho vyplýva, že pitie alkoholického piva po tréningu (napríklad po obecnom futbale) neprospieva zotaveniu. Jedno nealkoholické, s ktorým napríklad zapiješ aminokyseliny ako arginín, taurín, či esenciálne komplexné aminokyseliny, ti určite neublíži. Takáto forma uhasenia smädu v kombinácii s kapsulami za to bude určite zážitkom pre divákov. Neodporúčame si však z toho urobiť rutinu. 

Zaťažuje pivo pečeň?

Keďže pivo (v rozumnej miere, 1 pivo každý druhý deň, ideálne nealkoholické) zlepšuje jej činnosť, môžeme hovoriť o podpore fungovania pečene. Ale už napríklad 3 a viac alkoholických pív počas dňa je samozrejme zaťažením. Odbúravanie alkoholu pri tom s jeho obsahom potom závisí na jednoduchej matematike: na aktívnej hmotnosti - viac svalov, väčšia spotreba energie, rýchlejšie odbúranie alkoholu z tela.

Cíti športujúci človek alkohol skôr?

Áno. Je to dôsledok dobre fungujúceho trávenia, rýchlosti prenosu do krvi, veľkosťou svalov a krvného riečiska a dobrým srdcovocievnym systémom. Výhodou je však, že ho omámenie alkoholom aj skôr opustí.

Záver

Pivo v malom množstve a bez obsahu alkoholu ti teda môže do istej miery pomôcť, no v ostatných prípadoch veľa pozitívnych účinkov na športový výkon nemá. Ak sa ho teda aj napriek týmto zisteniam nevieš vzdať, odporúčame vsadiť na tie naozaj kvalitné a chutné verzie, ktoré si dopraješ raz za čas v kruhu dobrých priateľov alebo po náročnom dni, pekne s vyloženými nohami pred svojim obľúbeným seriálom.