Únava pri cvičení. Ako s ňou zatočiť?

Je ti smutno za letom, za časmi kedy sme opäť mali našu voľnosť? Cítiš s príchodom chladnejších, tmavších a daždivých dní pokles energie a chýba ti motivácia, čo sa negatívne odzrkadľuje aj na tvojich tréningoch? Nezúfaj, na každý problém existuje riešenie. Na únavu pri cvičení ti ich ponúkame hneď SEDEM. Čo ti pomôže prekonať nedostatok energie pri tréningoch?

7 jednoduchých tipov, ktoré zaručene fungujú a nezruinujú tvoju peňaženku 

1. Zvoľni tempo 


Chýbajúca energia pri cvičení môže byť spôsobená pretrénovaním. Prejavuje sa  poklesom výkonnosti, pretrvávajúcou únavou, ťažkosťami so spánkom, zníženou chuťou do jedla, zlou náladou i častejším výskytom úrazov. Určite máš stanovený cieľ, ktorý chceš dosiahnuť. Avšak tým, že budeš príliš “tlačiť na pílu”, teda držať sa silou-mocou stanoveného tréningového plánu, nič nevyriešiš. Skôr naopak.

Dopraj si teda o jeden tréning týždenne menej a choď sa radšej poprechádzať do lesa. Riešením je aj zmiernenie intenzity pri cvičení. Bojovníkmi proti únave sú aj cvičenia z kategórie body&mind, ako napríklad joga.

\t\"iso","contentType":"image/jpeg","data-remove-link":"/admin/blog/edit/332?articleEditControl-id=1119&do=articleEditControl-removePhoto","filename":"iso energy.jpg","filesize":318305,"height":533,"previewable":false,"url":"/admin/files/gallery/1/1/1119/iso+energy.jpg","width":800}" data-trix-content-type="image/jpeg" data-trix-attributes="{"presentation":"gallery"}" class="attachment attachment--content attachment--jpg"> iso energy.jpg

2. Zameraj sa na zlepšenie kvality spánku


Podľa odborníkov z Národnej nadácie spánku potrebuješ 7 až 9 hodín kvalitného spánku, aby si sa cítil fit. Skús teda zhodnotiť svoju situáciu a polož si otázky, či spíš dostatočne dlho a kvalitne. Ak máš v tomto smere medzery a nemôžeš večer zaspať, vyskúšaj nejakú relaxačnú techniku, dopraj si kúpeľ s epsom soľou či šálku harmančekového alebo ľubovníkového čaju.

Spánok narúša aj modré svetlo, preto dve hodiny pred spánkom vypni všetku elektroniku a radšej si prečítaj knihu. Nezabudni ani na dostatočné množstvo horčíka, ktorý podporuje relaxáciu a zmierňuje bolesť svalov. Užitočným pomocníkom je aj melatonín, ktorý sa užíva pred plánovanou dobou odpočinku. 

3. Doplň do organizmu železo


Si presvedčený o tom, že tebe železo nechýba, pretože konzumuješ veľa mäsa a živočíšnych produktov? Stopercentne istý si byť nemôžeš napríklad preto, že pre vstrebávanie železa je dôležitý vitamín C, zastúpený v ovocí a zelenine. 

Preto si k hovädziemu steaku naservíruj poriadnu kopu zeleninového šalátu a nezabudni ani na rastlinné zdroje železa, ktoré skvelo spestria tvoj jedálniček. V prípade akútneho nedostatku stojí za zváženie aj železo vo forme doplnkov výživy. 

4. Skvalitni pitný režim


V lete je to s dodržiavaním pitného režimu ľahšie, pretože vonku je horúco. Avšak s príchodom chladnejších dní mnohí na prísun tekutín zabúdajú.  Je to aj tvoj problém? Potom sa nečuduj, že si unavený, trápia ťa poruchy koncentrácie, náladovosť, svalová slabosť či bolesť hlavy. Aj počas jesene a zimy tvoje telo potrebuje nielen tekutiny, ale aj elektrolyty, ktoré vo zvýšenej miere stráca počas náročných tréningov.

Riešenie? Sleduj počas celého dňa farbu svojho moču. Ak je tmavý a zapácha, okamžite tekutiny doplň. Pi priebežne, počas celého dňa. Na pitný režim nezabúdaj ani pred, počas a po náročnom tréningu. Vtedy je namieste doplniť aj elektrolyty a rýchle cukry, napríklad v podobe iontového nápoja. 
S dodržaním pitného režimu i s prísunom energie ti pomôžu aj niektoré bylinkové čaje. Výborný je zelený čaj alebo rooibos. 

5. Prehodnoť svoj jedálniček


Nevhodne zostavený jedálny lístok má vplyv aj na to, ako sa cítime, pretože spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, ovplyvňuje funkciu neurotransmiterov, spánkové cykly, náladu a celkový pohľad na život. Nie nadarmo sa hovorí, že si to, čo ješ!

Skús sa vyhnúť vysoko priemyselne spracovaným potravinám, produktom z bielej múky a cukru, nadmernému množstvu kofeínu i alkoholu. 
Naopak, zaraď do jedálnička veľa ovocia, zeleniny, celých zŕn, strukovín, orechov a semien. Nezabudni na protizápalové omega-3 tuky, napríklad v podobe rybieho oleja, ktoré nie sú v našej strave dostatočne zastúpené. 

Dôležitý je, samozrejme, aj kalorický príjem, vhodný pomer makroživín a správne načasovanie jedál, pretože za únavu môže byť zodpovedný príliš veľký kalorický deficit či nedostatočné zastúpenie niektorej makroživiny v jedálničku (najčastejšie sa jedná o sacharidy). 

6. Popracuj na zvládaní stresu


Prežívaš náročné životné obdobie? Tlačí na teba šéf, alebo máš školských povinností nad hlavu, alebo si dostal kopačky od frajerky? Prerastá tvoj stres do úzkostnej poruchy či depresívneho stavu?

Každý z nás má vlastný spôsob, ako sa vyrovnávať s problémami. V prvom rade sa skús na ne pozrieť z lepšej stránky. Nevnímaj ich ako problémy, ale ako výzvy, ktoré ťa posunú ďalej.  Správnym smerom ťa môže naviesť rozhovor s blízkym človekom, koučom či psychológom. Tvojej duši ulahodí výlet do hôr a sebavedomie dodá zmena vizáže, po ktorej už dávno túžiš.

Riešenie ti ponúka aj príroda v podobe adaptogénov. Adaptogény sú rastliny, ktoré prispievajú k obnoveniu a vyrovnaniu prirodzenej schopnosti tela zvládať stres. Výnimočné sú tým, že keď to budeš potrebovať upokoja, keď ti bude chýbať energia, dodajú ti ju. S únavou ti pomôžu, napríklad ashwagandha, rhodiola či ženšen.

Prekonávať záťaž a zvládať stresové situácie budeš ľahšie s Olimp Adapto-Fuel, ktorý je kombináciou viacerých adaptogénov, ako ashwagandhy, bakopy drobnolistej, rozchodnice ružovej a sibírskeho ženšenu. 

7. Nezabudni na déčko


Únava je iba jedným zo symptómov deficitu vitamínu D. Podľa štatistík chýba slnečný vitamín 7 z 10 ľudí. Je to najmä dôsledok sedavého spôsobu života.
Ak si počas jarných a letných mesiacov strávil na priamom slnečnom svetle 20 až 30 minút bez opaľovacieho krému, tvoje telo si vitamín D s pomocou slnečných lúčov priebežne zabezpečovalo. S najväčšou pravdepodobnosťou si niečo uložilo aj do zásoby, z ktorej môže čerpať niekoľko týždňov.

Avšak problémom sú chladné mesiace roka, keď si tvoje telo nedokáže vitamín D vytvoriť z dôvodu chýbajúcich UVB lúčov. Jediným riešením je suplementácia vitamínu D, nakoľko jeho využiteľnosť z potravín je iba niekde na úrovni do 10 percent