Poznáme najlepší kolagén. Vieš, ktorý to je? Údaje a benefity "v kocke"
Kolagén je prevenciou bolesti kĺbov, ochabnutej kože, vzniku vrások, pomalého metabolizmu i straty svalovej hmoty. Ktorý kolagén udrží telo vo forme?
Kolagén je najviac zastúpenou bielkovinou v ľudskom tele. Nachádza sa v svaloch, kostiach, kĺboch, šľachách, cievach i tráviacom trakte. Tvoje telo si vie kolagén vyrobiť vlastnými silami. Problém je v tom, že s pribúdajúcim vekom jeho produkcia klesá.
Zhruba po 40. roku života sa výroba kolagénu zníži každý rok o približne 1 percento (4). Čo má, samozrejme, dôsledky, napríklad v podobe bolesti kĺbov, degeneratívnych ochorení pohybového aparátu, predčasného starnutia, lámania vlasov a nechtov a podobne.
Kolagén ako doplnok výživy je nutnosťou pre športovcov bez ohľadu na vek, ženy v menopauze, seniorov, obéznych ľudí a všetkých, ktorí sa chcú nielen skvelo cítiť, ale aj vyzerať.
Benefity kolagénu v kocke
Kolagén je pokladom pre tvoj pohybový aparát, napríklad pre kĺby, šľachy i väzivá. Ak máš s nimi problém, ich pohyblivosť zlepší práve kvalitný kolagén. Je preukázané, že znižuje bolesť kĺbov (1).
Užívanie kolagénu ti pomôže nakopnúť metabolizmus a to z jednoduchého dôvodu – podporuje tvorbu svalovej hmoty, teda čím viac svalovej hmoty máš, tým viac spaľuješ a to aj vtedy, keď si v pokoji.
Kolagén je bielkovinou mladosti. Podľa štúdií 2,5 – 5 g kolagénového hydrolátu, užívaného ženami vo veku 25 – 35 rokov raz denne, po dobu ôsmich týždňov zlepšilo vzhľad pokožky (2).
Okrem toho môže byť kolagén nápomocný pri syndróme netesného čreva, pretože pacienti s touto diagnózou majú často znížené hladiny kolagénu v organizme (3).
Keďže je kolagén súčasťou vlasov a nechtov, tieto problémy možno odstrániť práve užívaním kolagénu. Okrem toho podporuje hojenie rán a je prevenciou osteoporózy.
3 tipy, ako vybrať najlepší kolagén
Na trhu nájdeš desiatky rôznych druhov kolagénov s lákavými obalmi, bombastickými recenziami a cenami, z ktorých sa ti občas zakrúti hlava. Vybrať top kolagén však nemusí byť až také ťažké. Čo je dôležité?
Nie je kolagén ako kolagén
Keď si prečítaš etiketu produktu, najčastejšie sa stretneš s doplnkami výživy, ktoré obsahujú buď čistý kryštalický kolagén, alebo kolagénny hydrolyzát. Aký je medzi nimi rozdiel?
Hydrolyzované kolagénové peptidy sú to, čo kolagén, avšak prešli hydrolýzou. To znamená, že sa rozložili na kratšie reťazce bielkovín. V dôsledku toho sa ľahšie rozkladajú a trávia, majú vysokú biologickú dostupnosť a zvyčajne sa aj rýchlejšie absorbujú ako obyčajný čistý kolagén.
Nespornou výhodou hydrolyzovaných kolagénových peptidov je to, že majú široké spektrum pôsobenia, teda prospejú zdraviu i kráse. Do tejto kategórie patrí Weider Collagen. Obsahuje peptid hydrolyzovaný z kostného kolagénu hovädzieho dobytka. Ten je navyše bohatý na glycín a prolín, látky potrebné pre tvorbu kreatínu, ktorý pomáha budovať svalstvo a podporuje tvorbu vlastného kolagénu.
Ak ho porovnáš s kolagénmi bežne dostupnými v lekárňach, mnohé sú zdrojom čistého kryštalického kolagénu. Ak chceš naozaj kvalitný kolagén, voľ hydrolyzovaný kolagén. Nájdeš ho aj pod názvami kolagénový hydrolyzát alebo kolagénové peptidy.
Dôležité látky na podporu vstrebávania
Na to, aby sa kolagén v ľudskom tele aktivoval, je potrebné, aby doplnok výživy obsahoval potrebné aminokyseliny a vitamín C. Bohužiaľ, v niektorých populárnych kolagénoch ich nenájdeš, pretože sú zdrojom čistého kolagénu, alebo obsahujú iba vitamín C a aj to v malom množstve.
Weider Collagen obsahuje v dennej porcii 100 percent odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Pri céčku to však zďaleka nekončí. Weider kolagén je aj zdrojom horčíka a kyseliny hyalurónovej. Kyselina hyalurónová pomáha, okrem iného, znižovať bolesť kĺbov a prispieva k pevnosti kostí.
Pozor na cukor a chémiu
Ak ti záleží na svojom zdraví, miluješ pohyb a zdravú výživu, potom dôkladne čítaš zloženie potravín a doplnkov výživy, a snažíš sa vyvarovať pridanému cukru, umelým arómam či konzervantom.
Pri čítaní etikiet konkurenčných proteínov nájdeš v zložení nielen cukor či umelé sladidlá, ale aj arómy, konzervanty v podobe sorbanu draselného či benzoánu sodného a aj neslávne umelé farbivo karmín.
Weider Collagen obsahuje okrem kolagénu, vitamínu C, horčíka a kyseliny hyalurónovej jedine extrakt zo stévie, ktorý je stále považovaný za zdravšiu alternatívu sladidla.
Pomer dávkovanie a cena
Podľa prehľadu klinických štúdií je za bezpečnú a účinnú dennú dávku považované množstvo 2,5 – 15 g hydrolyzovaných kolagénových peptidov (5). Ak chceš zvýšiť svalovú hmotu a stavbu tela, ideálnych je 15 g kolagén peptidu denne (6). Na zníženie bolesti kĺbov pri osteoartritíde má vplyv už dávka 2,5 g kolagénového hydrolyzátu denne (7).
Odporúčané dávkovanie pre Weider Collagen je 10 g jeden, maximálne 2 razy denne podľa potreby.
Keď sa pozrieš na čistý kolagén, pre zlepšenie zdravia kĺbov je potrebných 10 – 40 g denne (8), čo sú neporovnateľne vyššie dávky ako pri hydrolyzovanom kolagéne.
To znamená, že pri hľadaní kvalitného kolagénu, si vždy daj do pomeru aj odporúčanú dennú dávku na dosiahnutie tebou zvoleného cieľa (budovanie svalovej hmoty, eliminácia bolesti kĺbov…) s cenou konkrétneho kolagénu.